INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Kobylnicki (Kobyliński) h. Prawdzic  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kobylnicki (Kobyliński) Stanisław h. Prawdzic (ur. ok. 1515–1576), chorąży zakroczymski, poseł sejmowy. Pochodził z rodziny wywodzącej się z Kobylnik w pow. wyszogrodzkim, syn Erazma, cześnika ciechanowskiego i marszałka dworu księżnej Zofii mazowieckiej, matka nieznana. K. studiował w Akad. Krak. (wpisany w semestrze letnim 1532). Prawdopodobnym jest, że wchodząc w życie korzystał z pomocy swego krewniaka Mikołaja, kanonika płockiego i pułtuskiego, sekretarza królewskiego. W r. 1540 został K. chorążym zakroczymskim. Posłował kolejno z ziemi zakroczymskiej na sejmy w l. 1562/3, 1567, 1570, 1572. Był też posłem na konwokację w r. 1573. Podpisał wtedy konfederację warszawską, ale z pewnością nie był różnowiercą. W r. 1549 królowa Bona powierzyła mu administrację star. ciechanowskiego z wynagrodzeniem w postaci wydzielonej dlań tenuty przasnyskiej. K. doszedł do znacznego majątku. W swoich dobrach rozwinął na szeroką skalę uprawę zboża, które potem Wisłą spławiał do Gdańska. Był posesorem Pomorza, Kuchar i Rży, posiadał też dobra Łoś, jak również Kobylniki, Bielice, Rostkowice i Popielżyn. K. dwukrotnie wchodził w związki małżeńskie. Żonami jego były: Izabela Trzcińska i najprawdopodobniej Zofia Srzeńska. Zostawił córkę Małgorzatę (1. v. za Mikołajem Bartnickim, 2. v. za Janem Podoskim) oraz synów Jana i Marcina. Zmarł w r. 1576, pochowany został w kościele parafialnym w Kobylnikach. Tam też znajduje się nagrobek jego i jego dwóch żon, który wykazuje silne powiązanie z warsztatem Santi Gucciego, a wzniesiony został ok. r. 1590.

 

Boniecki; Niesiecki; Uruski; – Budka W., Kto podpisał konfederację warszawską. „Reform. w Pol.” T. 1: 1921 s. 319; Gradowska A., Nagrobki renesansowe na Mazowszu, „Roczn. Muz. Narod. w W.” T. 8: 1964 s. 223–4 (fot. nagrobka); Kozakiewiczowa H., Renesansowe nagrobki piętrowe w Polsce, „Biul. Hist. Sztuki” 1955 z. 1 s. 19 (fot. nagrobka), 24, 27; – Acta Tom., XV 466; Album stud. Univ. Crac., II 264; Lustracja dóbr królewskich województwa mazowieckiego, Wyd. I. Gieysztorowa i A. Żaboklicka, W. 1967 XXIII, XXVI; Regestra Thelonei aquatici Vladislaviensis saeculi XVI, Wyd. S. Kutrzeba i F. Duda, Kr. 1915; Źródła Dziej., XVI 300, 311, 322.

Irena Kaniewska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Andrzej Krzycki h. Kotwicz

1482-07-07 - 1537-05-10
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.