INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Domaradzki h. Gryf  

 
 
2 poł. XVI w. - 1 poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Domaradzki Stanisław, h. Gryf, podstoli lwowski, cześnik czy też podczaszy sandomierski, żołnierz i dyplomata z czasów Zygmunta III. Pochodził z rodziny szlacheckiej osiadłej w pow. pilzneńskim, a z końcem w. XVI w ziemi sanockiej; stąd związki z Mniszchem, z którym poszło do Moskwy kilku D-ich; przede wszystkim Piotr był krajczym Maryny, a syn jego Maciej rotmistrzem u Samozwańca. Piotr zginął w Moskwie 27 V 1606, syn jego i Stanisław D. dostali sie. do niewoli. Stanisław służył przedtem na Węgrzech w wojsku cesarskim 1598 r. u gen. Basty, później posłował od króla do Krz. Radziwiłła w Inflantach 1601 r., by wziąć potem wraz z krewniakami udział w Dymitriadzie. W czasie niewoli moskiewskiej odgrywał pewną rolę wśród Polaków tam przebywających u boku Mniszcha (»secrettario confidente del palatino di Sandomiria«) w jego pertraktacjach z posłami królewskimi i drugim Samozwańcem. Do Warszawy wrócił w r. 1608 wraz z Andrzejem Stadnickim z tajną misją w sprawie elekcji Władysława, fakt, który zaciężył na decyzjach wojny z Moskwą. Od tego czasu jako dworzanin królewski przy kancelarii używany był do różnych misji, m. i. do Gabriela Batorego (1609). Prawdopodobnie za tę misję dostał godność podstolego lwowskiego (17 IV 1610). Pod koniec tego roku już bawił u boku królewskiego, brał bowiem udział w poselstwie od króla do wojsk polskich drugiego Dymitra (instr. z 8 XI 1609). W czasie tym wyzyskał swe dawne koneksje wśród Moskali – interweniował w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa wiary ze strony króla polskiego na wypadek elekcji Władysława na cara. Na wiosnę r. 1610 wysłał król D-go do Białej dla powściągnięcia swawolących tam Zaporożców. Później związał się z osobą hetm. Żółkiewskiego, z którym pociągnął pod Kłuszyn, i stamtąd uzupełniał żołnierską relację hetmana o zwycięstwie. W pertraktacjach pod Moskwą odegrał znów poważną rolę. Podpisał też traktat moskiewski z 27 VIII. Z późniejszego życia D-go zanotowały źródła, że posłował w r. 1613 do konfederacji smoleńskiej; w l. 1614 i 1615 jeździł dwukrotnie na Węgry do Homonaya już jako cześnik sandomierski, którym został w październiku 1613. D. był postacią drugoplanową, agentem politycznym dla spraw moskiewskich i węgierskich, z którymi życie go zetknęło i pozwoliło na wyrobienie znajomości ludzi i stosunków. Szacunek Żółkiewskiego, zaufanie dworu król. świadczą dodatnio o jego wartości i roli, jaką odegrał.

 

Boniecki IV 366; Epist. et acta G. Bastae I 127; Arch. Sapiehów 269; Niemojewski, Pamiętnik 91; Marchocki, Hist. wojny mosk. 30, 156; Sbornik ist. obszcz. t. 137, 377, 666, t. 142, s. 53, 62, 101; Żółkiewski, Pisma, 16, 199; Cwietajew, Car Was. Szujskij, II s. CCCLXXXVIII; Akty mieżducarstwija 209; R. ist. bibl. I 467, 512/3, 521, 573, 652, 674; Sobieski, Żółkiewski na Kremlu, 79, 126, 131; B. Kórn. rkp. 325, s. 45. – Arch. Państw w Wiedniu: Turcica, 51 b B fol. 210; Mon. Com. Transsilvaniae VII 291.

Kazimierz Tyszkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.