INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Józef Maleszewski     

Władysław Józef Maleszewski  

 
 
1832-02-02 - 1913-06-07
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Maleszewski Władysław Józef, pseud. i krypt. B. L., Bolesław Kopeć, R. B. L., Red. B. L., Sąsiad, Sęp, Wł., Wł. M. (1832–1913), publicysta, powieściopisarz. Syn Józefa, ziemianina, wychowanka Uniw. Wil., i Heleny z Bernatowiczów (albo v. Bormannów ?), ur. 2 II we Włocławku. Kształcił się w Białej Podlaskiej pod opieką pedagoga Karola Bajtla, przyjaciela rodziców. Ukończył chlubnie Warszawskie Gimnazjum Realne (Wydział Mechaniczny). Sporadycznie uczęszczał do Szkoły Głównej na wykłady Józefa Przyborowsktego, który pomagał mu w samokształceniu. Zaczął pracować w Komisji Skarbu (Sekcja Techniczna, Wydział Dóbr i Lasów Rządowych). Dzięki podróżom służbowym poznał wówczas całe Królestwo i prowincje sąsiednie. Po likwidacji Komisji przeniósł się na wieś do Barcic pod Grójcem, gdzie gospodarował niefortunnie ok. 6 lat, po czym wrócił do Warszawy i zajął się pisarstwem. Debiutował w „Dzienniku Warszawskim” (1855), wprowadzony przez Juliana Bartoszewicza. W kontynuacji tego pisma, w „Kronice Wiadomości Krajowych i Zagranicznych”, ogłosił następnie Wycieczkę w Świętokrzyskie Góry (1857). Współpracował z wieloma czasopismami warszawskimi, zwłaszcza z „Tygodnikiem Illustrowanym” (do r. 1875). Pisywał wiele: wiersze, powieści obyczajowe, z których szczególnie powieść Dziecię Żmujdzi („Tyg. Illustr” 1862, osobne wyd. W. 1863) zdobyła uznanie krytyki za swojskość i patriotyczną tendencję (obrona ziemi rodzinnej przed sprzedażą w obce ręce), bezpretensjonalne opowiadania i humoreski, grywane bez powodzenia komedie z akcją umieszczoną w środowisku ziemiańskim lub mieszczańskim (np. Jam bogaty, „Tyg. Illustr.” 1864, osobno Kr. 1892); wszystkie te utwory odznaczały się skłonnością do sentymentalizmu i moralizatorstwem. Był M. również autorem zarysów podróżniczo-obyczajowych, z tych najbardziej znana była interesująca relacja Z wieczorów nad Tamizą („Tyg. Illustr.” 1872–5, osobne wyd. W. 1874), wysoko oceniona przez H. Sienkiewicza („Listy z podróży”). Ogłaszał też M. studia literackie i recenzje.

Właściwą działalność publicystyczną rozwinął M. jako redaktor tygodnika „Biesiada Literacka” w l. 1876–1906, który przejął po Gracjanie Ungrze (od r. 1881). Pomysł pisma, jego układ, program, tendencja i ton – wszystko było dziełem M-ego. Każdy numer sam opracowywał. Pisywał tutaj przeważnie felietony społeczne, m. in. pt. Z Warszawy pod pseud. Sęp, które wysoko współcześnie oceniane, poruszały wszystkie poważniejsze zjawiska i problemy oraz szeroko spopularyzowały ten pseudonim. M. miał dużą łatwość w kontaktach z ludźmi i był szanowany przez swych współpracowników. Wśród nich znaleźli się H. Sienkiewicz, E. Orzeszkowa, A. J. Rolle, A. Kraushar, F. Kostrzewski, W. Gerson, M. Rodziewiczówna, J. Łuszczewska (Deotyma) i in. „Biesiada Literacka” powstała w okresie, gdy «postęp warszawski» począł przeżywać kryzys, w czasie którego do głosu doszły czynniki zachowawcze. Kierunek konserwatywny reprezentowała również „Biesiada”. Podobnie jak „Słowo” czy „Niwa” współpracowała ona z periodykami galicyjskimi o podobnej orientacji. M. przez dwadzieścia lat (1884–1904) był w stałym kontakcie z A. Krechowieckim, redaktorem „Gazety Lwowskiej”. Współpraca polegała na wymianie materiału przeznaczonego do druku; np. powieść Sienkiewicza „Na polu chwały” była drukowana jednocześnie w obu pismach dzięki przesyłce odbitek szczotkowych z Warszawy do Lwowa. „Biesiada” znalazła licznych prenumeratorów w Galicji, kolportowana przez Krechowieckiego, który wspierał nią liczebność czytelników „Gazety Lwowskiej”. M. dbał o to, by pismo było w miarę «wesołe i moralne», by nie «targało» niczyimi nerwami, dając jednocześnie wiadomości trafiające do upodobań i przekonań zachowawczo nastawionej publiczności czytelniczej. Toteż zdobyło sobie szeroką poczytność i pochwały, m. in. J. I. Kraszewskiego (który M-ego darzył przyjaźnią i popierał), Z. Sarneckiego, A. Chołoniewskiego, M. Rodziewiczówny i wielu innych, w gruncie rzeczy jednak było mało ambitne i pozostawało na niewysokim poziomie; tygodnik reprezentował punkt widzenia prawie że zaściankowy.

M. zmarł 7 VI 1913 w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim. Ożeniony z Zofią z Kropiwnickich, miał syna Władysława, lekarza, i córkę zamężną za Janem Skiwskim.

 

Nowy Korbut (Romantyzm), VIII–IX; Uruski, Uzupełnienia, III 33; – Kocówna B., Biesiada Literacka – pismo i ludzie, „Roczn. B. Narod.” 1965 s. 224–42; Lipski J. J., Warszawscy „Pustelnicy” i „Bywalscy”, W. 1973 I (fot.); Witkowski Cz., M. W. J., „Zesz. Prasozn.” 1968 z. 1 s. 88; – Warszawa w pamiętnikach powstania styczniowego, Oprac. K. Dunin-Wąsowicz, W. 1963 s. 217; – Nekrologi z r. 1913: „Bibl. Warsz.” t. 3 s. 202–3, „Biesiada Liter.” nr 24, 25 (M. Synoradzki, fot.), „Czas” nr 260 s. 3, „Kur. Warsz.” nr 156 s. 9, nr 157 s. 10, nr 158 s. 5, nr 159 s. 3; – B. Jag.: rkp. 7890 (11); B. Narod.: rkp. 2734, 5902 t. 2 k. 133–137, 7054–7058; B. Ossol.: rkp. 5631, 3456, 6832.

Barbara Kocówna

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Roman Niewiarowicz

1902-01-15 - 1972-07-22
aktor teatralny
 

Kazimierz Morawski

1852-01-29 - 1925-08-25
filolog klasyczny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wacław Mayzel

1847-09-12 - 1916-04-19
lekarz histolog
 

Józef Karol Latour

1853-05-29 - 1933-05-04
generał dywizji WP
 
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.