INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Chyczewski  

 
 
1727-10-27 - ost. ćw. XVIII w.
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chyczewski Stanisław, jezuita, profesor fizyki i filozofii. Ur. 27 X 1727, wstąpił do nowicjatu prowincji polskiej w r. 1744. Oprócz zwykłych w zakonie jezuickim studiów filozoficznych i teologicznych, przeszedł specjalny kurs matematyki i fizyki doświadczalnej. Uczył najpierw w klasach niższych lat 8, a filozofii lat 5 we Lwowie, Łucku i Krasnymstawie. Jako profesor filozofii należał do grupy profesorów postępowych, którzy, oparłszy się na zdrowym krytycyzmie, przekształcili z gruntu filozofię szkolną w duchu wymagań nowej szkoły. Zerwał więc z metodą scholastyczną jako nieodpowiednią i za trudną dla młodzieży świeckiej, stosując w jej miejsce metodę prostych wyjaśnień i ćwiczeń praktycznych. Do fizyki i psychologii wprowadził zagadnienie przyrodnicze; bronił systemu Kopernika. Poglądy jego filozoficzne i przyrodnicze znamy z zachowanych interesujących i typowych dla tego okresu wykładów rękopiśmiennych oraz z książki: Physica experimentalis (Lublin 1767). Kasata zakonu zastała Ch-go we Lwowie; dalsze jego losy nie są znane.

 

Archiwum Tow. Jez. Pol. 29–42, 46–7, 49: Catalogi triennales et breves; Przemyskie Archiwum Diec.: rkp. Ch-go: Philosophicae scientiae interpretatio, wykłady ze Lwowa z r. 1762/3; Bednarski St., Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933.      

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.