INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Rudolf Adolf Huber  

 
 
1875-07-11 - 1942
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Huber Rudolf Adolf (1875–1942), fotograf amator. Ur. w Grybowie 11 VII, syn Maksymiliana i Marii z Rzesińskich, brat Maksymiliana Tytusa, znanego profesora politechniki, oraz Kazimierza (1879–1948), inżyniera w Tarnowie. Gimnazjum ukończył H. w Bóbrce. Jako urzędnik pocztowy we Lwowie uczęszczał równocześnie na wydziały: Filozoficzny i Polityczno-Prawny Uniw. Lwow. Dając ujście swym aspiracjom artystycznym, zajął się fotografią amatorską i brał udział w fotograficznym ruchu amatorskim we Lwowie, który stał wówczas na wysokim poziomie artystycznym. Zamiłowania w tym kierunku pogłębił w czasie podróży do Austrii i Niemiec u znanych ówcześnie fotografów. W r. 1906 ożenił się z Zofią Trzemeską, córką Edwarda, właścicielką znanego zakładu fotograficznego we Lwowie. Małżeństwo to jeszcze bardziej rozwinęło i umocniło jego zamiłowania fotograficzne. Od r. 1902 brał H. udział w wystawach fotograficznych krajowych i zagranicznych, uzyskując medale, odznaczenia i pochlebne opinie. Współpracował i wystawiał razem ze znanym artystą-fotografem drem Henrykiem Mikolaschem. Wiele prac H-a było wspólnym dziełem jego i jego żony. W tych wspólnych pracach tematem był przeważnie portret, natomiast krajobraz i architektura były raczej osobistą dziedziną zainteresowań H-a. H. propagował fotografikę wygłaszając pogadanki z dziedziny fotografii artystycznej i praktycznej, organizując wystawy fotograficzne itp. Był członkiem Zarządu Lwowskiego Tow. Fotograficznego.

 

Podob.: w posiadaniu córki Zofii portrety: ojca olejny, pędzla P. Gajewskiego, fotograficzny H-a przez Henryka Mikolascha i przez Lauterbacha (krytyka), miniatura H-a przez Marię Chybińską; – Mierzecka J., Dzieje fotografików polskich, „Fotografia” (W.) 1957 nr 7; – Rec.: „Fotograf Pol.” (W.) 1934 nr 3; „Mies. Fotogr.” (Lw.) 1910 s. 26; – Na podstawie materiałów dostarczonych przez córkę Zofię opracowała

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Karol Wilhelm Scheibler

1888-09-21 - 1934-09-12
przemysłowiec
 

Franciszek Ptak

1859-08-30 - 1936-07-29
działacz ruchu ludowego
 

Jozafat Ohryzko

1827 - 1890-03-18
urzędnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.