INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Chyczewski  

 
 
1727-10-27 - ost. ćw. XVIII w.
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chyczewski Stanisław, jezuita, profesor fizyki i filozofii. Ur. 27 X 1727, wstąpił do nowicjatu prowincji polskiej w r. 1744. Oprócz zwykłych w zakonie jezuickim studiów filozoficznych i teologicznych, przeszedł specjalny kurs matematyki i fizyki doświadczalnej. Uczył najpierw w klasach niższych lat 8, a filozofii lat 5 we Lwowie, Łucku i Krasnymstawie. Jako profesor filozofii należał do grupy profesorów postępowych, którzy, oparłszy się na zdrowym krytycyzmie, przekształcili z gruntu filozofię szkolną w duchu wymagań nowej szkoły. Zerwał więc z metodą scholastyczną jako nieodpowiednią i za trudną dla młodzieży świeckiej, stosując w jej miejsce metodę prostych wyjaśnień i ćwiczeń praktycznych. Do fizyki i psychologii wprowadził zagadnienie przyrodnicze; bronił systemu Kopernika. Poglądy jego filozoficzne i przyrodnicze znamy z zachowanych interesujących i typowych dla tego okresu wykładów rękopiśmiennych oraz z książki: Physica experimentalis (Lublin 1767). Kasata zakonu zastała Ch-go we Lwowie; dalsze jego losy nie są znane.

 

Archiwum Tow. Jez. Pol. 29–42, 46–7, 49: Catalogi triennales et breves; Przemyskie Archiwum Diec.: rkp. Ch-go: Philosophicae scientiae interpretatio, wykłady ze Lwowa z r. 1762/3; Bednarski St., Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933.      

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Alojzy Putanowicz

1737-03-08 - 1788-02-11
filozof
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.