INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Eryk Józef Jachowicz     

Eryk Józef Jachowicz  

 
 
1842-04-21 - 1893-02-15
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jachowicz Eryk Józef Wojciech, pseud. Józef z Leszna (1842–1893), dziennikarz. Ur. 21 IV w Warszawie; syn Stanisława, znanego bajkopisarza, i Antoniny z Ośniałowskich. W r. 1861 ukończył gimnazjum realne, a następnie w r. 1867 Szkołę Główną w Warszawie i uzyskał stopień magistra praw i administracji. Mimo zdobytego zawodu prawnika pracował do r. 1871 jako nauczyciel języka polskiego na pensjach i w domach prywatnych, a następnie do r. 1892 jako archiwista w Towarzystwie Kredytowym m. Warszawy. Od r. 1877, tj. od chwili założenia „Kuriera Porannego”, został stałym współpracownikiem tego pisma, niejednokrotnie zastępując redaktora Feliksa Fryze. Współpracował również z redakcją „Gazety Warszawskiej”, pisywał w „Kurierze Codziennym”, „Tygodniku Illustrowanym” i „Bibliotece Warszawskiej”. Tematem jego artykułów były przeważnie sprawy bieżące Warszawy; był powszechnie uznany za dziennikarza najlepiej znającego swoje rodzinne miasto. Poza tymi zajęciami brał też czynny udział w pracach różnych instytucji filantropijnych. Współpracował przy redagowaniu „Niedoli dziecięcych”, wyd. staraniem Miłośników Dziecięcego Wieku (W. 1882). Ponadto był autorem Kalendarzyka dla dzieci na rok przestępny 1884 (W. 1884), broszury Jeszcze jeden głos w sprawie pomnika dla Mickiewicza (W. 1888) oraz był współautorem i redaktorem całości „Ilustrowanego przewodnika po Warszawie wraz z treściwym opisem okolic Warszawy” (W. 1893). Na rok przed śmiercią zrezygnował z pracy w Towarzystwie Kredytowym, chcąc poświęcić się wyłącznie pracy dziennikarskiej. Zmarł 15 II 1893.

 

„Gaz. Warsz.” 1893 nr 43 s. 3; „Kron. Rodzinna” 1893 s. 160; „Kur. Codz.” 1893 nr 46 s. 3.; „Kur. Poranny” 1893 nr 47 s. 5–6; „Tyg. Illustr.” 1893 VII s. 117 (fot.), 123; – Arch. m. Warszawy: Świdwiński S., Z minionych dni Warszawy. Materiały do rejestru ludzi i faktów (mszp).

Stefania Sokołowska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to tekst zaktualizowany, uwzględniający opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.  

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.