INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Szarfenberger  

 
 
ok. 1550 - 1625
 
Biogram został opublikowany w latach 2010-2011 w XLVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szarfenberger Jan h. własnego (ok. 1550–1625), drukarz krakowski.

Był wnukiem Marka Szarfenberga (zob.), najstarszym synem Mikołaja (zob.) i Anny, córki aptekarza krakowskiego Franciszka de Radicibus, bratankiem Stanisława (zob.) i Walentego (zob.), bratem Mikołaja, Franciszka, Zuzanny, Rozyny, Katarzyny, Doroty i Anny, bratem ciotecznym Mateusza Siebeneichera (zob.), bratem stryjecznym Marka Szarfenbergera Ostrogórskiego (zob.).

Do r. 1569 mieszkał S. z rodzicami, rodzeństwem i stryjem Stanisławem w rodzinnej kamienicy przy ul. św. Anny (obecnie nr 6), następnie w kamienicy przy ul. Grodzkiej (obecnie nr 3). Dn. 25 VIII 1570 wspólnie z ojcem otrzymał od króla Zygmunta Augusta przywilej na wyłączność druku statutów i przywilejów koronnych na okres 15 lat oraz tytuł serwitora królewskiego, zwalniający go od jurysdykcji miejskiej; po protestach władz miejskich przywileje, wyjmujące serwitorów spod jurysdykcji Rady, zostały 26 V 1571 cofnięte. Jako drukarz S. zastępował ojca w kancelarii królewskiej.

S. nadużywał alkoholu i często wdawał się w awantury; o obrazę i napaść oskarżył go m.in. złotnik Grzegorz Blank. Gdy szwagier Mateusz Gruszczyński obwinił go, że nie szanuje swego ojca, «który już jest nonagenarius i prawie zdziecinniał», oraz publicznie napastuje siostrę Annę (żonę Gruszczyńskiego), został przez S-a w lipcu 1605 zelżony i niemal pobity; podobne oskarżenie złożyli t.r. także sąsiedzi. Mimo to na początku r. 1606 został S. wyznaczony na kuratora zniedołężniałego rajcy Jana Spiglara (Lambeka); w r. 1608 występował jako egzekutor jego testamentu. Po śmierci ojca w r. 1606 przejął drukarnię, a wspólnie z bratem Franciszkiem i siostrami odziedziczył kamienicę przy ul. Grodzkiej. Z Gruszczyńskim procesował się o część tłoczni i pozostałe w niej nakłady książek, a zwłaszcza o egzemplarze tzw. Biblii Leopolity, należące się żonie Gruszczyńskiego. S. był przełożonym Wagi Miejskiej, sprowadzał ołów z Olkusza i zajmował się działalnością księgarską, m.in. był faktorem księgarni po Zacheuszu Kessnerze. Dn. 6 IV 1609 pożyczył od Krzysztofa i Anny Ambrozowiczów 1120 złp. pod zastaw dóbr ruchomych i nieruchomości, w tym części domu przy ul. Grodzkiej.

