INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ernest Traugott Kortum  

 
 
1742-08-22 - 1811-02-02
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kortum Ernest Traugott (1742–1811), prawnik zatrudniony w administracji pruskiej, polskiej i austriackiej, pisarz polityczny i działacz wolnomularski. Ur. 22 VIII w Bielsku, na pograniczu ówczesnego Śląska austriackiego, był synem Ernesta, który za króla Augusta III i Stanisława Augusta był lekarzem przy salinach w Wieliczce. K. uczył się w domu rodzinnym, a następnie w gimnazjum ewangelickim w Cieszynie; miał się również kształcić, jak młodszy jego brat Karol Ludwik, w Krakowie. Studia filozoficzne i prawnicze odbył na uniwersytecie w Królewcu. Zatrudniony zrazu w administracji pruskiej tego miasta, w r. 1768 występuje jako pisarz publiczny i sekretarz pow. piltyńskiego. Miał też być notariuszem królewskim w Mitawie oraz sekretarzem księcia kurlandzkiego Ernesta Jana. W r. 1771 został mianowany radcą dworu księstwa Szlezwig-Holsztyńskiego. W l. 1769–1772 K. pełnił funkcje sekretarza walczących z konfederatami barskimi generałów rosyjskich Wejmarna i Bibikowa. Zebrał wtedy istotne dokumenty, które w 1820 r. przekazano do biblioteki Warsz. T-wa Przyj. Nauk.

Bliższe stosunki nawiązał K. z Warszawą w r. 1773, gdy został tajnym radcą Stanisława Augusta, a jednocześnie wprowadzony został przez A. Moszyńskiego do Najwyższej Kapituły Dogmatycznej – instancji kierującej wolnomularstwem polskim – jako jeden z sześciu członków ścisłej obserwacji, z imieniem Ernestus a fonte irriguo. Nobilitowany przez sejm 1775 r., w t. r. nabył starostwo sękocińskie od Szydłowskich i miał zostać sekretarzem Stanisława Augusta – tytuł astronoma królewskiego, o jakim niektórzy wspominają, przysługiwał raczej bratu Karolowi Ludwikowi. Nadal związany z Kurlandią, po pierwszym rozbiorze Polski K. (Estreicher przypisuje mu druk Examen du partage de Pologne, b. m. i r.) opracował szczegółowy projekt skierowania handlu morskiego Rzeczypospolitej przez Libawę w celu uniknięcia szykan pruskich na drodze do Gdańska; projekt spotkał się u schyłku 1776 r. z silnym oporem Rosji. Cudzoziemcy, którzy spotykali się wówczas z K-em w Warszawie (J. Bernoulli, J. Ph. Hagen), podkreślali jego wszechstronne uzdolnienia, także muzyczne, rozległą wiedzę, a zwłaszcza znajomość wielu języków. Wspominali jego liczne podróże, a nawet paroletni pobyt w Petersburgu.

Przebywając przynajmniej od roku w Wiedniu, K. został mianowany w r. 1783 przez cesarza Józefa II radcą gubernialnym i od tego czasu osiadł na stale we Lwowie. W r. 1784 (16 XI) wystąpił tamże na uroczystościach otwarcia uniwersytetu. Skupiał koło siebie ówczesne niemieckie towarzystwo i przewodniczył loży masońskiej Zum Biedermann. Z tą działalnością łączą się dwa jego wydane we Lwowie pisma: Briefe über Wilhelmsbader Congres der Freymaurer (1785) oraz Freymaurer Reden nicht in freimaurerischen Stil gehalten (1786). Pośród radców gubernialnych K. wyróżniał się jako jeden z najlepszych znawców stosunków galicyjskich (Tokarz). Świadczy o tym jego sprawozdanie z podróży służbowej, którą podjął w r. 1787 po cyrkułach: myślenickim, nowosądeckim i przemyskim. Nie szczędził w nim krytycznych uwag pod adresem polityki władz austriackich w Galicji i mianowanych przez nie urzędników, zwłaszcza komisarzy, których cechował niski poziom intelektualny i etyczny. Popierał zdecydowanie zamiary Józefa II co do osadzania w Galicji kolonistów-Niemców, ale krytykował wykonywanie odpowiednich w tym względzie zarządzeń. Podkreślił znaczny wpływ Żydów na ludność Galicji. Sprawą żydowską zajął się przede wszystkim w wydanym w r. 1795 w Norymberdze, utrzymanym w duchu antysemickim piśmie: Über Judenthum hauptsächlich in Rücksicht ihres Einflusses auf bürgerlichen Wohlstand. Znajomość polskich stosunków i szlachty przejawił K. w swoim najbardziej głośnym piśmie, wydanym rzekomo w Jassach, a właściwie we Lwowie w r. 1790, pt. Magna Charta von Galicien oder Untersuchung der Beschwerden des galizischen Adels pohlnischer Nation über die österreichische Regierung (wyd. także w: Grellmann, Statistische Aufklärungen über wichtige Theile und Gegenstände der österreichischen Monarchie, Göttingen 1795–1802 I). Pismo to, ważne dla politycznej problematyki Galicji, stanowiło odpowiedź na żądania szlachty galicyjskiej z r. 1790. K. w pewnym stopniu uwzględniał stanowisko szlachty polskiej. Tym niemniej zbijał jej pretensje do rządu austriackiego i krytykował ambicje do reprezentowania ogółu mieszkańców Galicji. Istnieje przypuszczenie (Schnür-Pepłowski), że w toczącej się dyskusji K. podjął się zabrać głos z ramienia biurokracji austriackiej, której nastroje wobec zabiegów deputacji galicyjskiej reprezentował w swym piśmie. Magna Charta wywołała silne i nieprzychylne wobec K-a wrażenie w kołach polskich.

