INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Hulewicz h. Nowina  

 
 
2 poł. XVIII - 2 poł. XVIII
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hulewicz Stanisław h. Nowina (2. poł. XVIII w.), poseł na Sejm Czteroletni, targowiczanin. Zapewne brat (a może kuzyn) Leona. W r. 1773 komornik graniczny krzemieniecki, w r. 1786 z podstarościego owruckiego łowczy wołyński. W r. 1788 deputat na trybunał koronny i chorąży łucki. W r. 1789 podpisał manifest domagający się od biskupa łuckiego zdjęcia sakry ze skazanego na śmierć (za podmawianie do buntów chłopskich) ks. Benderowskiego. Otrzymał Order św. Stanisława (za sprawą Tadeusza Czackiego i Szczęsnego Potockiego). Wybrany w listopadzie 1790 r. posłem wołyńskim zapewniał króla o swej wierności. W dn. 3 V nie był w Warszawie i wraz z posłami wołyńskimi: Józefem Czartoryskim i Józefem Ponińskim, wniósł 13 V 1791 r. protestację przeciw Konstytucji do akt trybunalskich w Lublinie. Bułhakow z końcem r. 1791 zaliczał go do «pewnych» malkontentów. Dał się jednak pozyskać Leonowi Hulewiczowi do umiarkowanej działalności na rzecz Konstytucji na łuckim sejmiku w lutym 1792 r. W maju gościł H. w swych dobrach lubelskich, Rybczewicach, Leona i Benedykta Hulewiczów. Na tym zjeździe familijnym postanowiono starać się u Kołłątaja (kuzyna Hulewiczów) o kasztelanię wołyńską dla syna H-a Jana. W sierpniu 1792 r. tłumaczył się przed Szczęsnym Potockim ze swej działalności na sejmiku lutowym (opowiadając się za podziękowaniem, a nie za przysięgą na Konstytucję, obrał «mniejsze zło»). Przymawiał się o funkcję poselską na przyszły sejm z Lubelskiego lub Kijowskiego (gdzie trzymał dzierżawy). We wrześniu został powołany do konfederackiego sądu apelacyjnego najwyższej instancji w Lublinie. W r. 1804 wylegitymował się ze szlachectwa w Galicji Zachodniej.

 

Boniecki, VII 407; Uruski, V 227; – Kalinka W., Sejm Czteroletni, Kr. 1896 I 483; Kermisz J., Lublin i Lubelskie w ostatnich latach Rzpltej, Lublin 1939 I; Nanke Cz., Szlachta wołyńska wobec Konstytucji 3 maja, Lw. 1907 s. 25, 47, 48, 55, 56, Arch. Naukowe, Dz. I, t. III z. 4; Smoleński W., Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897; – Listy H. Kołłątaja pisane z emigracji, Pamiętniki z XVIII w., T. XII, P. 1872 cz. II s. 93– 6; – B. Czart.: rkp. 727, 1189, 2889, 3474; B. PAN w Kr.: rkp. 197.

Emanuel Rostworowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.