INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Walenty (Foltyn) Szarfenberger (Scharffenberger, do r. 1554 Szarfenberg, Scharffenberg)  

 
 
1 ćw. XVI w. - pocz. 1584
Biogram został opublikowany w latach 2010-2011 w XLVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szarfenberger (Scharffenberger, do r. 1554 Szarfenberg, Scharffenberg) Walenty (Foltyn) h. własnego (zm. 1584), papiernik, kupiec krakowski.

Był synem Marka Szarfenberga (zob.) i Agnieszki z Żywieckich. Miał braci: Stanisława Szarfenbergera (zob.), Mikołaja Szarfenbergera (zob.), Jana i Andrzeja oraz siostry: Katarzynę, Elżbietę i Annę Agnieszkę, zamężną z Marcinem Siebeneicherem (zob.).

W młodości S. pracował w dzierżawionym przez ojca młynie papierniczym w Balicach. Po jego śmierci został tam i prowadził przedsiębiorstwo samodzielnie, nie biorąc udziału w kłótniach rodzinnych, wywoływanych przez szwagra Stanisława Jedwata, który wbrew woli wdowy i synów domagał się podziału spadku. Dn. 10 X 1546 wspólnie z pozostałymi spadkobiercami uzyskał S. od króla Zygmunta I przywilej, pozwalający na zajmowanie się papiernictwem mimo braku przygotowania zawodowego; braciom zabroniono jednak budowania kolejnych młynów. Po podziale majątku ojcowskiego 6 IX 1549, podobnie jak bracia, S. otrzymał 300 złp. w książkach i papierze (jako równowartość wypłaconego siostrom posagu) oraz ćwierć młyna mącznego i papierniczego w Balicach; w r. 1550 odkupił za 200 złp. od brata Jana jego części młynów oraz jedną ósmą część domu i ogrodu na przedmieściu Krupniki. Podobne udziały pozyskał 7 V i 11 XI t.r. od brata Stanisława w zamian za ćwierć ogrodu na Kleparzu, obok kościoła św. Floriana, i poł. domu przy ul. Szpitalnej; również dzieci siostry S-a, Katarzyny Behemowej, zrzekły się na jego rzecz swojej części młynów. Ostatnią część, odziedziczoną przez Jedwata, uzyskał S. dopiero po r. 1565, stając się jedynym dziedzicznym dzierżawcą papierni i młyna w Balicach. Dn. 16 II 1554 wspólnie z braćmi otrzymał nobilitację od Ferdynanda Habsburga, króla rzymskiego, węgierskiego i czeskiego; przyjął wtedy nazwisko Szarfenberger (między 13 X 1570 a 17 VI 1574 nobilitacja została zapewne zatwierdzona przez króla polskiego). Pieczętował się herbem, przedstawiającym kozła wyskakującego sponad trzech gór pod trzema gwiazdami; herb ten wprowadził również jako znak wodny papieru, czerpanego w papierni w Balicach, zastępując stosowany dotychczas herb właścicieli wsi, Bonerów. W r. 1560 uzyskał S. od kaszt. bieckiego Jana Bonera zezwolenie na wykarczowanie lasu, zwanego Stara Zapusta nad Skalnym Stawem w Balicach i wzniesienie tam zabudowań, za co miał płacić roczny czynsz (dwie grzywny i trzy ryzy dobrego papieru). Dn. 13 IX 1568, jako jeden ze spadkobierców Marka, otrzymał jedną ósmą część kamienicy przy ul. św. Jana; 5 I 1569 odkupił od brata Mikołaja jego część kamienicy przy ul. św. Anny (obecnie nr 6). Zmarł w r. 1584, przed 13 III.

S. był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa z Katarzyną, córką Andrzeja Czolnka z Chęcin i Anny, córki ławnika Sądu Wyższego Prawa Magdeburskiego Marcina Ziemianina, miał kilkoro dzieci, z których przeżyły: Wojciech, w r. 1563 wpisany na Uniw. Krak., prepozyt w Trokach w W. Ks. Lit., posługujący się nazwiskiem Ostrogowski (zm. przed 20 VIII 1591), Walenty, Jan, Małgorzata (Greta) i Katarzyna, od 13 X 1577 żona malarza Samuela. W r. 1580 ożenił się S. z Elżbietą, córką szlachcica Stanisława Grodowskiego, której 10 X t.r. zapisał 300 złp. na kamienicy przy ul. św. Anny. Po śmierci S-a papiernię przejął zapewne syn Walenty (występujący również pod nazwiskiem Ostrogowski), który 29 VIII 1592 zrzekł się dzierżawy na rzecz właściciela Balic, podskarbiego kor. Jana Firleja. Siostrzeńcem S-a był Mateusz Siebeneicher (zob.), a bratankami Jan Szarfenberger (zob.) i Marek Szarfenberger Ostrogórski (zob.).

 

Birkenmajer A., Nobilitacja Szarfenbergerów, Kr. 1926 s. 8–10; Budka W., Papiernia w Balicach, „Archeion” T. 13: 1935 s. 35–6, 44–8; Drukarze dawnej Pol., I cz. 1 s. 230–97; Papiernie w Polsce XVI wieku. Prace Franciszka Piekosińskiego, Jana Ptaśnika, Kazimierza Piekarskiego, Wyd. W. Budka, Wr. 1971 s. 19, 24; [Rec. z „Nobilitacji Szarfenbergerów”]: „Przegl. Bibliot.” R. 1: 1927 s. 111–12 (W. Budka); Siniarska-Czaplicka J., Właściciele oficyn drukarskich producentami papieru, „Roczniki Bibliot.” R. 29: 1985 s. 35; – Album stud. Univ. Crac., III 48 (dot. syna, Wojciecha); Cracovia impressorum XV et XVI saeculorum, Ed. J. Ptaśnik, Lw. 1922 s. 62–3 (wstęp poza indeksem); Księga wiertelnicza krakowska, Wyd. K. Jelonek-Litewka i in., Kr. 1997 I.

Zdzisław Noga i Mateusz Wyżga

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.