INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Jacek Ciechanowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ciechanowski Wojciech Jacek Jan (ok. 1680–1721), doktor filoz. Uniw. krakowskiego (promocja w r. 1713), był seniorem krakowskiej szkoły WW. Świętych, potem ok. 1715 profesorem matematyki i gramatyki w Akademii w Poznaniu, od r. 1716–1721 profesorem retoryki i poetyki i dyrektorem Akademii w Chełmnie na Pomorzu. Wydawał w Poznaniu i Toruniu polskie kalendarze (1715–18), i ogłosił dramat szkolny o Aleksandrze Wielkim, grany w Chełmnie w r. 1720, a po łacinie kilka broszur (o św. Wincentym a Paulo, Tomaszu z Akwinu).

 

»Athleta catholicae fidei…«, Posnaniae 1715; »Crudum ferculum…, Thorunii 1720; »Lilium virtutum…« ibid. 1720. – Egz. w Bibl. Jag., Ossol., Warsz. Uniw., Racz.; Estr., Bibliogr. XIV 272, 273; Łukaszewicz, Historia szkół, III 390; Maczkowski, Statuta.       

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.