INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Kostrzewski  

 
 
brak danych - 1798
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kostrzewski Jakub (zm. 1798), lekarz, profesor medycyny we Lwowie. Ur. w Warszawie, był synem Jana Chryzostoma, lekarza, i Marii Schindler. Studia filozoficzne i medyczne odbył w Wiedniu, składając z obu kierunków doktoraty. Z medycyny doktoryzował się na podstawie pracy De gratiola (Wiedeń 1775), w której opisał m. in. ciekawy wypadek wyleczenia syfilisu wyciągiem z konitrudu. Już w czasie studiów wytypował go A. Stoerck, dyrektor studium medycznego w Wiedniu, na wykładowcę anatomii w organizowanej właśnie przez Austrię pierwszej we Lwowie szkole medycznej, tzw. Collegium Medicum; polecił mu też, tytułem próby, napisać podręcznik położnictwa w języku polskim. K. wywiązał się z tego zadania, jak na swój młody wiek, doskonale, a jego Sztuka babienia ku nieuchronnej dzieci przy porodzie odbierających potrzebie (Lw. 1774) uznana została za najlepszy wówczas polski podręcznik położnictwa i zaraz przetłumaczono ją w r. 1775 na język niemiecki. Z nie znanych przyczyn K. nie objął we Lwowie wykładów anatomii, choć wszedł w skład Collegium Medicum, ani też nie wprowadzono tam jego kompendium położnictwa, gdyż nagle władze austriackie poleciły mu przetłumaczyć na język polski pracę wiedeńskiego profesora ginekologii R. Steindele i tegoż „Księga o sztuce babienia” (Lw. 1777, 1786) została zatwierdzona w Galicji jako podręcznik oficjalny tej dyscypliny. Mimo tych zawodów K. liczył na karierę we Lwowie, skoro w r. 1775 sprzedał odziedziczoną w Warszawie aptekę, a w r. 1780 kamienicę. W l. 1776–81 pracował K. jako fizyk bełski, w l. 1781–2 studiował weterynarię w Wiedniu. Przetłumaczył wtedy na język polski dzieło ojca weterynarii wiedeńskiej J. Wolsteina, pt. „Uwagi nad zarazami bydła” (Wiedeń 1782). W l. 1783–6 był K. profesorem fizjologii i tzw. materia medica uniwersytetu lwowskiego, w r. 1786 dziekanem i dyrektorem studium medycznego. We Lwowie przetłumaczył dwa dalsze dzieła J. Wolsteina: po polsku „Księgę o zarazach bydła dla chłopów” (Lw. 1784) i po łacinie „Observationes circa luem peccundum” (Lw. 1785). K. położył duże zasługi dla stworzenia polskiej terminologii ginekologicznej i weterynaryjnej. Z końcem 1786 r. zrezygnował nagle z kariery uniwersyteckiej i przeniósł się na stanowisko lekarza domowego Zamoyskich (którym już poprzednio dedykował wszystkie tłumaczenia prac Wolsteina). Zmarł w Zamościu w r. 1798.

 

W. Enc. Ilustr.; Giedroyć, Źródła do dziej. medycyny, s. 376–7; – Kośmiński, Słownik lekarzów, s. 240; Millak, Słownik lekarzy wet.; Boniecki, V 385, XI 361; Poczet szlachty galicyjskiej i bukowińskiej, Lw. 1857 s. 120; – Brauer W., Polskie piśmiennictwo położnicze XVIII wieku, „Arch. Hist. Med.” 1934 s. 60–77; Finkel L., Starzyński S., Historia Uniwersytetu Lwowskiego, Lw. 1894 I 38, 50; Hanecki M., Lekarze polscy, wychowankowie uniwersytetu wiedeńskiego, „Arch. Hist. Med.” 1964 z. 1–2; Perenc A., Historia lecznictwa zwierząt w Polsce, Wr. 1959 s. 104, 106, 113; Szumowski W., Galicja pod względem medycznym za Jędrzeja Krupińskiego, Lw. 1907 s. 18, 81–2, 89–90, 113, 197–202, 288–92; Wachholz L., Wiedeńczycy, „Pol. Gaz. Lek.” 1932 nr 24–5.

Stanisław Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.