INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Witold Stefan Strumpf  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2006-2007 w XLIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Strumpf Witold Stefan, pseud.: Sud, Fosa, nazwiska konspiracyjne: Stefan Witte, Kazimierz Pleśniewski (1905–1945), inżynier, oficer Wojska Polskiego i Armii Krajowej, cichociemny.

Ur. 18 XII w Warszawie w rodzinie urzędniczej, był synem Aleksandra, pracownika Gazowni Miejskiej, i Zofii ze Skrzyneckich.

Od r. 1913 uczył się S. w warszawskich szkołach, najpierw powszechnej Wincentego Łebkowskiego, potem Emiliana Konopczyńskiego (od r. 1919 Gimnazjum Państw. im. Adama Mickiewicza). Podczas wojny polsko-sowieckiej 1920 r. brał udział w obronie Warszawy jako łącznik Legii Akademickiej przy Dowództwie Grupy Fortyfikacyjnej nr 7. Po zdemobilizowaniu kontynuował naukę w Gimnazjum im. Mickiewicza i w r. 1923 uzyskał świadectwo dojrzałości. T.r. wstąpił do Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej. Studiował na Wydz. Chemii Politechn. Warsz. i uzyskał w r. 1932 dyplom inżyniera chemika. W l. 1932–9 należał w Warszawie do Akademickiego Związku Sportowego. Po studiach pracował jako urzędnik państwowy w Kielcach (1932–7) oraz Katowicach (1937–9), gdzie uczył także w szkole rzemieślniczej. W l. 1932–9 działał w Związku Inżynierów Chemików jako członek zarządu.

Po wybuchu drugiej wojny światowej S. nie został zmobilizowany; 18 IX 1939 przekroczył granicę z Rumunią w Kutach, skąd przedostał się do Francji (15 X t.r. przeszedł granicę w Modane). Od 24 X uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty w Coëtquidan; ukończył ją 12 IV 1940 w stopniu kaprala podchorążego i został w niej instruktorem. Po kapitulacji Francji 22 VI t.r. ewakuował się do Plymouth w Wielkiej Brytanii i pod koniec czerwca został przydzielony do komp. karabinów maszynowych w 3. baonie 1. Brygady Strzelców; pełnił funkcję dowódcy patrolu rozpoznawczego. Zgłosił się do służby w kraju i 24 IV 1942 przeszedł do dyspozycji Oddz. I Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Po przeszkoleniu dywersyjnym (ze specjalnością – przygotowywanie fałszywych dokumentów osobistych) został 24 VIII t.r. zaprzysiężony na rotę AK w Oddz. VI Sztabu Naczelnego Wodza w Audley End. Przybrał wówczas pseud. Sud i Fosa oraz nazwisko Stefan Witte. W tym czasie awansował do stopnia plutonowego podchorążego. W nocy z 13 na 14 III 1943, jako dowódca 24. ekipy, wraz z płk. Kazimierzem Irankiem-Osmeckim (pseud. Antoni), ppor. Janem Hörlem (pseud. Frog) i ppor. Czesławem Rossińskim (pseud. Kozioł), został omyłkowo zrzucony koło stacji kolejowej Celestynów, 15 km od wyznaczonej placówki odbiorczej «Koza» 608, 11 km na południe od Mińska Maz. (operacja lotnicza o krypt. Stock). Jednocześnie został mianowany podporucznikiem (ze starszeństwem z 13 III t.r.). Po przybyciu do Warszawy i aklimatyzacji, S. przydzielony został do Oddz. I (Organizacyjnego) Sztabu Komendy Głównej AK – Wydz. Legalizacji (krypt.: Park, Leta i Izba), gdzie początkowo był zatrudniony w pracowni druków, a następnie pełnił funkcję zastępcy szefa Wydz. Legalizacji i nadzorował komórki techniczne. Awansowany został na porucznika (ze starszeństwem z 3 V). Wziął udział w powstaniu warszawskim 1944 r. w sztabie Podobwodu Śródmieście Południe, gdzie m.in. pełnił do 27 VIII t.r. funkcję kwatermistrza. Za bohaterską postawę w walkach awansowano go na kapitana (ze starszeństwem z 2 X). Po upadku powstania opuścił Warszawę z ludnością cywilną i przybył do Częstochowy; powołany tam w skład nowej Komendy Głównej AK, przystąpił do odtwarzania Wydz. Legalizacji. Pod koniec grudnia 1944 został aresztowany przez Gestapo; był więziony m.in. w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen (obecnie Rogoźnica na Dolnym Śląsku), gdzie prawdopodobnie w styczniu 1945, będąc chory na tyfus, został zastrzelony w czasie ewakuacji obozu. Odznaczony był czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i dwukrotnie Medalem Wojska.

W małżeństwie z Marią z Gawłowskich (zm. 1972) S. dzieci nie miał.

 

Historia Polskiego Znaku Spadochronowego. Polskie wojska desantu powietrznego. Listy odznaczonych – Polaków i obcokrajowców, Oprac. J. Lorys, Londyn 1993 z. 9 s. 147; Tucholski J., Cichociemni, W. 1988 (fot.); – Bieniecki K., Lotnicze wsparcie Armii Krajowej, Kr. 1994; Bystrzycki P., Znak cichociemnych, P. 1991; Drogi cichociemnych, Londyn 1971 s. 390 (fot.); Garliński J., Politycy i żołnierze, Londyn 1971; Ney-Krwawicz M., Komenda Główna Armii Krajowej 1939–1945, W. 1990; Tucholski J., Cichociemni 1941–1945. Sylwetki spadochroniarzy, W. 1984; tenże, Spadochroniarze, W. 1991; – Jankowski S. Agaton, Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie, W. 1984 I–II; – Arch. Politechn. Warsz.: Teczka studencka S-a, nr 7877; Studium Polski Podziemnej w Londynie: Dok. osobowe i weryfikacyjne S-a, bez sygn.; – Mater. w posiadaniu autora: Dok. z Ministry of Defence, The War Office Records Centre (polish), Wielka Brytania; – Informacje Andrzeja Strumpfa z Wr.

Krzysztof A. Tochman

 
 

Powiązane artykuły

 

Cichociemni

Cichociemni to popularna nazwa żołnierzy polskich szkolonych w okresie II wojny światowej na terenie Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych, przerzucanych drogą lotniczą do okupowanej Polski i innych......

Polskie Państwo Podziemne 1939-1945

Polska była pierwszym państwem, które powiedziało "Nie!" żądaniom ustępstw terytorialnych ze strony nazistowskiej Rzeszy Niemieckiej. Polska była pierwszym państwem, które zbrojnie przeciwstawiło......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stanisław Zaczyk

1923-09-26 - 1985-04-06
aktor filmowy
 

Aleksander Brückner

1856-01-29 - 1939-05-24
historyk literatury
 

Wanda Wasilewska

1905-01-21 - 1964-07-29
pisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Władysław Hedinger

1886-02-14 - 12.1918
bankowiec
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.