INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wojciech Lipski     
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lipski Wojciech (1805–1855), właściciel ziemski, działacz polityczny i gospodarczy. Ur. 20 II w Lewkowie pod Ostrowem WIkp., był synem Michała (zm. 1813 w więzieniu rosyjskim w Kaliszu) i Józefy z Zarembów. L. uczył się w korpusie kadetów w Kaliszu, następnie w Gimnazjum Św. Mateusza we Wrocławiu; studiował prawo i kameralistykę na uniwersytetach w Halle i Lipsku. Po studiach objął gospodarkę na folwarkach w Majkowie i Kwiatkowie. W powstaniu 1831 r. służył w pułku jazdy kaliskiej, brał udział w kilku bitwach i został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Kampanię ukończył w stopniu majora (był oficerem pruskiej Landwery i został zdegradowany). Po powrocie w Poznańskie przesiedział rok w twierdzy głogowskiej. Po zwolnieniu poświęcił się pracy społecznej i politycznej. Był radcą Ziemstwa Kredytowego, członkiem sejmiku powiatowego, a potem tzw. Stanów Prowincjonalnych. Był współzałożycielem kasyn w Raszkowie i Odolanowie oraz zasiadał w pierwszym zarządzie (1841) Tow. Pomocy Naukowej. Artykuły o charakterze gospodarczym zamieszczał w „Przewodniku Rolniczo-Przemysłowym” (od r. 1838). Jako poseł (od r. 1841) do sejmu prowincjonalnego z kurii rycerskiej stawiał i uzasadniał wnioski dotyczące swobód obywatelskich (m. in. wolności słowa); w r. 1843 wystąpił z wnioskiem o założenie uniwersytetu w Poznaniu oraz żądał polskich szkół średnich, polskiej szkoły dla dziewcząt, szkoły nauczycielek (1843). W wyniku tych interpelacji i pomocy kolegów posłów udało się L-emu zrealizować myśl ks. J. Kompałły i otworzyć w r. 1845 gimnazjum w Ostrowie Wlkp. Uczestniczył również w udaremnionych przez rząd próbach założenia Centralnego Tow. Rolniczego (1845).

Mimo iż L. należał do grona «organiczników» wczesnego okresu, angażował się również w prace konspiracyjno-niepodległościowe, kierowane przez K. Libelta, a inspirowane przez Tow. Demokratyczne Polskie (TDP). W jego domu znajdowali schronienie emisariusze TDP. Zaangażowany w spisek 1846 r., został aresztowany w lutym i był więziony w Poznaniu i Sonnenburgu, lecz z braku dowodów został w listopadzie 1846 r. zwolniony i nie znalazł się na ławie oskarżonych w procesie berlińskim. W r. 1848 był L. komisarzem pow. odolanowskiego; jako były oficer wstąpił do oddziałów polskich w obozie pleszewskim. Uczestniczył w rozmowach z gen. Willisenem (11 IV 1848) w Jarosławcu; walczył pod Miłosławiem. Po upadku powstania wrócił L. do legalnej działalności politycznej. Organizował pierwsze wybory do sejmu pruskiego, do którego posłował (maj 1848) z pow. krotoszyńskiego. W Berlinie współpracował z lewicowym niemieckim działaczem A. Ruge i jego pismem „Die Reform”; należał do lewego skrzydła Koła Polskiego. Nie zabierał głosu na plenum, ale sumiennie pracował w przeróżnych komisjach. Na użytek sejmu napisał broszurę Beitraege zur Beurteilung der Ereignisse im Grossherzogthum Posen (1848) oraz inną, wspólnie z G. Potworowskim P. Szumanem, pt. Bemerkungen zu der Denkschrift über die Ereignisse seit dem 20 III 1848. W dyrekcji Ligi Polskiej (czerwiec 1848) kierował wydziałem spraw włościańskich i rolnictwa. Był też autorem kilku ciekawych pomysłów w tej dziedzinie, nie zrealizowanych jednak z przyczyn niezależnych od niego.

Wybrany posłem II kadencji, poparł założenie Koła Polskiego. W Kole przeciwstawiał się konserwatywnej większości i w związku z tym w wyborach wiosennych 1849 nie został dopuszczony do ubiegania się o mandat. Założył wówczas wspólnie z K. Libeltem „Dziennik Polski”, organ podtrzymujący zasadę współpracy z niemiecką lewicą dla obrony praw konstytucyjnych w Niemczech. Gdy pismo to wkrótce upadło, L. wycofał się z polityki. W r. 1850 założył pismo „Ziemianin”, poświęcone sprawom gospodarczym, które wydawał i redagował wspólnie z W. Wolniewiczem. Zasilał je licznymi własnymi artykułami oraz wspierał finansowo. Organizował kursy postępowego rolnictwa w Lewkowie oraz kursy dla pszczelarzy. J. Lompie, z którym utrzymywał żywe kontakty, zlecił napisanie popularnego instruktarzu rolniczego i wydał jego broszurę „Nauka o zakładaniu żywych płotów”. Obok tej działalności o charakterze gospodarczym i propagowaniu naukowej literatury rolnej L. rozwijał szeroką akcję filantropijną oraz stypendialną dla ubogich studentów. Do końca życia interesował się polityką oraz nie zrywał kontaktów z nurtem konspiracji krajowej; jeszcze w r. 1854 ukrywał w Lewkowie emisariusza Hotelu Lambert Aleksandra de Jean (Wolskiego). Miał równoległe kontakty i z demokratycznym «Kołem» w Paryżu. Zmarł L. 22 VIII 1855 nagle na serce w Kissingen w czasie kuracji. Żonaty ze Stanisławą Grodzicką, pozostawił syna Józefa (ur. 1827)

 

Wojtkowski A., Bibliografia historii Wielkopolski, P. 1934; Boniecki; Uruski; Żychliński, I; – Grot Z., Działalność posłów polskich w sejmie pruskim w latach 1848, 1850, P. 1961; Handelsman M., Adam Czartoryski, W. 1950 III; Jakóbczyk W., Studia nad dziejami Wielkopolski w XIX w., P. 1951–9 I–II; tenże, Wielkopolska szkoła edukacji narodowej, Wr. 1970; Karwowski S., Historia Wielkiego Księstwa Poznańskiego, P. 1918–31 (I–III); Kieniewicz S., Społeczeństwo polskie w powstaniu poznańskim 1848 r., W. 1960; Knapowska W., Wielkie Księstwo Poznańskie przed wojną krymską, P. 1923; Księga jubileuszowa Centralnego Tow. Gospodarczego, P. 1911 s. 223 (portret); Szafrański F., Gustaw Potworowski, P. 1939; Wybitni Wielkopolanie XIX w., P. 1959; Żychliński L., Historia sejmów Wielkiego Księstwa Poznańskiego, P. 1867 I–II; Żychliński T., Kronika żałobna rodzin wielkopolskich, P. 1877; – Motty, Przechadzki po mieście, I–II; Protokoły posiedzeń Koła Polskiego w Berlinie, P. 1956 I; – „Gaz. W. Ks. Pozn.” 1855 nr 202, 208; „Ziemianin” 1855 (Nekrolog); – Arch. Państw. w P.: Fragmenty archiwum lewkowskiego W. L-ego.

Witold Jakóbczyk

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.