INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wolfgang Prenner  

 
 
XVII w. - XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Prenner Wolfgang (XVII w.), zegarmistrz krakowski, wzmiankowany w aktach w l. 1667–71. Wykonywał używane w Polsce w XVII w., a także w XVIII w. zegary stołowe, nazywane kaflowymi lub «żabami». Zegary sygnowane przez P-a znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Krakowski kaflak wyróżnia się dużymi rozmiarami i bogato dekorowaną sześcioboczną obudową z delfinami na narożnikach. Zegar kaflowy roboty P-a w zbiorach toruńskich jest czworoboczny. Czasomierze sygnowane przez P-a posiadają precyzyjnie wykonane mechanizmy w bogato dekorowanych grawerunkiem ażurowych obudowach i dorównują najlepszym osiągnięciom w silnych ośrodkach zegarmistrzostwa, jakimi były w XVII w. w Polsce przede wszystkim Gdańsk i Toruń. P. jest jedynym (obok Łukasza Weydmana) zegarmistrzem krakowskim XVII w., z którym udało się związać konkretne dzieła. Na przełomie XVII i XVIII w. działał w Krakowie syn P-a – Andrzej Prenner.

 

Buczkowski K., Wrzesiński T., Wystawa starych zegarów na tle wnętrz pałacu hr. Pusłowskich, Kr. 1938; – Kiryk F., Cechowe rzemiosło metalowe. Zarys dziejów do 1939 r., W. 1972 s. 395; Samek J., Polskie rzemiosło artystyczne czasów nowożytnych, W. 1982; Siedlecka W., Polskie zegary, Wr. 1974 s. 75, 90, ryc. 41.

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.