INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Walenty Schlieff  

 
 
1680-03-07 - 1750-03-03
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Schlieff Walenty h. własnego (1680–1750), bibliofil, bibliograf, badacz dziejów Gdańska. Ur. 7 III w Gdańsku, był synem Daniela, gdańskiego rajcy, i Doroty Konstancji, córki burmistrza Mikołaja von Bodeck. Rodzina posiadała szlachectwo duńskie i indygenat nadany w r. 1555 na sejmie w Piotrkowie.
S. uczył się początkowo prywatnie, a od 3 IV 1690 w szkole Mariackiej, zaś od kwietnia 1696 w Gdańskim Gimnazjum Akademickim. W r. 1697 napisał panegiryk Officiosae mentis tessera witający profesora historii i prawa Jana Gotfryda Diesseldorffa w gimnazjum, a 18 X 1699 wygłosił pod jego kierunkiem dysputę Examen iuridicum miscellanearum positionum (Gd. 1699). W czerwcu 1700 odwiedził uniwersytet w Królewcu. Po ukończeniu gimnazjum (wrzesień t.r.) rodzice wysłali go za granicę na długą peregrynację akademicką. Wyruszył 8 X t.r. przez Toruń do Poznania i pozostał tu przez sześć miesięcy, ucząc się języka polskiego. W kwietniu r.n. udał się do Frankfurtu nad Odrą, następnie przez miesiąc przebywał w Berlinie, interesował się działalnością biblioteki królewskiej, rozmawiał z jej kierownikiem K. Hendreichsem i współtwórcą pietyzmu J. Spenerem. W maju t.r. odwiedził książnicę uniwersytecką w Wittenberdze, skąd przez Lipsk udał się do Halle, gdzie dn. 30 V 1701 immatrykulował się na uniwersytecie. Przez rok słuchał wykładów z historii, geografii, prawa i polityki. Wyjeżdżał też do Lipska, Drezna i Miśni. Pod koniec kwietnia r.n. ostatecznie opuścił Halle i przez północne Niemcy przybył do Holandii, podczas podróży szczególnie zainteresowała go znana biblioteka i szkoła rycerska w Wolfenbüttel. Od 4 VII 1702 do 23 II 1703 studiował S. na uniwersytecie w Utrechcie, słuchając wykładów prawa i historii. Był też w Lejdzie, Delft i Haarlemie. Na wiosnę t.r. dwa miesiące mieszkał w Paryżu, uczył się francuskiego i zwiedzał tamtejsze księgozbiory. Po powtórnym sześciotygodniowym pobycie w Utrechcie przez Kolonię, Norymbergę i Jenę wrócił 23 X t.r. do Halle. Naukę zakończył w czerwcu r.n. i jadąc przez Dessau, Berlin, Koszalin i Słupsk we wrześniu 1704 przybył do Gdańska. Cztery lata nauki i podróży poświęcił studiowaniu historii i prawa, zasad pracy administracyjnej w mieście, poznawał działalność bibliotek i metody gromadzenia zbiorów.
Pracę administracyjną w Gdańsku, do której zgodnie z tradycją rodzinną był S. przygotowywany, rozpoczął w r. 1711; dn. 16 XI t.r. został przewodniczącym ewangelickiej gminy przy kościele i szpitalu św. Barbary, a 22 XI członkiem III ordynku Gdańskiej Rady Miejskiej. Wkrótce powierzono mu też obowiązki kwatermistrza i przewodniczącego gminy kościoła Mariackiego. W r. 1712 wszedł w skład Collegium Scholarchale ze względu na swe zainteresowania oświatą. Dn. 15 III 1725 awansował na ławnika, zaś w okresie oblężenia miasta przez wojska rosyjskie w r. 1734 wszedł 16 III t.r. w skład I ordynku Gdańskiej Rady Miejskiej; sprawował nadzór nad częścią murów obronnych, uczestniczył w rokowaniach z wojskami nieprzyjaciela. Po ustaniu walk, jako przewodniczący komisji finansowej, skoncentrował wysiłki na sprawach szkolnictwa, pomagał finansowo zaniedbanym placówkom, wspierał sierocińce, fundował liczne stypendia.
S. szczególnie pasjonował się historiografią i bibliografią. Jego liczne prace mają charakter uzupełnień do dzieł bio- i bibliograficznych. W r. 1707 opublikował Beiträge zu Samuelis Joachimi Hoppi De scriptoribus historiae Polonicae schediasma litterarium (Gd.). Kolejna edycja tych uzupełnień, wraz z dodatkami zebranymi przez Gabriela Groddecka dołączona została do wydanego we Frankfurcie w r. 1711 pierwszego tomu „Historia Polonica” Jana Długosza. W l.n. kontynuował S. prace nad rozszerzaniem tej bibliografii. W r. 1713 ukazały się przygotowane przez S-a Beiträge zu Praetorii Athenae Gedanenses (Gd.). W l. 1740–5 wydawał uzupełnienia do ukazujących się w tym czasie prac Michała Krzysztofa Hannowa, dotyczących drukarstwa gdańskiego, historii prawa chełmińskiego i źródeł do historii Prus. Opublikował też w r. 1740 uzupełnienia do dziejów drukarstwa polskiego Jana Daniela Hoffmanna. W rękopisie pozostały m.in. notatki do zbioru biografii gdańskich lekarzy i ciekawe refleksje o ogólniejszej tematyce (Collectaneen zu einer Danziger Gelehrtengeschichte).
S. zgromadził bogaty własny księgozbiór oznaczony herbowym ekslibrisem, liczący ponad 8 500 tomów. Zawierał on wiele cennych druków i rękopisów związanych głównie z przeszłością Gdańska i Prus Królewskich. Opatrywał swe książki licznymi marginaliami. Część zgromadzonych rękopisów już za swego życia oddał do archiwum miasta Gdańska (133 jednostki), znaczną część księgozbioru (ok. 3 400 tomów), głównie o charakterze historiograficznym, zapisał w testamencie Bibliotece Rady Miejskiej; pozostałą część sprzedano po śmierci jego syna Walentego Leona w r. 1752 na aukcji. Wykonawcą testamentu był w r. 1783 rajca Jan Fryderyk Schumann, mąż zmarłej rok wcześniej najstarszej córki S-a Doroty Agaty. S. długo chorował, po raz pierwszy miał atak apopleksji w r. 1738, następne w l. 1746 i 1748, zwykle podczas posiedzeń rady. Zmarł 3 III 1750.
S. był żonaty ze swoją daleką kuzynką Dorotą Konstancją, córka Jana Leona Schlieffa (ślub 13 VI 1711), w małżeństwie tym miał 6 dzieci: Walentego Leona (1714 – zm. przed 1752), który studiował prawo w Wittenberdze i Lejdzie, Dorotę Agatę (ok. 1716–1782), zamężną za Janem Fryderykiem Schumannem, Konstancję Renatę (ur. 1718), Joannę Florentynę (ur. 1719), Jana Daniela (ur. 1720) i Krystynę Benignę (ur. 1721). Przeżyło go tylko dwoje najstarszych dzieci.