Najpóźniej w r. 1609 wznowił S. działalność tłoczni, wydając „Kolędę moskiewską...” Pawła Palczowskiego. Początkowo używał dawnej nazwy drukarni, ale już w r. 1610 zaczął występować pod własną firmą. Na prośbę Andrzeja Wargockiego stanął t.r., wspólnie z innymi drukarzami, jako ekspert przed sądem rektorskim w sprawie wydania przez Szymona Kempiniego „Peregrinacii abo pielgrzymowania do Ziemie Świętej” Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła w przekładzie Wargockiego, bez zgody tłumacza. Przez swego czeladnika Stanisława Lenczewskiego został w r. 1613 pozwany przed urząd wójtowski o zwrot pieniędzy, pożyczonych na druk książek, oraz wypłatę zaległego wynagrodzenia (łącznie ponad 150 zł); zaproponował spłatę w książkach, lecz w końcu zgodził się na wypłatę gotówki. Wydawał głównie panegiryki oraz popularną literaturę religijną, szczególnie autorstwa jezuitów (F. Androzziego, J. Rodrigueza, M. Ricciego, Wargockiego), w przekładzie kaznodziei Szymona Wysockiego; łącznie wydrukował 14 lub 15 pozycji o objętości ponad 244 arkuszy (z tego 236 arkuszy stanowiły druki polskie). W ciągu kilku lat samodzielnej działalności popadł w długi; prawdopodobnie w r. 1614 lub 1615 zastawił warsztat i sześć cetnarów ołowiu krakowskim Żydom. W r. 1614 ukazał się ostatni znany druk jego tłoczni, „Smutne threny i żałobne nagrobki na zeszcie [...] Anny z Cołhan Gołuchowskiej...” Wawrzyńca Chlebowskiego. W r. 1615 został ponownie oskarżony przez Gruszczyńskiego o obrazę, dokonaną w stanie nietrzeźwym. Wspólnie z Danielem Szolcem występował w r. 1616 w sądzie jako rzeczoznawca, wyceniając traktat „Monotessaron Evangelicum” Seweryna Lubomlczyka. Prawdopodobnie t.r., obawiając się utraty zastawionej drukarni, namówił Franciszka Cezarego z Łobżenicy do jej wykupu. Na żądanie Ambrozowiczów wiertelnicy krakowscy wycenili 21 VII dwie części kamienicy przy ul. Grodzkiej, należące do S-a i jego brata Franciszka, na 13 tys. złp., określając przy tym drukarnię jako zrujnowaną; po dokonanej 5 IX 1617 rewizji stanu kamienicy przeszła ona w części w ręce Ambrozowicza (pewne jej części miał już od r. 1611 aptekarz Abraham Ronenberg). Najpóźniej w r. 1617 sprzedał S. drukarzowi Antoniemu Wosińskiemu prawo do druku „Modlitw białogłowskich” i „Modlitw męskich”, co doprowadziło t.r. do procesu Wosińskiego z Cezarym, który – dysponując drukarnią S-a – uznał, że nabył jednocześnie prawo do wszystkich tłoczonych w niej druków i również wydał „Modlitwy białogłowskie”. S. zawarł w r. 1618 układ z drukarzem Maciejem Jędrzejowczykiem na wydrukowanie „Modlitw męskich” dla pasamonika Marcina Hermańskiego; być może znajdujący się w Bibliotece Jagiellońskiej fragment niezidentyfikowanego modlitewnika polskiego (sygn. 585138 I) z Biblioteki Kapitulnej w Krakowie pochodzi z tego właśnie wydawnictwa. S. usiłował odzyskać tłocznię i w r. 1620 pertraktował o to z Cezarym. S. zmarł w r. 1625; pogrzeb odbył się na koszt jego wierzycieli.

S. prawdopodobnie nie założył rodziny. Po jego śmierci Gruszczyński wytoczył Cezaremu proces, żądając zwrotu typografii, ten jednak upomniał się o spłatę długu, który (łącznie z dalszymi pożyczkami dla S-a, w tym 5 złp. na pogrzeb) wynosił już 180 złp. Proces toczył się do r. 1627; jego ostateczny wynik nie jest znany, jednak prasa i czcionki S-a pozostały u Cezarego.

 

Wizerunek (drzeworyt) wg rys. Jana Matejki ze współczesnego portretu, w: „Tyg. Ilustr.” 1867 nr 407

s. 17; – Drukarze dawnej Pol., I cz. 2 vol. 1 s. 84, vol. 2 s. 440, 468, 609–14, 656, 659, V 108; Słown. Pracowników Książki Pol., (bibliogr.); – Bandtkie J. S., Historia drukarń krakowskich od zaprowadzenia druków do tego miasta aż do czasów naszych, Kr. 1815 s. 345; Chmiel A., Domy krakowskie. Ulica Grodzka, Kr. 1934 I; Lachs J., Dawne aptekarstwo krakowskie, W. 1933 s. 112; Żurkowa R., Biblioteki rajców krakowskich w pierwszej połowie XVII w., „Roczniki Bibliot.” R. 27: 1983 s. 54; taż, Księgarstwo krakowskie w pierwszej połowie XVII wieku, Kr. 1992; taż, Spory drukarzy krakowskich w pierwszej połowie XVII wieku, „Roczn. B. PAN w Kr.” R. 39: 1994; taż, Wokół Zielnika Szymona Syreniusza, tamże R. 30: 1985; – Cracovia impressorum XV et XVI saeculorum, Ed. J. Ptaśnik, Lw. 1922 s. 61–2, 97 (wstęp poza indeksem); Mater. do dziej. piśmiennictwa pol., I; Tomkowicz S., Przyczynki do historii kultury Krakowa w pierwszej połowie XVII w., Lw. 1912 s. 247, 277–8, 306; – B. Jag.: sygn. 5350 k. 242, 590v, 599v.

Agnieszka Biedrzycka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.