INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Kazimierz Kożuchowski (z Kożuchowa Kożuchowski) h. Doliwa  

 
 
brak danych - ok. 1671 lub 1672
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kożuchowski Stanisław Kazimierz z Kożuchowa, h. Doliwa (zm. ok. 1671), poseł na sejm, pisarz polityczny. Pochodził z rodziny osiadłej w XVI w. w ziemi wieluńskiej, w Mokrsku; syn Aleksandra, podstarościego i sędziego grodzkiego krakowskiego, oraz Jadwigi Węgierskiej z Mikorzyna. Po studiach K. ożenił się z Barbarą Siewierską, córką starosty ostrzeszowskiego, i z czasem występował jako dziedzic trzech wsi, Kars, Bobrów i Wierzchosławia w woj. kaliskim. W r. 1653 wybrany posłem na sejm przez szlachtę wielkopolską, posłował następnie parę razy w l. 1659, 1661, 1665 i 1670. W czasie «potopu» szwedzkiego był w r. 1657 żupnikiem bydgoskim. W kwietniu t. r. piastował godność marszałka sejmiku wielkopolskiego, po czym został pozyskany dla myśli naprawy państwa, aczkolwiek, jak się zdaje, wówczas nie należał do stronnictwa królowej Ludwiki Marii. W r. 1661 opublikował pismo Veritas quatuor causis demonstrata calamitatum Regni Poloniae, które doczekało się nowego wydania w r. 1662. W r. 1661 był stolnikiem kaliskim i t. r. naznaczony komisarzem do rokowań z Rosją, brał udział w rokowaniach w l. 1664, potem w 1666 i 1667. Położył też swój podpis pod układem w Andruszowie. W r. 1666 zrzekł się żupnikostwa bydgoskiego. W czasie panowania Michała Korybuta zadeklarował się jako stronnik francuski i to stało się przyczyną wystąpienia przeciw niemu szlachty wielkopolskiej na sejmiku średzkim. Zmarł w r. 1671 lub 1672. Pozostawił synów: Aleksandra, Bogusława i Stanisława (zob.).

Wspomniane wyżej pismo K-ego należy do ciekawszych dzieł literatury politycznej tego okresu. Autor wystąpił tam zarówno z tezą o konieczności wzmocnienia władzy królewskiej, jak i naprawy sposobu sejmowania, wypowiadając się zdecydowanie przeciw liberum veto. Poza tym zaatakował w nim autor magnaterię, domagając się, by król w większym stopniu w rozdawnictwie urzędów uwzględniał średnią szlachtę.

 

Boniecki; – Czapliński W., O Polsce siedemnastowiecznej, W. 1966 (bibliogr. i źródła).

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Andrzej Siewierski h. Ogończyk

brak danych - 1654, przed 12 XII starosta ostrzeszowski
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław IV (Waza)

1595-06-09 - 1648-05-20
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Markiewicz

1603-03-06 - 1687-06-04
polemista antyjezuicki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.