INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wojciech Pucek (Puczek, Puczkowicz)  

 
 
brak danych - ok. 1759
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pucek (Puczek, Puczkowicz) Wojciech (zm. ok. 1759), mieszczanin krakowski, mistrz murarski.

P. był kolejno podstarszym, a następnie seniorem (1749) cechu murarzy i kamieniarzy krakowskich. Złożona przez niego sztuka mistrzowska posiada postać późnobarokowego kościoła kopułowego. Zatwierdzające podpisy P-a widnieją na licznych sztukach mistrzowskich innych murarzy od lat trzydziestych do pięćdziesiątych XVIII w. W r. 1735 P. współpracował z Antonim G. Müntzerem przy budowie kościoła Paulinów na Skałce w Krakowie. W r. 1744 wraz z Józefem Chrzanowskim i Marcinem Sienkowskim – majstrami murarskimi, był P. zatrudniony przy budowie, projektowanego zapewne przez Franciszka Placidiego, południowego i zachodniego skrzydła klasztoru Bernardynek w Krakowie. W r. 1749 P. podpisał, opracowany wspólnie z Dominikiem Puckiem i Maciejem Cepigowskim, kosztorys na odbudowę spalonego w r. 1745 kościoła Bożogrobców w Miechowie. Po r. 1759 urywają się wzmianki o P-u w aktach cechu murarzy i kamieniarzy krakowskich.

Synem P-ka był Dominik (zob.).

 

Łoza, Architekci; Katalog zabytków sztuki w Pol., I, IV; – Lepiarczyk J., Materiały źródłowe do budowy i urządzenia barokowego kościoła na Skałce w Krakowie, „Spraw. PAU” T. 52: 1951 nr 7 s. 59 (Mikołaj Pucek); Lipiński T., Rozmaitości – wyciągi z rękopisu 1749, „Bibl. Warsz.” 1849 t. 1 s. 399–401; – Arch. Państw. w Kr.: rkp. 3075 (akta cechu murarzy i kamieniarzy krakowskich), AD 479, 501.

                                                                                                                                                                                                                             Janina Stoksik

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.