INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Konopka h. Nowina  

 
 
1778 - 1843
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Konopka Jan h. Nowina (1778–1843), ziemianin, założyciel zakładu kąpielowego w Konopkówce. Ur. w Biskupicach w pow. wielickim, syn Piotra, zarządcy salin wielickich i bocheńskich, barona galicyjskiego od r. 1791, i Salomei Hubickiej h. Korczak. W r. 1801 K. otrzymał od ojca miasteczko Mikulińce w pow. tarnopolskim z przedmieściami Wolą Mazowiecką i Wolą Krzywicką, którą przezwał Konopkówka, oraz wsiami (również w pow. tarnopolskim): Krzywki, Ludwikówka, Łuczka, Ładyczyn z Wolicą Ładyczyńską. W Konopkówce urządził w l. 1820–2 przy odkrytym tam w r. 1647 źródle siarczanym zakład kąpielowy. Wybudował łazienki, dom zdrojowy i inne budynki. Zakład ten cieszył się wielkim powodzeniem, jako jedyny tego rodzaju na terenie Podola. W r. 1828 K. założył w Mikulińcach w dawnym zamku fabrykę sukna, która na skutek braku kolei i kłopotów z transportem szybko upadła. Sprowadził do Mikuliniec kolonistów niemieckich i nadał im grunta z nakazem założenia gospodarstw sadowo-warzywnych. Zaprowadził tam również jarmarki na konie i rogaciznę. Wspólnie z żoną założył w Mikulińcach warsztaty koronkarskie, zatrudniające wielu pracowników wyrabiających koronki, cenione i popularne na Podolu. W r. 1833 K. zakupił od Aleksandra Cetnera dobra Palikrowy z przyległościami w pow. brodzkim. Ożeniony był z Józefą Miączyńską, córką Józefa, generała adiutanta królewskiej gwardii przybocznej, i Marianny, baronówny Schenk von Stauffenberg. Zmarł bezpotomnie w r. 1843 w Mikulińcach. K. nie miał dzieci, tylko wychowankę, córkę kowala, Helenę. Po śmierci K-i rozgrywały się walki o jego spadek, które posłużyły częściowo za tło do komedii A. Fredry „Wychowanka.”

 

Enc. Org.; Słow. Geogr.; Boniecki; Borkowski J. S. Dunin, Genealogie żyjących utytułowanych rodów polskich, Lw. 1895 s. 709; Niesiecki; – Fredro A., Pisma wszystkie, W. 1958 VII 425–7; Szeptycka z Fredrów Z., Wspomnienia z lat ubiegłych, Wr.-W.-Kr. 1967; – „Gaz. Lwow.” 1843 nr 74; „Rozmaitości Lwow.” 1831 nr 24, 1832 nr 26, 1835 nr 39; – Materiały w PSB dostarczone przez J. A. Miączyńskiego.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

(Wiktor) Adam Malinowski

1829-12-13 - 1892-05-04
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wincenty Smokowski

1797-04-02 - 1876-02-19
drzeworytnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.