INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Tomasz Kiwicki  

 
 
1 poł. XVIII w. - 2 poł. XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kiwicki Tomasz (XVIII w.), lekarz, profesor Akademii Zamojskiej. Był mieszczaninem. Rozległe studia w rzymskiej Sapienzy łączył z praktyką lekarską w rzymskim Szpitalu Św. Zbawiciela i praktyką aptekarską. Wraz z doktoratem medycyny, którym zakończył studia, otrzymał świadectwa odbycia 2-letnich praktyk: szpitalnej i aptekarskiej. Sprawa obsady katedry medycyny w Akademii Zamojskiej ciągnęła się dłuższy okres czasu. Bp chełmski F. P. Turski listem z 18 X 1771 r. zalecił na to stanowisko Niemca Lomkaua, ale akademia odmówiła mu prawa wstępu w swe mury. Własne poszukiwania odpowiedniego kandydata doprowadziły w dn. 25 X 1773 r. do oficjalnego powierzenia K-emu profesury i katedry medycyny praktycznej. Wykłady rozpoczął K. już 17 X 1773 r. i prowadził je aż do kasaty akademii w r. 1784. Miał uczniów, aczkolwiek stopni naukowych na Wydziale Medycznym nie nadawano. Na posiedzeniu w dn. 11 IX 1782 r. zaleciła akademia K-emu, aby ze swymi słuchaczami odbywał przewidziane tokiem studiów publiczne rozprawy i roczne egzaminy. W l. 1776, 1778, 1781 i 1782 wybierany był K. na dziekana Wydziału Medycznego akademii, który posiadał tylko jednego profesora-dziekana. Gdzie i kiedy zmarł K., nie wiemy.

 

Giedroyć, Źródła do dziej. medycyny, s. 329–30; Kochanowski J. K., Dzieje Akademii Zamojskiej (1594–1784), Kr. 1899–1900; Wadowski J. A., Wiadomość o profesorach Akademii Zamojskiej, W. 1899–1900.

Stanisław Tworek

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Krzysztof Antoni Szembek

1667-03-25 - 1748-07-06
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Aleksander Antoni Sapieha

1773-09-03 - 1812-09-08
przyrodnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.