INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ambroży Koziełł-Poklewski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Koziełł-Poklewski Ambroży h. Koziełł (ur. ok. 1735), marszałek oszmiański konfederacji barskiej, chorąży pow. oszmiańskiego. Był synem Michała (zm. 1736), starosty dziśnieńskiego, i Ludwiki Sulistrowskiej, podstolanki oszmiańskiej. Uchodził za majętnego obywatela swego powiatu, a ponadto posiadał starostwo mendziańskie, które w r. 1775 odstąpił bratu Tadeuszowi, oraz uzyskane po swym ojczymie Józefie Krzysztofie Wojnie starostwo dziśnieńskie, które w r. 1788 (?) scedował synowi Michałowi. Politycznie związany był z obozem radziwiłłowskim. W r. 1763 pomagał swemu pryncypałowi księciu Karolowi Radziwiłłowi w opanowaniu trybunału w Wilnie. W r. 1767 został marszałkiem konfederacji radomskiej pow. oszmiańskiego, ale do Radomia nie przybył, a niedługo potem potępił «zdradliwą konfederację» oraz wyraził swe uznanie dla senatorów i ministrów, którzy w marcu 1768 r. sprzeciwili się wezwaniu wojsk rosyjskich przeciwko barzanom.
Z ramienia sejmu delegacyjnego wszedł K.-P. do komisji sądowej, która zajęła się rozsądzaniem nader zawiłych spraw dotyczących dóbr radziwiłłowskich. Zamiast wybierać w dn. 26 IX posłów na sejmiku przedsejmowym w Oszmianie, zawiązał w Miadziole przy pomocy swych braci, Józefa i Tadeusza, oraz 500 szlachty, a pod bokiem wojsk rosyjskich, konfederację pow. oszmiańskiego i został jej marszałkiem. Zebrawszy dość znaczny oddział, pociągnął w kierunku Nieświeża. Dn. 10 X, wspomagany przez milicję książęcą, stoczył K.-P. zaciętą walkę pod Łaniem koło Klecka, a ścigany przez kniazia Mieszczerskiego schronił się za murami Nieświeża. Po kapitulacji K. Radziwiłła, z zebranymi tam marszałkami konfederacji litewskich, złożył 29 X reces, który odwołał w kilka tygodni potem (prawdopodobnie w końcu grudnia). Po zorganizowaniu Generalności reprezentował w niej swój powiat aż do końca konfederacji. W połowie 1772 r. wzięty przez Rosjan, przesiedział kilka tygodni w areszcie lwowskim. Wypuszczony w sierpniu dzięki wstawiennictwu i pomocy finansowej Teresy z Pociejów Humieckiej, stolnikowej kor., został, mimo wydanego paszportu, aresztowany ponownie już na Litwie i osadzony w Słonimie. Znów zwolniony dzięki czyjejś protekcji, pogodził się z królem i w r. 1778 posłował na sejm z pow. oszmiańskiego. Był wówczas wybrany sędzią sejmowym z prowincji litewskiej. W r. 1784 został chorążym oszmiańskim. Z ramienia Sejmu Czteroletniego wszedł w r. 1789 do komisji w celu ustalenia dochodu z dóbr ziemskich pow. święciańskiego. W r. 1791 otrzymał Order Św. Stanisława.
Ożeniony ok. r. 1763 z głośną «z piękności i talentów» Anną Hłaskówną, starościanką szmeltyńską, która mu wniosła 50 000 złp. posagu, zostawił syna Michała, starostę dziśnieńskiego i posła na Sejm Czteroletni, oraz 3 córki: Jadwigę, za Adamem Korsakiem, miecznikiem upickim, drugą Rodziewiczową, 2. v. Brokową, oraz Józefę, za sędzią ziemskim oszmiańskim Franciszkiem Jankowskim.

Boniecki; Uruski; – Konopczyński, Konfederacja barska, I; – Kalendarzyk Narodowy i Obcy na r. p. 1792, W. II 426, 503; Materiały do konfederacji barskiej, Wyd. S. Morawski, Lw. 1851 s. 239–45, 260, 268–9; Sbornik Russ. Ist. Obšč., LXXXVII; Szantyr S. U., Pamiątki mego życia, w: Heleniusz E., Pamiątki z różnych czasów, Kr. 1882 II 92–3, 96, 100–2; Vol. leg., VII 343, VIII 575, IX 89; – B. Czart.: rkp. 3470.
Wacław Szczygielski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.