Już jako radca gubernialny był K. zrazu drugim dyrektorem zarządu salinarnego (k. k. Salzwesendirektion). W r. 1800 został mianowany rzeczywistym radcą dworu, administratorem dóbr państwowych i salin w Wieliczce. Na zajmowanych stanowiskach okazał się sprężystym organizatorem, ulepszał gospodarkę w dobrach kameralnych, zwłaszcza w lasach rządowych. W r. 1807 przedstawił projekt zwyżki cen soli w Galicji. Gdy w r. 1809 wschodnią Galicję zajęły wojska rosyjskie, K. stanął na czele gubernium lwowskiego i prowadził administrację w języku niemieckim, co wywołało protesty ks. Józefa Poniatowskiego. Za zasługi dla państwa austriackiego otrzymał Order św. Stefana. Do końca życia wykazywał K. zainteresowania naukowe, w zakresie filozofii był zwolennikiem G. W. Leibniza i Ch. Wolffa, studiował dzieła I. Kanta. Nieobce było mu również językoznawstwo. We Lwowie miał obszerne posiadłości podmiejskie (nazwane przez niego Friederikenhof), zwane «Kortumówka». K. zmarł w stanie bezżennym 2 II 1811 r. we Lwowie.

 

Estreicher, XX 107; Enc. Org.; W. Enc. Ilustr.; Kośmiński, Słownik lekarzów; Wurzbach, Biogr. Lexikon; Boniecki; Uruski; – Finkel L., Historia Uniwersytetu Lwowskiego do r. 1869, Lw. 1894 s. 57; Historia Polski, W. 1958 II cz. 1 s. 14; Kraushar, Tow. Warsz. Przyj. Nauk, IV; Małachowski-Łempicki S., Wykaz pol. lóż wolnomularskich; Schnür-Pepłowski S., Cudzoziemcy w Galicji (1787–1841), Kr. 1898 s. 39–65; tenże, Galiciana (1778–1812), „Przew. Nauk. i Liter.” (Lw.) R. 24: 1896 s. 1042–50, 1162–77, 1211; Tokarz W., Galicja w początkach ery józefińskiej w świetle ankiety urzędowej z roku 1783, Kr. 1909 s. 13, 57, 67–9, 236, 290–1, 356; Wilder J. A., Traktat handlowy polsko-pruski z roku 1775. Gospodarcze znaczenie utraty dostępu do morza, W. 1937 s. 262–3; – Bernoulli J., Podróż po Polsce 1778 r., w: Polska stanisławowska w oczach cudzoziemców, Wyd. W. Zawadzki, W. 1963 I 366, 412; Korespondencja księcia Józefa Poniatowskiego z Francją, P. 1923 II; Mémoires du roi Stanislas-Auguste Poniatowski, Leningrad 1924 II 511–2; Vol. leg., VIII 169; – AGAD: Zbiór Popielów 181 k. 69–70; B. Czart.: rkp. 807.

Ryszard W. Wołoszyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.