INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Hejking  

 
 
brak danych - 1672
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hejking (Heinkink, Hekling) (zm. 1672), major artylerii, pochodził z Kurlandii, był dysydentem. Od schyłku panowania Władysława IV należał do załogi Kamieńca Podolskiego; cieszył się opinią dobrego żołnierza. Podczas oblężenia Kamieńca przez Turków w sierpniu 1672 r. H. dowodził artylerią zamkową i miejską. Kiedy po 12-dniowej obronie Kamieniec poddał się 26 VIII Turkom, wówczas H., nie chcąc wydać twierdzy w ręce wroga, jeszcze w czasie trwania pertraktacji podpalił ok. 200 beczek prochu sam «na beczce siedząc» w wieży zamkowej i wysadził zamek w powietrze, znajdując śmierć pod gruzami i powodując zabicie ok. 800 ludzi, w czym większość żołnierzy; wśród nich zginął również «Hektor kamieniecki» Jerzy Wołodyjowski, stolnik przemyski. Z samego regimentu biskupa krakowskiego, Andrzeja Trzebickiego, miało zginąć wówczas 186 ludzi. Jedne źródła (Relacja S. Makowieckiego, komendant Łącki do podkancl. A. Olszowskiego) czyn H-a tłumaczą jego dużym poczuciem honoru i rozpaczą po kapitulacji; inne przypisują wybuch prochów nieostrożności pijanych żołnierzy (nieznany korespondent ze Lwowa 9 IX 1672 u A. Grabowskiego); biskup kamieniecki Wespazjan Lanckoroński podejrzewał, że H. wysadził zamek w obawie odpowiedzialności za nieporządki w zarządzanym przez siebie cekhauzie (zbrojowni). Najbardziej wiarogodna jest relacja S. Makowieckiego, stolnika latyczowskiego, a wersję o wypadku, spowodowanym przez pijanych żołnierzy, ukuto prawdopodobnie z obawy przed zemstą ze strony Turków, którzy czyn H-a uznali za złamanie warunków kapitulacji. Wysadzenie Kamieńca w powietrze stało się motywem jednego z rozdziałów powieści H. Sienkiewicza, pt. „Pan Wołodyjowski”.

 

Górski, Historia artylerii, s. 147; Kijas J., Źródła historyczne „Pana Wołodyjowskiego”, Wr. 1952, Odb. z „Pam. Liter.” R. 43: 1952 z. 3–4 s. 5, 10, 14–5; Korzon T., Dzieje wojen i wojskowości w Polsce, Lw., W., Kr. 1923 II; Przyboś A., Konfederacja gołąbska, Tarnopol 1936; [Rolle] Dr Antoni J., Zdrada kamieniecka (1672). Opowiadania hist. Seria VII, Lw. 1891 s. 12, 60, 64–6; Sternal T., Oblężenie Kamieńca w powieści i historii (studium historyczno-literackie), „Przegl. Pol.” T. 94: 1889 s. 318, 328–30, 343; – Ojczyste spominki w pismach do dziejów dawnej Polski, Wyd. A. Grabowski, Kr. 1845 II 170–5; Relacyja o upadku Kamieńca r. 1672 i ostatnich czynach p. Jerzego Wołodyjowskiego, przez Stanisława Makowieckiego…, Wyd. T. W., „Przegl. Powsz.” 1886 nr z 5 X s. 55, 61; – B. PAN w Kr.: rkp. 368 k. 231.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.