INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Suchowolec     
Biogram został opublikowany w latach 2007-2008 w XLV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Suchowolec Stanisław (1958–1989), ksiądz rzymskokatolicki, kapelan opozycji antykomunistycznej.

Ur. 13 V w Białymstoku, był jedynym synem Mariana, krawca, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r., żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, i Bronisławy z Konończyków, w czasie okupacji niemieckiej wywiezionej na roboty do Niemiec.

W r. 1977 ukończył S. III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, po czym wstąpił tamże do Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 VI 1983 z rąk bp. Edwarda Kisiela, administratora apostolskiego polskiej części archidiec. wileńskiej z siedzibą w Białymstoku. Skierowany jako wikariusz do paraf. św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli (woj. białostockie), poznał pochodzącego z pobliskich Okopów ks. Jerzego Popiełuszkę. W październiku 1984 rozpoczął studia zaoczne z psychologii społecznej i psychologii religii na Wydz. Nauk Społecznych KUL. Po zamordowaniu ks. Popiełuszki w październiku 1984, odprawił 11 XI t.r. w Suchowoli mszę za ojczyznę, planowaną do odprawienia wspólnie z Popiełuszką. Odtąd msze za ojczyznę celebrował w Suchowoli w każdą drugą niedzielę miesiąca. Spowodowało to inwigilację i nielegalne działania Dep. IV MSW, nasilające się od wiosny 1985; S. został pobity przez «nieznanych sprawców», a następnie uległ wypadkowi samochodowemu w wyniku niewyjaśnionej awarii hamulców. Na żądanie Urzędu ds. Wyznań przeniesiono S-a w lipcu 1986 do paraf. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku-Dojlidach. Również tam regularnie odprawiał msze za ojczyznę. Bywał też w tym celu zapraszany do różnych miejscowości w Polsce, m.in. mszę za ojczyznę koncelebrował 31 VIII 1986 w kościele św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu. W Białymstoku został kapelanem NSZZ „Solidarność” i Konfederacji Polski Niepodległej; zaangażował się też w tworzenie duszpasterstwa robotniczego. Od r. 1987 był kapelanem Państw. Domu Opieki Społecznej dla Dzieci (w dzielnicy Zaścianek). Działał w Niezależnym Ruchu Społecznym «Solidarność» im. ks. Jerzego Popiełuszki (następnie Chrześcijańsko-Patriotyczny Inst. im. Księdza Jerzego Popiełuszki). Publicznie piętnował nadużycia władz PRL oraz bezprawie i brutalność Milicji Obywatelskiej wobec strajkujących robotników, apelował też o legalizację NSZZ „Solidarność”, ale zarazem nawoływał do powszechnego rachunku sumienia, przebaczenia i pojednania. Pozostawał pod ciągłą kontrolą Służby Bezpieczeństwa i był wielokrotnie pobity przez «nieznanych sprawców». W sierpniu 1987 w Woj. Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Białymstoku starał się bezskutecznie, w celach obronnych, o zezwolenie na posiadanie miotacza gazu łzawiącego. Dn. 4 VIII 1988 w Białymstoku rzucono kamieniem w przednią szybę samochodu, którym jechał, a 6 VIII t.r. podpalono kamienicę, w której mieszkali jego rodzice. Otrzymywał anonimy (m.in. rysunki z księdzem na szubienicy) i telefony z pogróżkami, rozpowszechniano pomówienia o jego pijaństwie i nadużyciach. S. zginął w nocy z 30 na 31 I 1989 w pożarze mieszkania na plebanii w Białymstoku-Dojlidach; został pochowany 3 II na cmentarzu parafialnym.

