INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Kryski h. Prawdzic  

 
 
XVI w. - 1616
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kryski Wojciech h. Prawdzic (zm. 1616), kasztelan płocki. Był synem Stanisława, wojewody mazowieckiego (zob.), i Małgorzaty Uchańskiej, bratem kanclerza kor. Feliksa (zob.). Ur. prawdopodobnie w rodzinnym Drobinie na Mazowszu. Naukę początkową pobierał K. zapewne u jezuitów w Pułtusku, a potem od sierpnia 1581 r. w Dillingen w Austrii. W listopadzie 1584 r. pod opieką znanego później autora „Ksiąg peregrynackich” Macieja Rywockiego udał się K. wraz z bratem Feliksem do Padwy, gdzie obaj bracia przebywali od 22 XII 1584 do 6 V 1585 r. Studiowali tam głównie u prywatnych nauczycieli. Następnie zwiedzili Wenecję. W Sienie zatrzymali się 5 miesięcy, a we wrześniu 1585 r. przybyli do Rzymu. Spędzili tu kilka miesięcy (do 7 IV 1586 r.), zwiedzając miasto i okolice, używając rozrywek, zapoznając się z obyczajami Włochów i obcych przybyszów. Na polecenie ojca, dopiero niedługo przed powrotem do kraju, zabrali się do nauki fizyki. W czasie naukowych podróży, zapewne zgodnie z zaleceniami ojca, K. skłaniał się ku myśli poświęcenia się stanowi duchownemu, ale księdzem nie został.

W lecie 1587 r. bracia byli już w kraju. O podróży młodych wojewodziców napisał Rywocki dla ich ojca dokładny dziennik. O przedsenatorskiej działalności K-ego mało wiemy. W r. 1589 podpisał jako świadek ugodę będzińską arcyksięcia Maksymiliana. W r. 1592 był deputatem na trybunał kor. W l. 1598 i 1606 posłował na sejm z woj. płockiego, na tym drugim sejmie już jako podkomorzy płocki. W r. 1609 wszedł do senatu jako kasztelan sierpcki, w r. 1613 został kasztelanem raciąskim, a w r. n. lub jeszcze z końcem 1613 r. przeszedł na kasztelanię płocką. Równocześnie od r. 1612 był starostą ostrowskim. W senacie nie wyróżnił się szczególną aktywnością. W r. 1609 jeździł do Królewca jako komisarz królewski, zapewne w związku ze sprawą objęcia administracji Prus Książęcych przez elektora brandenburskiego Jana Zygmunta. K. był żonaty z Anną Dunin Wolską, która po śmierci męża otrzymała dożywocie na starostwie ostrowskim. Miał dwóch synów: Stanisława, kasztelana raciąskiego (zob.), i Feliksa.

 

Nowy Korbut (Piśm. staropolskie), II 424, III 196; Boniecki; Niesiecki, I 275, 326, V 406; Uruski; – Barycz, Polacy na studiach w Rzymie, s. 248; Nowowiejski A. J., Płock, monografia historyczna, Wyd. 2., Płock 1930 s. 26, 174; Zieliński R., Chronologia senatorów płockich, „Notatki Płockie” 1958 s. 42; – Akta do dziej. Polski na morzu, VII 1, 22; Macieja Rywockiego księgi peregrynackie (1584–1587), Wyd. J. Czubek, Arch. do Dziej. Liter., Kr. 1910 XII 177–264; Vol. leg., III 86, 88, 113; – Zbiory Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Kartoteka Komitetu Źródeł do Dziejów Życia Umysłowego Polski, Teka Pawińskiego, nr 19, Lauda płockie, 20, 59, 99.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.