INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Izydor (Izak Aron) Bernfeld     

Izydor (Izak Aron) Bernfeld  

 
 
1854-10-21 - 1930-07-02
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bernfeld Izydor (Izak Aron), dziennikarz i gramatyk, ur. 1855 w Tyśmienicy, uczył się w Stanisławowie, poczem przeniósł się z rodzicami do Lwowa, gdzie zbliżył się do młodzieży asymilacyjnej, grupującej się wówczas dookoła stowarzyszenia: »Przymierze Braci«. B. współpracował w redakcji »Ojczyzny«, organu asymilacji, redagował hebrajski dodatek do tego tygodnika pt. »Hamazkir« (1881). Opracował też (1883) gramatykę języka polskiego w języku żydowskim. Od r. 1886–1926 był nauczycielem religji mojż. w szkołach powszechnych i średnich w Stryju i tu w r. 1898 wydał polski przekład »Przypowieści Ojców Synagogi« (cz. I); ponadto całe swe życie poświęcił pracy nad słownikiem polsko-hebrajskim i hebrajsko-polskim, który wydał dopiero w r. 1926, i to tylko część polsko-hebrajską; część hebrajsko-polska została w rękopisie.

 

Encycl. Judaica, IV 291 (Bałaban).

Majer Bałaban

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.