INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław z Miszewa Murowanego h. Lubicz  

 
 
2 poł. XIV - 1414
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław z Miszewa Murowanego h. Lubicz (zm. 1414), dziekan kapituły katedralnej płockiej, oficjał płocki.

Pisał się z Miszewa Murowanego, wsi parafialnej w pow. płockim. Był synem Jaszczołda z Miszewa, zaś jego braćmi byli podstoli płocki Wojciech i kanonik, kustosz oraz prepozyt kapit. płockiej Jakub. Krewnym S-a był wikariusz wieczysty katedry płockiej Paweł, syn Abrahama z Miszewa.

Dn. 22 XI 1387 wystąpił S. jako pleban w Dolsku w diec. poznańskiej i notariusz publiczny. Ekspektatywę na kanonię gnieźnieńską otrzymał 13 XI 1389 od papieża Bonifacego IX. S. miał już wówczas święcenia diakona, posiadał kanonię oraz altarię św. Andrzeja w katedrze płockiej, a także ekspektatywę na kanonię krakowską. Z kolei 18 II 1391 otrzymał prowizję na prepozyturę włocławską, kanonię i prebendę łęczycką oraz wieś prestymonialną Jankowo. Będąc kanonikiem płockim świadczył 9 IX 1396 na dokumencie archidiakona płockiego Andrzeja, zezwalającym Janowi Brańczuchowi na budowę młyna we wsi prestymonialnej Brody. Między 9 IX 1396 a 18 VI 1398 objął urząd oficjała bp. płockiego Jakuba z Korzkwi (właściwie z Kurdwanowa) po Janie Włodkowicu. Dn. 18 VI 1398 jako oficjał ogłosił S. wyrok w sporze Świętosława, plebana w Wieliszewie, z Marcinem, plebanem w Chotomowie. Niebawem też, 22 IV 1403, wraz z archidiakonem płockim Andrzejem oraz Daćbogiem, tamtejszym kantorem, wszedł w skład sądu biskupiego, mającego rozstrzygać spory między biskupem płockim a plebanami kościołów parafialnych o dziesięciny. Prałaturę dziekana płockiego, drugą w hierarchii tamtejszych urzędów kapitulnych, objął między 3 II a 19 VII 1404, po kilkuletnim wakansie na tym beneficjum. W związku z objęciem dziekanii płockiej zwolnił na rzecz brata Jakuba kościół parafialny św. Wincentego w Miszewie, który otrzymał przed 19 VII t.r., najpewniej w wyniku papieskiej prowizji. Do S-a jako dziekana płockiego należało nadawanie wikarii wieczystych w katedrze płockiej. Przed 6 I 1405 wikarię taką nadał Maciejowi, synowi Andrzeja ze Zgliczyna. Jako dziekan płocki 7 VII r.n. rozstrzygnął spór między Michałem, plebanem w Bielsku, a Wojciechem z Kleniewa, plebanem w Zagrobie, o dziesięciny ze wsi Smolin i Zakrzewo, które zostały przysądzone kościołowi w Bielsku. Oficjalat w Płocku utracił między 3 II 1407 a 3 II 1411 na rzecz Mroczka z Grabca. Dziekanem płockim pozostał co najmniej do 9 IX 1413, kiedy to po raz ostatni świadczył na dokumencie bp. Jakuba z Korzkwi (właściwie z Kurdwanowa). Nie żył już 1 I 1414, gdy prowizję na wakującą dziekanię otrzymał Borzywój z Pilichowa h. Rogala.

 

Radzimiński A., Niższe duchowieństwo katedralne w Polsce średniowiecznej. Wikariusze katedry płockiej w XIII – poł. XV w. Cz. 1: Skład osobowy, „Nasza Przeszłość” T. 76: 1991 s. 29–30; Radzimiński, Prałaci i Kanonicy, I 136–7; Słown. Hist.-Geogr. Ziem Pol., III (Miszewo Murowane); – Supruniuk A., Otoczenie księcia mazowieckiego Siemowita IV (1374–1426), W. 1998 s. 280–1; – Bull. Pol., III; Kod. maz. (Lubomirskiego), nr 146; Kod. Wpol., III nr 1868; – AP w Kr.: dok. perg. nr 864; Arch. Diec. w Płocku: dok. perg. nr 140, 141, 148, Żebrowski T., Zbiór dokumentów XIV–XV w. z akt oficjalatu płockiego i pułtuskiego (mszp.); B. Nauk. PAU i PAN w Kr.: Teki Rzymskie 8488, Regesty Laterańskie i Watykańskie Innocentego VII, Grzegorza XII i Jana XXIII.

Andrzej Radzimiński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.