INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wolfgang Prenner  

 
 
XVII w. - XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Prenner Wolfgang (XVII w.), zegarmistrz krakowski, wzmiankowany w aktach w l. 1667–71. Wykonywał używane w Polsce w XVII w., a także w XVIII w. zegary stołowe, nazywane kaflowymi lub «żabami». Zegary sygnowane przez P-a znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Krakowski kaflak wyróżnia się dużymi rozmiarami i bogato dekorowaną sześcioboczną obudową z delfinami na narożnikach. Zegar kaflowy roboty P-a w zbiorach toruńskich jest czworoboczny. Czasomierze sygnowane przez P-a posiadają precyzyjnie wykonane mechanizmy w bogato dekorowanych grawerunkiem ażurowych obudowach i dorównują najlepszym osiągnięciom w silnych ośrodkach zegarmistrzostwa, jakimi były w XVII w. w Polsce przede wszystkim Gdańsk i Toruń. P. jest jedynym (obok Łukasza Weydmana) zegarmistrzem krakowskim XVII w., z którym udało się związać konkretne dzieła. Na przełomie XVII i XVIII w. działał w Krakowie syn P-a – Andrzej Prenner.

 

Buczkowski K., Wrzesiński T., Wystawa starych zegarów na tle wnętrz pałacu hr. Pusłowskich, Kr. 1938; – Kiryk F., Cechowe rzemiosło metalowe. Zarys dziejów do 1939 r., W. 1972 s. 395; Samek J., Polskie rzemiosło artystyczne czasów nowożytnych, W. 1982; Siedlecka W., Polskie zegary, Wr. 1974 s. 75, 90, ryc. 41.

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.