INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Chudziński     

Antoni Chudziński  

 
 
1849-06-14 - 1907-03-18
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chudziński Antoni (1849–1907), pedagog, historyk i pisarz, urodził się 14 VI w Zdzieszu p. Koźminem jako syn nauczyciela szkoły powszechnej. Gimnazjum odbył w Śremie i w Ostrowie, skąd wrócił do Śremu, gdzie uzyskał maturę w r. 1869. Studia filologiczne wrocławskie przerwał udział w wojnie francusko-niemieckiej (oblężenie Paryża i marsz do granicy szwajcarskiej). Wróciwszy, kontynuował studia we Wrocławiu, gdzie w l. 1869–74 był członkiem Tow. Literacko-Słowiańskiego. W l. 1874–78 był nauczycielem w domu generała Taczanowskiego w Choryni, następnie u bankiera Epsteina w Warszawie. W r. 1878 złożył we Wrocławiu egzamin na nauczyciela gimnazjalnego. W l. 1878–79 był nauczycielem pomocniczym w Wejherowie i Grudziądzu, odtąd do zgonu, etatowym nauczycielem gimnazjum w Brodnicy. Tu pełnił też obowiązki tłumacza języka rosyjskiego na obwód rejencji kwidzyńskiej.

Mając szerokie zainteresowania naukowe, ogłaszał pod własnym nazwiskiem, niekiedy monogramem A. C. lub B. W. i kryptonimami: Romuald Łazęga, Alethagoras, w pismach polskich, niemieckich, rosyjskich, także oddzielnie, prace swoje z dziedziny dziejów starożytnych, historii szkolnictwa, regionalizmu historyczno-krajoznawczego, przygodnie także polityki. Główne jego prace z pierwszego działu: Thanatos, czyli śmierć i życie pośmiertne u dawnych Greków, studium mitologiczno-archeologiczne (Lw. 1886, toż po niem. 1907), i Starożytność w świetle najnowszych badań (W. 1898); O przyczynach upadku cesarstwa rzymskiego (Lw. 1902); Prądy religijne w społeczeństwie rzymskim II i III w. po Chr. (Kr. 1905); Staatseinrichtungen des röm. Kaiserreichs (Gütersloh 1905). Prace regionalne dotyczą Brodnicy i ziemi chelmińsko-michałowskiej: Ludność polska ziemi cheł.-mich. (W. 1900); Tabellarische Übersicht über das Wachstum der Bevölkerung des Reg.-Bez. Marienwerder 1867–85 (Brodnica 1890); Brodnica między r. 1819 a 63. Szkic kulturno-historyczny (Toruń 1898); Brodnica w XVIII w. (W. 1903); Powiat brodnicki w świetle najnowszych badań, (tamże 1901); Cech krawiecki w Brodnicy (tamże). Szkołami gimnazjalnymi zajmują się rozprawy: Gymnasiale Bildung und sittliche Erziehung der Jugend (Brandenburg 1894); Unser Gymnasialunterricht, Bekenntnisse (tamże); Istoria szkoł w Prussii oraz Srednija uczelnyja zawiedenija w Prussii poslie reformy 1892 goda (Petersburg 1892); Szkoły wyższe w Niemczech po reformie 1901 (W. 1905); Szkoły wyższe w Prusiech i reforma ich 1901 (Lw. 1903); Gimnazja reformowane systemu frankfurckiego w Prusiech (Lw. 1905). Broszury polityczne z r. 1891 pt. Kwestia polska w Prusiech i Nasza polityka popierały ugodową politykę kół poselskich w Berlinie, zwalczaną przez ogół społeczeństwa polskiego. Ch. zmarł 18 III 1907, pochowany na cmentarzu brodnickim.

Ks. Alfons Mańkowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.