INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wojciech Najsarek      Wojciech Najsarek, frag. fotografii.

Wojciech Najsarek  

 
 
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Najsarek Wojciech (1900–1939), kolejarz, obrońca Westerplatte. Ur. 22 IV w Jaćmierzu (pow. Sanok), był synem Józefa i Ludwiki z Florczaków. Szkołę podstawową ukończył w Jaćmierzu i rozpoczął naukę gimnazjalną. Brał udział w wojnie 1920 r. Świadectwo dojrzałości otrzymał w Gimnazjum w Brześciu nad Bugiem w r. 1933, a następnie został wysłany przez Min. Komunikacji na roczny kurs dla adiunktów kolejowych do Poznania. Służbę kolejową rozpoczął 15 XI 1935. Po krótkiej praktyce na stacji kolejowej w Wejherowie został dyżurnym ruchu w Redzie. Od 19 IV 1937 objął jako adiunkt Polskich Kolei Państwowych stanowisko zawiadowcy stacji handlowej Gdańsk-Westerplatte. Miał stopień starszego sierżanta rezerwy. Brał bardzo czynny udział w wielu organizacjach polskich w Gdańsku, jak Gmina Polska – Związek Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, Kolejowe Przysposobienie Wojskowe, Rodzina Kolejowa, Kolejowy Klub Sportowy (który był właściwie polską tajną organizacją wojskową w Gdańsku), Liga Morska i Kolonialna, Liga Obrony Powietrznej Państwa. W dn. 31 VIII 1939 udał się na swoje stanowisko służbowe na stacji kolejowej Gdańsk–Westerplatte. Po zaatakowaniu Westerplatte przez wojsko niemieckie 1 IX 1939 o godz. 4,45 N. wybiegł w wojskowym mundurze z pistoletem ze stacji kolejowej i został zabity serią pocisków ciężkiego karabinu maszynowego. Był pierwszym żołnierzem polskim, poległym w obronie Westerplatte. Rozkazem personalnym Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego, nr 749 z 30 VIII 1945, został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari V kl.

Był żonaty od r. 1926 z Marią Ostrowską (ur. 1907), 2. v. Rozczyniałową. Pozostawił córkę Bożenę, ur. 10 I 1934, lekarkę, zamężną Piskorską.

Na ogólnopolskim Sympozjum Przewodnickim Polskiego Tow. Turystyczno-Krajoznawczego 24 IV 1976 w Gdańsku uchwalono, by na miejscu śmierci N-ka postawić kamień pamiątkowy.

 

Flisowski Z., Westerplatte, Wyd. 7., W. 1974; Rowiński A., Rycerska wojna przy Westerplatte, „Kultura” 1975 nr 3 s. 1, 10; – B. Gdań. PAN: Kledzik W., Biografie Polaków, pracowników PKP zatrudnionych do 31 VIII 1939 na terenie byłego Wolnego Miasta Gdańska, (rkp.) II nr 324 s. 121; – Informacje Marii Rozczyniałowej z Gdyni.

Marian Pelczar

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.