Estreicher; Altpreuss. Biogr.; Preussische Lieferung I, Leipzig 1755; Słown. Pracowników Książki Pol. (bibliogr.); Mater. do bibliogr., geneal. i herald., pol., V; Katalog der Stadt Danzig betreffenden Handschriften der Danziger Stadtbibliothek, Hrsg. v. A. Bertling, Gd. 1892 I; – Historia Gdańska, Oprac. pod red. E. Cieślaka, Gd. 1993 III/1; Kocot K., Nauka prawa narodów w Ateneum Gdańskim (1580–1793), Wr. 1965; Mokrzecki L., Gdańska dysputa gimnazjalna Samuela Joachima Hoppego De scriptoribus historiae polonicae schediasma literarium, Zesz. Nauk. Wydz. Human. Uniw. Gdań. [Nr] 5, Gd. 1975; Nowak Z., Początki sztuki drukarskiej na Pomorzu w XV wieku, Gd. 1976; Pelczar M., Walenty Schlieff (1680–1750) bibliograf, bibliofil, w: Pomorze Gdańskie, XV, Wr. 1983; Schwarz F., Die Danziger Stadtbibliothek und die heimische Geschichtsforschung, „Mitteilungen des Westpreussischen Geschichtsverein” Bd. 27: 1928 Nr. 3; Sławoszewska M., Gdańska „Bibliotheca Archivi”, „Archeion” T. 40: 1964; Starnawski J., Dzieje wiedzy o literaturze polskiej do końca wieku XVIII, Wr. 1984; – Księga wpisów uczniów Gimnazjum Gdańskiego, 1580–1814, P. 1974; Matrikeln der Martin-Luther – Universität Halle-Wittenberg, Halle 1960 I; – AP w Gd.: rkp. 300 2/163, 354/347; B. PAN w Gd.: rkp. 72, 394, 494, 514, 517, 951, 951a, 1555.
Lech Mokrzecki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.