INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Izydor Andrzej Ostroróg h. Nałęcz  

 
 
1733 - przed 1765-10-22
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ostroróg Izydor Andrzej h. Nałęcz (1733–1765), wychowanek szkoły w Lunéville, stolnik czerski. Ur. w r. 1733 (ochrzczony 30 X) w Wilczyskach, był synem Józefa Kajetana, stolnika czerskiego, a od r. 1748 kaszt. zakroczymskiego (zm. 1750), i Praksedy z Grzybowskich, córki Stanisława, kaszt. czerskiego. W r. 1739 (14 IV) wstąpił do szkoły kadetów w Lunéville, którą po blisko czteroletnim pobycie opuścił z tytułem chorążego (kolejno: gentilhomme à drapeau – 1741 – i enseigne). Przyjął służbę w wojsku francuskim i w r. 1746 podobno (wg Żychlińskiego) dosłużył się stopnia generała-adiutanta. Zapewne wkrótce potem powrócił do Polski i osiadł w swoich dobrach w ziemi czerskiej. Dn. 15 VI 1748 został stolnikiem ziemi czerskiej. Po śmierci Augusta III O. (1763) został wysłany do Szwecji i Danii z notyfikacją bezkrólewia. Po powrocie objął funkcję marszałka skonfederowanej ziemi czerskiej, powierzoną mu na sejmiku dn. 23 III 1764. O. razem z Pawłem Boskim, chorążym ziemi czerskiej, otrzymał dowództwo nad chorągwią i nad wybierającą się na elekcję szlachtą. Po wyborze Stanisława Augusta podpisał sufragium z ziemią czerską. Uczestniczył także w sejmie koronacyjnym. Był właścicielem Pawłowic leżących w ziemi stężyckiej oraz posesorem Jagodna i Swidrza w ziemi czerskiej. Zmarł przed 22 X 1765.

Z małżeństwa z Anną z Boskich, córką Kazimierza, star. stromeckiego, 1.v. Mateuszową Bieńkowską, wojską nurską, O. pozostawił synów: Jana (zob.), Antoniego, Andrzeja, Józefa, Tadeusza, Wincentego, i córki: Teklę oraz Wiktorię, zamężną za Józefem Radziwiłłem, woj. trockim.

 

Estreicher, XXIV (uzup.) Boniecki, II 80; Uruski; Żychliński, I, VII; – Askenazy Sz., Dwa stulecia, W. 1910 II; Boyé P., La Cour Polonaise de Lunéville, Nancy 1926; – Ostrowski T., Poufne wieści z oświeconej Warszawy, Wr. 1972; Repertorium der Diplomatischen Verträter aller Länder, Monachium 1752 II; Vol. leg., VII 226, 321; – B. Czart.: rkp. 678, 679, 735 (listy Anny Ostrorogowej i Antoniego Ostroroga), 1131; B. PAN w Kr.: rkp. 8320 (lauda czerskie 1764); – Informacje Sławomira Leitgebera.

Maria Czaplińska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antoni Pociej h. Waga

koniec XVII w. - 1749-02-16
regimentarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.