INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kożuchowski Antoni (1894–1944), rolnik, fitopatolog. Ur. w Nowej Wsi w ziemi kaliskiej, syn Stanisława, doktora medycyny i właściciela wsi Brudzyń w Kaliskiem, oraz Zofii Zielińskiej. Po ukończeniu gimnazjum E. Konopczyńskiego w Warszawie, w r. 1913 studiował biologię na Wydziale Przyrodniczym uniwersytetu w Lozannie, a w l. 1914–5 na Kursach Naukowych w Warszawie (późniejsza Wolna Wszechnica Polska). Od r. 1915 do 1917 studiował rolnictwo w Warszawie na Kursach Przemysłowo-Rolniczych Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, a w l. 1918–26 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), gdzie w r. 1926 otrzymał dyplom inżyniera rolnika. Za udział W walkach w l. 1919–20 odznaczony Krzyżem Walecznych. Początkowo (1927–9) był asystentem w Rolniczej Stacji Doświadczalnej w Kutnie, gdzie prowadził Dział Ochrony Roślin. W l. 1930–42 pracował w Stacji Ochrony Roślin Tow. Ogrodniczego Warszawskiego w Warszawie na stanowisku inspektora do spraw ziemniaczanych oraz jako inspektor ochrony roślin Warszawskiej Izby Rolniczej, w ścisłym kontakcie z profesorami W. Gorjaczkowskim i J. Ruszkowskim. Poza tym współpracował ze Stacjami Doświadczalnictwa Rolniczego w Kutnie, Elżbiecinie, Starym Brześciu, Głodowie oraz ze Stacją Ochrony Roślin w Morach. Przeprowadzał w nich liczne badania fitopatologiczne, zarówno laboratoryjne, jak i polowe, głównie nad chwościkiem buraczanym, rakiem ziemniaczanym i nad wirusowymi chorobami ziemniaka (opracowywał metody ich zwalczania) oraz nad zaprawianiem jęczmienia przeciw helmintosporiozie, pszenicy przeciw śnieci, a owsa przeciw głowni. W odziedziczonej resztówce Kisielów (wieś Małocice koło Warszawy) przeprowadzał doświadczenia nad uprawą łąk i torfów. W r. 1942 zwolnił się z pracy w Izbie Rolniczej, otworzył przy ul. Ogrodowej sklep z sznurami, stanowiący ważny punkt kontaktowy Armii Krajowej (AK).

K. był płodnym i wszechstronnym znawcą fitopatologii. Ogłosił z tego zakresu około 40 prac (głównie w „Gazecie Rolniczej” oraz w „Pracach Doświadczalnych i Sprawozdaniach z Działalności Rolniczych Zakładów Doświadczalnych”, „Doświadczalnictwie Rolniczym”, „Roczniku Ochrony Roślin”, „Wiadomościach Korespondenta Rolnego”, „Przewodniku Gospodarczym” i w in.). Ważniejszymi z nich były: Zaprawianie kłębków buraczanych parami formaliny („Gaz. Roln.” 1928), Teoria i praktyka (o wadze doświadczalnictwa w rolnictwie) (tamże 1933), O uprawie odmian ziemniaków odpornych na raka (tamże 1935). Wraz z I. Cholewiusową przygotowywał w czasie okupacji obszerną pracę o ziemniakach oraz atlas ułatwiający rozpoznanie odmian na podstawie pokroju krzaka, kwiatostanu, kształtu i przekroju bulw, ale gotowy rękopis tej pracy spłonął w czasie powstania warszawskiego. K. nie był żonaty. W sierpniu 1944 r. zginął walcząc w szeregach AK w powstaniu warszawskim.

 

Fot. w Arch. SGGW; – Olszewicz, Lista strat kultury pol.; – Księga pamiątkowa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, W. 1937 s. 541; toż, T. 2, W. 1958 s. 301; – „Pam. Puławski” 1965 z. jubileuszowy s. 396; „Prace Doświadczalne i Sprawozdania Rolniczych Zakładów Doświadczalnych” 1927–37 (wykazy personalne); „Roczn. Ochrony Roślin” 1933–7; „Roczniki Nauk Ogrodniczych” 1934 s. 72; – Arch. SGGW: teczka osobowa nr 289; – Informacje Danuty Koralowej, Ireny Ruszkowskiej i Ireny Cholewiusowej.

Ligia Hayto

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Polskie Państwo Podziemne 1939-1945

Polska była pierwszym państwem, które powiedziało "Nie!" żądaniom ustępstw terytorialnych ze strony nazistowskiej Rzeszy Niemieckiej. Polska była pierwszym państwem, które zbrojnie przeciwstawiło......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wieńczysław Gliński

1921-05-10 - 2008-07-08
aktor filmowy
 

Ludwik Gdyk

1874-08-25 - 1940-02-15
wicemarszałek Sejmu II RP
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.