INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bronisław Marczewski      fragment nekrologu Bronisława Marczewskiego w: Kurjer Warszawski. R.62, nr 208 (18 września 1882) - w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Bronisław Marczewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Marczewski Bronisław (1828–1882), inżynier komunikacyjny, pionier czasopiśmiennictwa technicznego. Ur. w Modlinie, był synem Floriana, byłego kapitana inżynierii, naczelnika Wydziału Technicznego w Zarządzie Komunikacji w Warszawie, i nie znanej z imienia Wojczykówny, a bratem Witolda (zob.). Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie studiował prywatnie i praktycznie inżynierię lądowo-wodną w Zarządzie Komunikacji, gdzie zdał z odznaczeniem egzamin inżynierski. Od r. 1852 pracował jako inżynier dla spraw dróg wodnych i dla pomiarów Wisły w Zarządzie Komunikacyjnym Król. Pol.; w tym też czasie złożył kilka projektów regulacji i uspławnienia Wisły, z których ostatni z r. 1861 zwrócił uwagę ministra komunikacji. M. został na kilka miesięcy oddelegowany do Petersburga w r. 1862, ale projekt – wobec wybuchu powstania – nie doczekał się realizacji. Poza tym, wraz z bratem Witoldem, zaprojektował w r. 1859 międzynarodową linię kolejową: Piotrków–Sandomierz–Rzeszów–Lwów–Czerniowce–Gałacz oraz jej odnogę: Rzeszów–Dukla–Debreczyn, a gdy nie znalazł poparcia, w r. 1862 wysunął skromniejszy wariant – linię: Piotrków–Sandomierz, potrzebną dla świętokrzyskiego rejonu górniczo-hutniczego. Zaprojektował przeciwpowodziowe podłużne tamy płotowe nad Wisłą, tunel pod Al. Jerozolimskimi dla połączenia kolejowego Warszawy z Pragą, a zarazem stałe mosty kolejowe przez Wisłę w okolicy cytadeli oraz dzisiejszego mostu księcia Poniatowskiego.

W l. 1860–3 M. wydawał i redagował, wraz z bratem Witoldem, stojący na dobrym poziomie „Dziennik Polytechniczny”, w którym sam też publikował swe prace, m.in. Statki do oczyszczania rzek z zawałów, zbudowane na Wiśle według projektu Bronisława Marczewskiego (1860) oraz Użycie drzewa pod względem technicznym (1861). Przetłumaczył także z francuskiego i uzupełnił w zakresie budownictwa szos, linii kolejowych, mostów, tam, spławów oraz urządzeń melioracyjnych znane dzieło techniczne A. Morina „Przewodnik praktyczny dla inżynierów mechaników, budowniczych i artylerzystów” (W. 1859). W „Tygodniku Illustrowanym” zrelacjonował w r. 1863 techniczne osiągnięcia brata Witolda – otworzoną właśnie linię kolejową: Warszawa–Bydgoszcz. Działalność tę przerwało powstanie styczniowe, w którym M. brał udział jako żołnierz i urzędnik Wydziału Wojskowego Rządu Narodowego. W r. 1863 został aresztowany i zesłany do Omska, gdzie zatrudniono go przy projektowaniu szos i kolei tego okręgu. Wrócił stamtąd w 1870 r. do Warszawy; działał dalej jako inżynier cywilny, w r. 1875 przedstawił osobiście Aleksandrowi II nowy plan regulacji Wisły, projektował statki rzeczne o napędzie gazowym, urządzenia do pochłaniania dymów fabrycznych i in. Dalej też publikował wiele na tematy techniczne w „Gazecie Rolniczej” i w prasie codziennej; z większych prac opublikował Dymochłony („Gaz. Przem.-Rzemieślnicza” 1872) oraz Żniwiarka, jej historia, budowa i użycie (W. 1875). Zmarł po dłuższej chorobie 17 IX 1882 w Warszawie. Nie był żonaty.

 

Enc. Org. (1898–1904); W. Enc. Ilustr.; – Kieniewicz S., Powstanie styczniowe, W. 1972; Kucharzewski F., Kiedy pojawili się technicy w Polsce i którymi z poprzedników naszych pochlubić się możemy, W. 1913 s. 17, 33–4; tenże, Piśmiennictwo techniczne polskie, W. 1911–21 I–III; – „Kur. Paryski” 1882 nr 28 s. 8; „Kur. Warsz.” 1882 nr z 18 i 20 IX; „Przegl. Techn.” 1882 s. 120; „Tyg. Ilustr.” 1931 nr 34 (E. Znatowicz); – B. Uniw. Warsz.: rkp. 535.

Stanisław M. Brzozowski

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Witold Marczewski

1832 - 1903-04-13 inżynier
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Michał Pawlik

1853-09-17 - 1915-01-26
pisarz
 

Władysław Rabski

1865-04-27 - 1925-07-31
publicysta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.