INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Manel Stanisław, imię zakonne Franciszek (1864–1928), franciszkanin-reformat, działacz religijny i społeczny Polonii amerykańskiej. Ur. 4 V w Jeziorkach koło Sejn, był synem niepiśmiennych wyrobników, Franciszka i Urszuli z Majewskich. Do szkoły uczęszczał i uczył się gry na organach w Sejnach. Po śmierci rodziców jako 16-letni chłopiec został organistą i nauczycielem w parafialnej szkółce w Bakałarzewie. W r. 1887 M. udał się, wraz z braćmi, starszym Wincentym i młodszym Władysławem, późniejszym hallerczykiem, do Ameryki. W Baltimore wylądował w kwietniu 1887 i niebawem został organistą przy kościele Św. Józefa w Manistee (Michigan). Na wiosnę 1888 wstąpił jako kandydat na brata do organizowanego przez Augustyna Zeytza klasztoru reformatów w nowo powstałej osadzie Pułaski (Wisconsin). Śluby zakonne złożył w kwietniu 1893, a studia teologiczne ukończył w niemieckiej prowincji franciszkanów-rekolektów w Teutopolis (Illinois) i St. Louis (Missouri). W czerwcu 1897 otrzymał święcenia kapłańskie. Za cel swej działalności M. postawił sobie zachować polski charakter fundacji w miejscowości Pułaski, fundacja ta bowiem, z powodu trudności wewnętrznych w klasztorze i z braku pomocy od polskich prowincji w kraju, została poddana w r. 1894 pod jurysdykcję niemieckich franciszkanów w St. Louis.

Zaraz po święceniach M. został proboszczem w Hofa Park (Wisconsin), w r. 1899 mistrzem ponownie otwartego nowicjatu, a w rok później także przełożonym klasztoru i proboszczem w osadzie Pułaski. W r. 1901 otworzył tu średnią szkołę typu humanistycznego im. św. Bonawentury, w której był nauczycielem, a w l. 1905–10 dyrektorem. Rozbudowana w latach następnych staraniem M-a szkoła, przeniesiona w r. 1922 do Sturtevant (Wisconsin), dała wykształcenie w języku i duchu polskim wielu działaczom duchownym i świeckim. W r. 1904 M. zorganizował w osadzie Pułaski studia teologiczne. W r. 1907 założył drukarnię, która stała się poważnym ośrodkiem wydawniczym, zwłaszcza druków religijno-popularnych, m. in „Miesięcznika Franciszkańskiego” (od 1907) i „Kalendarza Franciszkańskiego” (od 1912), które M. założył, przez wiele lat redagował i zasilał artykułami o treści religijno-moralnej i patriotycznej. M. był też pierwszym kronikarzem i historykiem osady Pułaski i tamtejszego klasztoru. Działał również jako kaznodzieja wśród Polaków i Litwinów oraz w licznych stowarzyszeniach polsko-kościelnych, zwłaszcza tercjarskich. Dzięki zabiegom M-a wspomniany klasztor i podległe mu placówki zyskały w r. 1910 prawa niezależnego komisariatu pod wezwaniem Wniebowzięcia Najśw. Marii Panny. W l. 1910–4 M. był członkiem zarządu, a w l. 1914–24 i 1926–8 komisarzem. Za jego rządów rozbudowane zostały klasztory, pobudowane nowe kościoły i szkoły parafialne. M. zmarł 17 I 1928 w klasztorze w osadzie Pułaski i tam został pochowany na zakonnym cmentarzu.

 

Who’s Who in Polish America; – Bluma D., Chowaniec T., A History of the Province of the Assumption of the Blessed Virgin Mary, Pulaski 1967 (omówienie źródeł i literatury, fot.); Klukowski K., St. Bonawenture Minor Seminary and High School, 1901–1951, Sturtevant, Wisc., 1951 (fot.); Kruszka W., Historia Polska w Ameryce, Milwaukee 1905 III s. 5–49; tenże, Siedm siedmioleci czyli pół wieku życia, P.–Milwaukee 1924 II 594–5, 599, 606–7; Malak H., Z lasów i bagien. Obrazki z życia pionierów OO. Franciszkanów w Pułaski, Pułaski 1951 (ilustr.); [Masiak F.], Krótka historia prowincji Wniebowzięcia N.M.P. Zakonu Braci Mniejszych (Franciszkanów, dawniej Reformatów) w Stanach Zjednoczonych Północnej Ameryki (1887–1962), Pułaski 1962 (fot.); Necrology of the Assumption of the B. V. M. Province Order of Friars minor, Pulaski (1956); Rokosz G., F. M., „Mies. Franciszkański” 1943 nr 7–9; – Kalendarz Franciszkański, Pułaski 1912–28, 1951 (artykuły i zdjęcia M-a); „Mies. Franciszkański” (Pułaski) 1907–27/8, 1956/7; – Księga chrztów parafii Krasnopol, 1864 nr aktu 89; – Informacja ks. E. Gołębiowskiego, proboszcza paraf. w Krasnopolu.

Bogdan Brzuszek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.