INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Salomon von der Rennen (Renne)     

Salomon von der Rennen (Renne)  

 
 
1614-01-04 - po 1662
 
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rennen (Renne) Salomon von der (1614 – po 1662), złotnik gdański. Ur. 4 I w Gdańsku, był najmłodszym synem złotnika Reinharda (Rajnolda), bratem Piotra (zob.).

O latach nauki i wędrówki czeladniczej R-a brak wiadomości. Mistrzostwo uzyskał w r. 1642 wykonując pracę u Jakuba Hermana II. W r. 1646 otrzymał obywatelstwo miasta Gdańska. Jedynym znanym dotąd dziełem R-a jest dzban w kształcie wielbłąda z Indianinem jako jeźdźcem, znajdujący się w zbiorach Orużejnej Pałaty na Kremlu (wymieniany w spisach od r. 1663). Znakomite opracowanie dzieła świadczy o wielkim talencie artysty i jego związkach ze sztuką europejską. R. używał sygnatury złożonej z liter «SDR» (dwóch ostatnich połączonych) w owalu. Zmarł po r. 1662.

 

Czihak E. von, Die Edelschmiedekunst früherer Zeiten in Preussen, Leipzig 1908; Opis Moskovskoj Oružejnoj Palaty, Moskva 1885 II nr 1911; Rosenberg M., Der Goldschmiede Merkzeichen, Frankfurt am Mein 1923 II 6.

Barbara Rol

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.