INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Pucek (Puczek, Puczkowicz)  

 
 
brak danych - ok. 1759
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pucek (Puczek, Puczkowicz) Wojciech (zm. ok. 1759), mieszczanin krakowski, mistrz murarski.

P. był kolejno podstarszym, a następnie seniorem (1749) cechu murarzy i kamieniarzy krakowskich. Złożona przez niego sztuka mistrzowska posiada postać późnobarokowego kościoła kopułowego. Zatwierdzające podpisy P-a widnieją na licznych sztukach mistrzowskich innych murarzy od lat trzydziestych do pięćdziesiątych XVIII w. W r. 1735 P. współpracował z Antonim G. Müntzerem przy budowie kościoła Paulinów na Skałce w Krakowie. W r. 1744 wraz z Józefem Chrzanowskim i Marcinem Sienkowskim – majstrami murarskimi, był P. zatrudniony przy budowie, projektowanego zapewne przez Franciszka Placidiego, południowego i zachodniego skrzydła klasztoru Bernardynek w Krakowie. W r. 1749 P. podpisał, opracowany wspólnie z Dominikiem Puckiem i Maciejem Cepigowskim, kosztorys na odbudowę spalonego w r. 1745 kościoła Bożogrobców w Miechowie. Po r. 1759 urywają się wzmianki o P-u w aktach cechu murarzy i kamieniarzy krakowskich.

Synem P-ka był Dominik (zob.).

 

Łoza, Architekci; Katalog zabytków sztuki w Pol., I, IV; – Lepiarczyk J., Materiały źródłowe do budowy i urządzenia barokowego kościoła na Skałce w Krakowie, „Spraw. PAU” T. 52: 1951 nr 7 s. 59 (Mikołaj Pucek); Lipiński T., Rozmaitości – wyciągi z rękopisu 1749, „Bibl. Warsz.” 1849 t. 1 s. 399–401; – Arch. Państw. w Kr.: rkp. 3075 (akta cechu murarzy i kamieniarzy krakowskich), AD 479, 501.

                                                                                                                                                                                                                             Janina Stoksik

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.