INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Zenon Chodyński     
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chodyński Zenon (1836–1887), ksiądz, historyk Kościoła. Ur. 4 XI w Kaliszu z rodziców Feliksa i Honoraty z Wesołowskich. Był bliźniaczym bratem Stanisława Ch. i przechodził niemal identyczne koleje życia. Razem kończyli szkołę realną w Kaliszu, Akademię Duchowną w Warszawie, równocześnie otrzymali święcenia kapłańskie i wikariat w Sieradzu, a w r. 1866 zostali profesorami Seminarium Duch. we Włocławku. Ks. Zenon Ch. pierwszy z duchowieństwa świeckiego przejął kierownictwo tegoż Seminarium od ks. misjonarzy, którzy po powstaniu styczniowym ulegli kasacie i zmuszeni zostali Seminarium opuścić. W r. 1873 został mianowany regensem seminarium i na tym stanowisku zmarł 15 V 1887. Ponadto był Ch. od r. 1881 kanonikiem, prałatem kustoszem (1883), prałatem archidiakonem (1887) i sędzią surogatem konsystorza włocławskiego. Podobnie jak brat zasłużył się tak na stanowisku regensa włocławskiego seminarium, jak i na polu naukowym, pozostawiając szereg prac z zakresu historii Kościoła, z których najważniejszymi są: Decretales summorum pontificum pro Regno Poloniae et Constitutiones Synodorum Provincialium et Dioecesanarum regni eiusdem ad summam collectae (3 tomy druk. przy współpracy ks. E. Likowskiego, P. 1869–83); Synodus Archidioecesana Gnesnensis praesidente Stan. Karnkowski Arch. gnesn. Lovicii 1583 celebrata (W. 1872); Acta Synodi Dioecesanae Luceoriensis per Bernardum Maciejowski Ep. Luceor. tribus postremis diebus Februarii A. D. 1589 celebratae (W. 1875); Statuta synodalia dioecesis Wladisl. et Pomeraniae (W. 1890); Monumenta historica dioecesis Wladislav. (Włocławek, pierwsze 6 zeszytów r. 1881–7); Uchansciana Wladislaviensia ab anno 1557–1562 ex tabularia Capituli Wlad. (II Uchansciana, wyd. T. Wierzbowskiego, W. 1895) i in. Poza tym był ks. Zenon Ch. współpracownikiem Encyklopedii Kościelnej ks. Nowodworskiego.

 

Źródła jak przy poprzednim artykule o ks. Stanisławie Chodyńskim.             

Ks. Michał Morawski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.