INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Michoń     
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Michoń Jan (1888–1939), p. o. dyrektora Okręgu Poczt i Telegrafów Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku, uczestnik obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Ur. 1 VI w Pogórskiej Woli, pow. Tarnów, pochodził z rodziny chłopskiej, był synem Jakuba i Katarzyny z domu Partyka. Nie ukończywszy nauki w gimnazjum w Tarnowie, wstąpił już 1 X 1907 do służby pocztowej; po złożeniu 6 IV 1908 egzaminu na oficjanta pocztowego był aspirantem pocztowym w Urzędach Pocztowych w Tarnowie, Krakowie i Samborze w czasie od 11 V 1908 do 30 IX 1909. Powołany do austriackiej służby wojskowej 1 X 1909, pełnił ją do 1 XI 1918, przydzielony od 19 IX 1910 do wojskowej służby pocztowej austriackiej w Bośni i Hercegowinie jako manipulant pocztowy. Od dn. 1 XI 1918 pracował jako asystent pocztowy w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Sarajewie na terenie Jugosławii. W sierpniu 1919 wrócił do kraju wraz z rodziną i został przyjęty do służby pocztowej w Inspektoracie Pocztowym w Krakowie. W t. r., po złożeniu matury gimnazjalnej jako eksternista w Tarnowie, zapisał się na Wydział Prawa UJ i studiował w l. 1919/20–1922/3, uzyskując stopień doktora praw 22 I 1925. W czasie studiów przeszedł 28 II 1920 do służby w Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Krakowie, jako oficjał pocztowy. Od 1 III 1924 przeniesiony został do służby w Pocztowej Kasie Oszczędności w oddziale krakowskim, gdzie pracował do czerwca 1926.

Przyjęty ponownie do służby w Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Krakowie 23 VI 1926 jako referendarz, został M. przeniesiony 27 X 1931 do Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów RP w Gdańsku, gdzie rozpoczął służbę 30 X 1931 jako referendarz, awansując następnie na stanowisko radcy. W r. 1936 (po reorganizacji wewnętrznej Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów RP w Gdańsku) objął kierownictwo referatu administracyjnego; nieoficjalnie pełnił już wówczas funkcję p. o. dyrektora Okręgu Poczt i Telegrafów RP w Gdańsku, by z końcem marca 1939 (po przeniesieniu z terenu Wolnego Miasta Gdańska do Polski dyrektora Eryka Budzyńskiego) objąć już formalnie stanowisko p. o. dyrektora Okręgu Poczt i Telegrafów RP w Gdańsku. M. mieszkał w Gdyni, skąd dojeżdżał do pracy w Gdańsku. Był czynnym i znanym działaczem narodowym na terenie Wolnego Miasta, m. in. w zarządzie Macierzy Szkolnej. Gdy 28 VIII 1939 władze Wolnego Miasta Gdańska domagały się przeprowadzenia rewizji w gmachu Polskiego Urzędu Pocztowego Gdańsk 1 w celu aresztowania kierowcy polskiego samochodu pocztowego, który rzekomo miał przejechać gdańskiego policjanta, M. zdecydowanie odrzucił te żądania, oświadczając kategorycznie, że zgodnie z postanowieniami międzynarodowymi jedynie międzynarodowa komisja może przeprowadzić taką rewizję. Wobec tak stanowczego stanowiska M-a funkcjonariusze policji Wolnego Miasta Gdańska opuścili hall Poczty Polskiej. Od 30 VIII M. pozostawał również na noc w budynku Poczty. Tuż przed wybuchem wojny polsko-niemieckiej była już w pełni zorganizowana obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, którą miał dowodzić podporucznik rezerwy inż. Konrad Guderski.

O świcie 1 IX 1939 w odpowiedzi na dobijanie się do bramy budynku oddziałów policji gdańskiej i hitlerowskiej organizacji «SS-Heimwehr» zadecydował M., jako urzędowy zwierzchnik pracowników Poczty, o podjęciu walki. Walka w obronie Poczty Polskiej w Gdańsku, w której M. brał przez cały czas czynny udział, trwała 14 godzin, od 5 rano do 7 wieczorem. Po podjęciu przez obrońców Poczty decyzji o kapitulacji, po wypaleniu budynku Poczty Polskiej przez motopompy napełnione benzyną i benzolem i użyciu artylerii, M. jako najstarszy rangą pierwszy wyszedł z białą flagą z budynku Polskiego Urzędu Pocztowego. W tym momencie został ugodzony śmiertelnie kulą w brzuch. Drugi z kolei wychodzący z budynku naczelnik Urzędu Pocztowego w Gdańsku Józef Wąsik zginął od miotacza ognia. Wszyscy ujęci obrońcy Poczty po kilku tygodniach przesłuchiwań i tortur zostali w dn. 5 X 1939 rozstrzelani. W aktach Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku (Standesamt) przy akcie zgonu M-a zanotowano, że został zastrzelony jako partyzant. M. został pochowany na cmentarzu w Gdańsku, na Zaspie. M. odznaczony był (30 VIII 1938) Złotym Krzyżem Zasługi. Decyzją Rady Państwa z r. 1948 grupa pocztowców broniących 1 IX 1939 budynku Poczty Polskiej w Gdańsku uznana została za «część składową Wojska Polskiego».

Z małżeństwa z Chorwatką Dragicą (Karoliną) Cimburek M. pozostawił syna Ferdynanda (ur. 1916), obecnie profesora Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

 

Fot. w posiadaniu Franciszka Bogackiego w Gdańsku; – Olszewicz, Lista strat kultury pol.; – Bartoszewski A., Gomulicki W., Żołnierze w pocztowych mundurach, Gd. 1969 (fot.) oraz s. 30, 32–3, 41, 48, 58; Bogacki F., Romanowski J., Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, Wyd. 2., W. 1970 s. 26, 34, 36; Śnieżko A., Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku, Wr. 1964 s. 27, 91–2, 99; – Dzien. Urzęd. Min. Poczt i Telegrafów za lata 1921–1931; PSZ, I cz. 1; – AAN: Prezydium Rady Ministrów, Min. Poczt i Telegrafów, Michoń Jan; Arch. KW PZPR w Gd.: Stenogram rozprawy przeciwko Albertowi Forsterowi; Arch. UJ: W. P. II 290–299, S. II 522, nr 6631; Arch. Urzędu Stanu Cywilnego w Gd.: nr 2706/1939/1; Arch. ZBOWiD w Gd.; WAP w Gd.: rkp. 259 I, 421 s. 185; – Informacje syna Ferdynanda Michonia i Franciszka Bogackiego.

Józef Buszko i Marian Pelczar

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.              

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.