INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Teodor Christoph     

Teodor Christoph  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Christoph Teodor (1839–1893), kapłan górnośląski, syn nauczyciela niemieckiego, ur. 4 VIII w Sobacisku (Zottwitz) pod Oławą na Śląsku Środkowym, wyświęcony 28 VI 1864 we Wrocławiu, stracił oboje rodziców, gdy jeszcze ze starszym bratem Wojciechem uczęszczał we Wrocławiu do gimnazjum św. Macieja. Przyswoiwszy sobie gruntownie język polski, poświęcili się obaj bracia stanowi duchownemu. Ch. był kolejno wikarym w Chorzowie i Chrapkowicach na Górnym Śląsku, a od 29 VII 1871 samodzielnym duszpasterzem w Miasteczku (Georgenberg), w powiecie tarnogórskim, gdzie już pozostał aż do śmierci świętobliwej (10 II 1893) jako lokalista, w końcu z tytułem proboszcza. Działając słowem i przykładem, był duszpasterzem wzorowym. Ponadto trzy razy przeorał parafię wielkimi misjami. Skromne dochody dzielił z ubogimi, przy czym polecał także chrześcijańskie organizacje dla obrony ludu, np. Związek Wzajemnej Pomocy dla robotników. Dobrodziejem całego Górnego Śląska stał się przez to, że przyjmował synów biednych rodziców do siebie, by ich przysposobić do wyższych klas gimnazjalnych. Wszystko czynił niemal bezpłatnie. Pedagogiem był znakomitym, łącząc słodycz ze siłą. Germanizacji nie popierał, bo godziła w przyrodzony pietyzm; niejednego nawet od zniemczenia się zachował.

 

Piełka K. ks., Ks. prob. Teodor Christoph, »Gość Niedzielny«, Katowice 1926, nr 11.

Ks. Emil Szramek

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Wojciech Christoph

1837-12-16 - 1866-06-13 kaznodzieja
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ignacy Jan Paderewski

1860-11-06 - 1941-06-29
kompozytor
 

Aleksander Wielopolski

1803-03-13 - 1887-12-30
polityk
 

Kazimierz Gliński

1850-06-13 - 1920-01-01
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Kazimierz Olearski

1855-02-12 - 1936-02-15
fizyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.