INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Ryszard Kozłowski     

Władysław Ryszard Kozłowski  

 
 
1866-04-04 - 1915-03-24
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kozłowski Władysław Ryszard (1866–1915), pionier wychowania fizycznego w Król. Pol. Ur. 4 IV w Lipnie. Ojciec Teofil po utracie majątku ziemskiego Pająk był adwokatem, matka Ewelina ze Skarbków prowadziła w Lipnie prywatną pensję. Po ukończeniu szkoły realnej we Włocławku i Warszawie oraz szkoły handlowej Kronenberga w Warszawie rozpoczął pracę pedagogiczną jako nauczyciel domowy na Podolu i w Łomżyńskiem. Prowadził też w Warszawie mały pensjonat dla uczniów. W czasie pracy nauczycielskiej zrodziły się jego zainteresowania wychowaniem fizycznym. Dla pogłębienia wiedzy w tej dziedzinie wyjeżdżał za granicę (1897–1903), m. in. odbył studia w zakresie teorii i metodyki wychowania fizycznego w Szwecji i Danii. Z tego okresu pochodzą artykuły o szwedzkim systemie gimnastycznym w „Przeglądzie Pedagogicznym” i „Encyklopedii Wychowawczej”. W Szwecji zapoznał się także z zasadami slöjdu, którego stał się gorącym propagatorem. W r. 1903, jako wybitny znawca gier i zabaw ruchowych oraz gimnastyki wychowawczej, został głównym instruktorem Ogrodów im. W. E. Raua w Warszawie, rozwijając na tym stanowisku ożywioną działalność w zakresie udoskonalenia metodyki nauczania gier i zabaw oraz kształcenia instruktorów. Od r. 1906 wykładał teorię i metodykę wychowania fizycznego w Szkole Gimnastyki Szwedzkiej i Masażu H. Kuczalskiej. W l. 1906–15 wydawał teoretyczno-metodyczny dwutygodnik „Ruch”, wokół którego skupił najwybitniejszych w tym okresie znawców wychowania fizycznego z Król. Pol. i Galicji oraz pozyskał dla pisma wybitnych autorów zagranicznych. Oprócz licznych artykułów zamieszczanych w „Ruchu” pozostawił K. kilka pozycji książkowych i broszur, jak Gimnastyka domowa (W. 1912), Pierwiastek wojskowy w wychowaniu cielesnym (W. 1913). Rozwijał też działalność organizacyjną w dziedzinie wychowania fizycznego, brał udział czynny w zjazdach i kongresach lekarskich, pedagogicznych i wychowania fizycznego w kraju i za granicą (w Odense w r. 1911, w Paryżu 1913). Działał również w ruchu przeciwalkoholowym jako prezes Tow. «Przyszłość» i w Pol. Stowarzyszeniu Przyjaciół Pokoju. Zmarł w Warszawie na skutek wypadku 24 III 1915 r.

 

Hądzelek K., W. R. K. i jego działalność na polu wychowania fizycznego, „Kult. Fizyczna” R. 18: 1965 nr 7–8 s. 396–9; Piasecki E., W. R. K., „Wych. Fizyczne” R. 1: 1920 s. 57–9.

Kajetan Hądzelek

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ludwik Hieronim Morstin

1886-12-12 - 1966-05-12
dyplomata II RP
 

Karol Stanisław Olszewski

1846-01-29 - 1915-03-29
chemik
 

Adolf Antoni Nowaczyński

1876-01-09 - 1944-07-03
pisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Rudolf Rathaus

1900-09-13 - 1968-01-11
ekonomista
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.