INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Wiktor Czajkowski (Czaykowski) h. Gryf     

Władysław Wiktor Czajkowski (Czaykowski) h. Gryf  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czajkowski (Czaykowski) Władysław Wiktor, h. Gryf (1844–1917), poseł na sejm krajowy i członek austr. Izby Panów, ur. się 23 XII w Dusanowie (pow. Przemyślany) jako syn Mikołaja, właściciela Dusanowa z przyległościami, i Rozalii z Petrowiczów. Był od r. 1868 właścicielem wsi: Medwedowce, Nowostawce, Podlesie, Janówka w pow. buczackim, Rudki w pow. rohatyńskim, Czahrów w pow. stanisławowskim, od r. 1891 (po śmierci brata Michała Alfonsa Cz-go) także Dusanowa. Brał czynny udział w życiu politycznym i społecznym. Był członkiem rady powiatowej i wydziału powiatowego w Buczaczu; w r. 1884 został mianowany marszałkiem powiatu buczackiego (»Praeses der Bezirksvertretung«). Wybrany w r. 1902 posłem do rady państwa, otrzymał następnie w r. 1907 nominację na dożywotniego członka Izby Panów. W l. 1909–1912 był posłem większej posiadłości obwodu stanisławowskiego na sejm krajowy. Należał do prawicy sejmowej; na arenie sejmowej występował stale jako rzecznik porozumienia polsko-ruskiego. W roku 1906 zaślubił Różę v. Rumerskirch. Zmarł 3 X 1917 w Baden pod Wiedniem i tamże został pochowany.

 

Archiwum Państw. we Lwowie: Metryka szlachecka, XXV 413; Akta b. Prezydium Namiestnictwa nr 13013 z 1907 oraz nry 10780, 12262 i 12263 z 1909; Archiwum Akt Nowych w Warszawie: akta b. Ministerstwa dla Galicji, nr 214 z 1884; »Schematyzmy urzędowe galicyjskie i austriackie«; Stenograficzne sprawozdania sejmu krajowego: I sesja IX okresu r. 1910, cz. II 61 pos., s. 3633–5 oraz pos. 97, s. 5554.            

Feliks Pohorecki

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.