INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan Sciepura (Ściepura)  

 
 
1826 - 1881-06-29
Biogram został opublikowany w latach 1995-1996 w XXXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sciepura (Ściepura) Stefan (1826–1881), lekarz, antropolog. Ur. w zamożnej rodzinie ziemiańskiej na Mińszczyźnie.
Wykształcenie początkowe S. otrzymał w domu rodzinnym pod kierunkiem guwernerów, następnie ukończył gimnazjum w Słucku. Studiował medycynę na uniwersytecie w Charkowie i po jej ukończeniu został skierowany do pracy jako lekarz szpitala miejskiego w Tyflisie. Rozwinął tam szeroką działalność praktyczną i społeczną. Wspierał ruch charytatywny, często udzielał bezpłatnie pomocy lekarskiej. Był rzecznikiem szerzenia oświaty medycznej, zwłaszcza z zakresu higieny, i brał udział w organizowaniu prelekcji publicznych. Był lekarzem wysoko cenionym przez przełożonych. Pełnił różne funkcje w kaukaskiej administracji medycznej, m.in. należał do grona nielicznych specjalistów z medycyny sądowej na Kaukazie i był rządowym ekspertem doświadczeń mikroskopowych i chemicznych. W r. 1864 był jednym z założycieli Tow. Lekarskiego Kaukaskiego. Podczas wojen rosyjsko-tureckich w l. 1856–7 i w r. 1877 pełnił funkcję lekarza wojskowego pod Karsem.
S. zajmował się też naukowo zagadnieniami antropologicznymi. Badał czaszki nekropoli Samtawro w Mcchecie (w pobliżu Tyflisu). Wyniki opublikował w broszurze Opyt antropologičeskogo izsledovanija makrokefaličeskich čerepov, najdennych G. Bojernom v grobnicach drevnjago samtavrskago kladbišča, bliz selenija Mccheta, v Gruzii (Tyflis 1875), która spotkała się z dużym zainteresowaniem antropologów (recenzował ją Izydor Kopernicki w „Medycynie” 1875 nr 24 i w „Przeglądzie Krytycznym” 1875 nr 15). S. zainicjował utworzenie Oddziału Antropologicznego Tow. Lekarskiego Kaukaskiego, który zapoczątkował rozwój antropologii w Gruzji.
Pasją S-y były wyprawy turystyczne po Kaukazie, interesował się osobliwościami geografii i przyrody, zwiedzał ruiny twierdz i świątyń, zbierał materiały etnograficzne, zwłaszcza dotyczące medycyny ludowej. Utrzymywał kontakty z Oddziałem Kaukaskim Rosyjskiego Tow. Geograficznego i uczestniczył w licznych wyprawach organizowanych przez jego członków; brał udział w życiu Polonii kaukaskiej, wspierając nowo tworzone stowarzyszenia. Zmarł 29 VI 1881 w miejscowości Abbas Tumanie, podczas wyprawy do Wąwozu Borżomskiego w rejonie achałcychskim. Pochowany został w Tyflisie.

Estreicher w. XIX; Konopka, Pol. bibliogr. lek. XIX w.; Kośmiński, Słown. lekarzów; – Minkiewicz J., Ś.p. Stefan Ściepura, „Gaz. Lek.” 1882 nr 7 s. 144.
Andrzej Chodubski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 

Jan Zagleniczny

1866-03-04 - 1931-11-22
senator II RP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Paszkowski

1787-03-19 - 1858-10-04
pułkownik WP
 

Romuald Pląskowski

1821-02-07 - 1896-06-24
lekarz
 

Franciszek Ksawery Prek

1801-08-29 - 1863-09-12
malarz
 

Eryk Józef Jachowicz

1842-04-21 - 1893-02-15
dziennikarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.