INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zygmunt Wilhelm Czerwiński h. Lubicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czerwiński Zygmunt Wilhelm, h. Lubicz (1827–1905), ur. w Iwachnowcach, studia uniwersyteckie odbył w Kijowie. Nieposzlakowaną prawością charakteru i niezwykle zacnym sercem jak również wielką pobożnością pozyskał wcześnie ogólne uznanie i wziętość u współobywateli. Podczas ostatnich wyborów szlacheckich w Kamieńcu w r. 1861, które miały wówczas wyjątkowe znaczenie, wybrany marszałkiem pow. kamienieckiego, pracował bardzo gorliwie na tym stanowisku. Zajmował się kwestią uwłaszczenia włościan i należał do systemu trójkowego pow. kamienieckiego przy organizacji narodowej. Brał też Cz. udział w podaniu głośnego adresu do tronu w r. 1862, wskutek czego wywieziony do Petersburga z innymi marszałkami, osadzony został w Petropawłowskiej fortecy. Potem internowany przez lat parę w Besarabii w Kiszyniowie, powrócił na Podole, osiadł w dobrach żony, Kuźmińczuku, a następnie w rodzinnych Iwachnowcach. Powszechnie był znany w szerokich kołach ziemiaństwa ze swej ofiarności na cele użyteczności publicznej; nadto w licznych sprawach i sądach polubownych łagodził spory. Żonaty z Jadwigą z Makowieckich († 1908), pozostawił córkę Marię i synów Kazimierza i Stanisława.

 

Inf. rodziny; Pułaski, Kronika rodów.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Bruno Schulz

1892-07-12 - 1942-11-19
pisarz
 

Władysław Tarnowski h. Leliwa

1836-06-04 - 1878-04-19
poeta
 

Józef Kazimierz Ziemacki

1856-09-18 - 1925-09-30
chirurg
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Alfred Potocki

1786-03-04 - 1862-12-23
ordynat łańcucki
 

Dominik Anc

1844-07-20 - 1918-05-28
adwokat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.