INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zygmunt Franciszek Mozer  

 
 
1818 - 1886-01-03
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mozer Zygmunt Franciszek (1818–1886), ludwisarz, przemysłowiec. Ur. we Lwowie, był synem Jana, urzędnika gubernialnego, oraz Magdaleny z Adissinów. Szlachecka, lecz zbiedniała rodzina Mozerów von Mozenau pochodziła z Klagenfurtu, do Lwowa przybył ojciec M-a w r. 1772. M-owi nie odpowiadała kariera urzędnicza, odbył więc rzemieślniczą praktykę metalurgiczną, zdał egzamin mistrzowski i w r. 1839 założył przy ul. Krakowskiej odlewnię dzwonów. W 10 lat później poszerzył produkcję o wyroby mosiężne, przeniósł zakład do większego domu w sąsiedztwo kościoła Najśw. Maryi Panny Śnieżnej przy placu nazywanym odtąd przez pewien czas Mosiężnym. Brał udział w rewolucji 1848 r. we Lwowie, w czasie której został ranny. Później nabył większą realność przy ul. Krasickiego 5 i tu do r. 1869 uruchomił nowoczesną fabrykę odlewniczą wraz z warsztatami obróbki żelaza, kuźniami i modelarnią jako «Odlewnie dzwonów i wyrobów metalowych Zygmunta Mozera i syna we Lwowie»., Była to wówczas największa tego typu firma galicyjska. W niej odlewano różne, nawet 25-cetnarowe dzwony do kościołów i cerkwi galicyjskich oraz rosyjskich na Wołyniu, Podolu i Ukrainie, m. in. dzwony do kościoła Dominikanów w Podkamieniu, dzwon Kiryłło dla Cerkwi Wołoskiej oraz duże dzwony dla katedry unickiej Św. Jura we Lwowie. Obok tego fabryka dostarczała całemu kolejnictwu galicyjskiemu odlewów żelaznych, części maszyn kolejowych i urządzeń telegraficznych, a dla szerszego rynku armatury wodnokanalizacyjnej, aparatury browarniczej, metalowych płyt i krucyfiksów nagrobkowych, kandelabrów, moździerzy, lichtarzy, klamek, sikawek strażackich i sprzętu przeciwpożarowego. W r. 1877 na powszechnej galicyjskiej wystawie rolniczo-przemysłowej we Lwowie M. prezentował wyroby swej fabryki we własnym pawilonie i był za nie nagrodzony. Był we Lwowie postacią bardzo popularną, był długoletnim radnym miejskim, radcą Izby Handlowej, komendantem miejskiej straży pożarnej, trzykrotnie królem kurkowym. Zmarł 3 I 1886 we Lwowie i pochowany został na cmentarzu Łyczakowskim. Był odznaczony austriackim Orderem Żelaznej Korony.

Żonaty z Ludmiłą Brzuchowską, miał córki Genowefę i Natalię, i syna Franciszka Ksawerego (ojca Wilhelma Michała, zob.), który po likwidacji firmy działał przez kilkanaście lat jako radny miejski i dyrektor sierocińców miejskich, a także jako właściciel różnych realności. W 8 lat po śmierci M-a fabrykę wykupiły koleje państwowe i przeniósłszy produkcję gdzie indziej, na jej miejscu wybudowały gmachy dyrekcji kolejowej.

 

Portret M-a w posiadaniu Marii Jagiełłowej we Lwowie; – Katalog Krajowej Wystawy Rolniczej i Przemysłowej we Lwowie 1877, Lw. 1877 s. XVII, XXI, 121; – Byk E., Ludwisarstwo lwowskie i jego wystawa, „Wiek Nowy” 1920 nr z 13 X, 15 X; Miasto Lwów w okresie samorządu 1870–1895, Lw. 1896 s. 50, 184–5, 192–4, 199, 208, 239, 243, 248, 251, 253; – Schneider A., Błotnicki E., Pamiątka z wycieczki do Lwowa, Lw. 1871 s. 37; – Mozer W., Genealogia rodziny Mozerów (rkp. w posiadaniu rodziny); Życiorys M-a pióra Karola Badeckiego w Materiałach Red. PSB; – Informacje rodziny.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Ignacy Kraszewski

1812-07-28 - 1887-03-19
pisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Andrzej Edward Koźmian

1804-12-04 - 1864-11-10
pisarz
 

Aleksander Potocki

1798-05-09 - 1868-08-24
powstaniec listopadowy
 

Feliks Kozubowski

1842-08-11 - 1907-10-20
literat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.