INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Niedermann  

 
 
1759 - 1833-05-04
 
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Niedermann (Niederman) Jan (1759–1833), malarz. Ur. 26 VIII (27 VII ?) w Dobrym Mieście w ziemi warmińskiej, był synem Stanisława, majstra malarskiego, i Elżbiety Schmidt, córki szewca. Do zawodu sposobił się w warsztacie ojca; ok. r. 1780 był w Grudziądzu, tam malował obrazy wedle rycin Daniela Chodowieckiego, m. in. chwalone Pożegnanie Callasa z rodziną. Z r. 1782 pochodził portret A. C. L. v. Kraffta (sygn. «J. [czy F.?] B. Niederman», własność Muz. Mazur. w Olsztynie, gdzie też znajduje się portret żony Kraffta Charlotty z domu Kanitz, pewnie również autorstwa N-a). Następnie N. przeniósł się do Warszawy. Datę 24 VI 1787 nosił portret Antoniego Schrödera, kontrolera mennicy warszawskiej, który to obraz ozdabiał siedzibę loży masońskiej «Göttin von Eleusis» w Warszawie. N. zatrudniony był przede wszystkim jako portrecista, autor popiersi, wprawnie malowanych olejno, ujętych na ogół w owal. Malował Annę Teodorę i Kajetana Sierakowskich, Mariannę z Wawrzeckich Badeniową, Magdalenę z Wydżgów i Karola Węgleńskich (1793, Muz. Narod. w W.), Mariannę z Popielów i Józefa Kalasantego Dunin Wąsowiczów (1794, w Muz. Diec. w Sandomierzu, poprzednio w kościele w Mniszku), Annę z Popielów i Pawła Stadnickich (1793), czy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego (sygn. «Niederman junior», znany z ryciny K. Grölla. N. namalował też wiele portretów osób z dyplomacji obcej przebywających w Warszawie: A. F. Goltza, Northbecka, posła duńskiego Bourke (Burke) i księdza Dupresne (wszystkie z r. 1792, własność Muz. Narod. w P.), a także sekretarza ambasady rosyjskiej hr. Königsfelsa i jego żony (nie sygn. w Muz. Narod. w P.). N. mieszkał w Marywilu; związany był z Józefem Grassim, którego portretował (rycina J. Gottschicka) i za którego ucznia uchodził. Wraz z nim uzyskał 16 VII 1794 zezwolenie na opuszczenie Warszawy. Udał się wówczas do Wiednia, jeszcze w r. 1794 wpisując się na listę studentów Akademii. Wstąpił też do Gesellschaft Bildender Künstler, od r. 1806 do r. 1824 uczestniczył w wystawach akademickich, pokazując portrety, kompozycje religijne, mitologiczne i historyczne. Z Polakami kontakty utrzymywał; w r. 1805 portretował Marię Barbarę z Zaleskich Ossolińską (Muz. Narod. w W.), ok. t. r. – Samuela Bredetzky’ego, seniora gminy ewangelickiej w Krakowie. N. zmarł 4 V 1833 w Wiedniu.

Żonaty był z Austriaczką Josefą Kögl z Krems, gdzie żyją potomkowie N-a, przechowujący portrety rodzinne, m. in. z r. 1793, malowane w Warszawie.

 

Altpreuss. Biogr., (Poschmann); Iwanek W., Słownik artystów na Śląsku Cieszyńskim, Bytom 1967; Oesterr. Biogr. Lexikon; Rastawiecki, Słown. malarzów, III; tenże, Słown. rytowników, s. 123; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler; Górski E., Diecezjalne Muzeum sandomierskie, Sandomierz 1946 s. 17; Hutten-Czapski E., Spis rycin przedstawiających portrety…, Kr. 1901; Malarstwo europejskie. Katalog zbiorów Muz. Narod., W. 1967; Mycielski J., Katalog wystawy obrazów dawnych mistrzów… w maju 1910 r., Kr. 1910; Pamiętnik wystawy starych rycin polskich ze zbioru D. Witke-Jeżewskiego, W. 1914; Portrety osobistości pol. Katalog; Rodziewicz K., Katalog zbioru obrazów… Sierakowskich w Waplewie, P. 1879 nr B 45, B 65, B 66; Stęszewska H., Malarstwo niemieckie 1500–1800. Katalog zbiorów Muz. Narod. w P. (w druku); Sztuka warsz. Katalog; Wróblewska K., Dawny portret w zbiorach Muzeum Mazurskiego. Katalog wystawy, Olsztyn 1965 (jako Franz Niedermann); Wystawa portretów kobiecych z XVIII i XIX w., Kr. 1910; – Reychman K., Księgozbiór loży wolnomularskiej, „Silva Rerum” 1930 nr 8/9 s. 148–9; Ryszkiewicz A., Zbieracze i obrazy, W. 1972; Schidlof L. R., The miniature in Europe, Graz 1964; Wiśniewski J., Dekanat radomski, Radom 1911 s. 155–6; Wróblewska K., Artystyczna rodzina Niedermannów z Dobrego Miasta (wiek XVIII), „Warmia i Mazury” 1968 nr 6 s. 23; – Akty powstania Kościuszki, I 443; – AGAD: Warsz. Ekonomiczne 15 (Protokół rewizji m. wolnego Warszawy, II 1792); B. PAN w Kr.: rkp. nr 2170 t. 2 (Zbiór prac i artykułów A. Hajdeckiego).

Andrzej Ryszkiewicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.