Okoliczności śmierci S-a pozostają niejasne. Kpt. Michał Michałowski, oficer dyżurny Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Białymstoku zanotował, że w pokoju, w którym spał S., zapaliła się lampka nocna w plastykowej obudowie, wskutek czego uległ on zaczadzeniu. Hipotezę tę potwierdziła sekcja zwłok przeprowadzona przez dr. Tadeusza Jóźwika z Zakł. Medycyny Sądowej Akad. Med. w Białymstoku. Na podstawie eksperymentu śledczego dokonanego 10 II 1989 przez inż. Leona Arcisza, biegłego energetyka, wykluczono możliwość samoistnego powstania pożaru. Mimo to Prokuratora Rejonowa w Białymstoku umorzyła śledztwo, uznając za przyczynę zgonu S-a nieszczęśliwy wypadek. Śledztwo wznowiono w Prokuraturze Wojewódzkiej w Białymstoku 22 X 1991; wykazało ono, że przyczyną pożaru było umyślne podpalenie cieczy palnej rozlanej w pokoju S-a; wobec niewykrycia sprawców, śledztwo ponownie zostało umorzone 23 VIII 1993. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie wszczęła w r. 2002 śledztwo (przejęła je w r. 2006 Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Warszawie, sygn. S17/06/Zk) w sprawie funkcjonowania w l. 1956–89 związku przestępczego w resorcie spraw wewnętrznych; w ramach tego postępowania badane jest śledztwo Prokuratury w Białymstoku w sprawie śmierci S-a.

W r. 1989 Poczta Podziemna Konfederacji Polski Niepodległej wydała znaczek z podobizną S-a (w serii „Śp. Księża”). W r. 1990 prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przyznał pośmiertnie S-i Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, wręczony jego rodzicom 31 II 1993 przez prezydenta Białegostoku Lecha Rutkowskiego. W r. 1993 powstał film dokumentalny o S-u pt. „Jeden z czarnej listy” (reż. Aleksandra Ciechanowicz-Sarata). W kościele Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku-Dojlidach poświęcono 7 V 2000 epitafium pamięci S-a (wykonane przez Krzysztofa Jakubowskiego); imię S-a znalazło się też na poświęconej 9 IX 2007 w kościele św. Katarzyny w Warszawie tablicy upamiętniającej «Duszpasterzy Solidarności z lat 1980–1989». W Białymstoku-Dojlidach imieniem S-a nazwano ulicę.

 

Encyklopedia „Białych Plam”, Radom 2006 XVII; Leksykon duchowieństwa represjonowanego w PRL w latach 1945–1989, W. 2002 I; – Branach Z., Sam zapłonął i nas zapalał. Próba wyjaśnienia zbrodni zabójstwa księdza Stanisława Suchowolca, [Tor.] 2001; Szczepanik E., Władze RP na uchodźstwie i kraj, w: Pomoc krajowi przez niepodległościowe uchodźstwo 1945–1999, Londyn 1995; Wiktor A., Msze święte za Ojczyznę u św. Klemensa Dworzaka, Wr. 1989 s. 81–4; Zieleniewski M., Rozkaz: zabić! (tajemnicze zgony księży: S. Niedzielaka, S. Suchowolca i S. Zycha), Piła 1990 s. 43–55; Żalikowski J., Przyczyny śmierci księdza Stanisława Suchowolca. Konferencja prasowa w Prokuraturze Wojewódzkiej, „Kur. Podlaski” 1989 nr 125; – „Biul. Dolnośląski” 1986 nr 4/72 „Gaz. Współcz.” 1989 nr 35, 144; „Kur. Podlaski” 1989 nr 23, 24, 26; „Wiad. Kośc. Archidiec. Białostockiej” R. 27: 1999 nr 1 s. 184–9; – Wspomnienia pośmiertne z r. 1989: „Kur. Podlaski” nr 22, „Przegl. Katol.” nr 7 (fot.), „Wiad. Kośc. Archidiec. w Białymstoku” nr 1 s. 126–34; – Prokuratura Rejonowa w Białymstoku: sygn. akt I Ds. 501/89, I Ds. 45/91; – Mater. autora: List prokuratora Oddz. Kom. Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Warszawie Marka Klimczaka z 7 V 2007.

Piotr Latawiec

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.