INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Jancewicz  

 
 
1 poł. XIX - 2 poł. XIX
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jancewicz (Jacewicz) Józef (2. poł. XIX w.), dziennikarz, powstaniec 1863 r. Jako korespondent Gillerowskiego dziennika politycznego „Ojczyzna” (wydawanego w Lipsku i Bendlikonie) w maju 1864 r. przybył do Prus Wschodnich. Tu nawiązał kontakty z przedstawicielami władz powstańczych jak i z sympatyzującą z powstaniem miejscową ludnością w Wystruciu, Gołdapi, Olecku i innych miejscowościach. Istniejąca (do grudnia 1864) organizacja powstańcza w Wystruciu zajmowała się przerzutem członków organizacji augustowskiej do Prus, zbieraniem informacji do prasy emigracyjnej oraz wykonywaniem wyroków powstańczych. Począwszy od maja t. r. J. zamieścił szereg korespondencji z Mazur i Augustowskiego w „Ojczyźnie” podpisując je kryptonimem ∆ (delta). Prawdopodobnie on ogłosił także korespondencje „Z Mazur” w „Dzienniku Poznańskim” i „Przyjacielu Ludu”. W zbieraniu materiałów pomagali mu agenci działający w Prusach Wschodnich, m. in. niejaki Zawierucha. W listopadzie 1864 r. władze pruskie wykryły organizację powstańczą w Wystruciu. Dn. 23 XII poszukiwano także J-a, Stefana Biancewicza (Bondzewicza), Michała Jasionowskiego i Leopolda Mąkiewicza. Wkrótce J. i jego towarzysze zostali aresztowani, a 10 IV 1865 r. władze pruskie wytoczyły im proces. Na ławie oskarżonych zasiedli także: Salinger, bracia Rauschningowie (kupiec i rzemieślnik), oberżysta Liedtke z Wystrucia, farbiarz Wegner, właściciel browaru w Gołdapi Rashe i właściciel ziemski Engel, którym zarzucano współpracę z powstańcami i ukrywanie zbiegów. Czterem głównym oskarżonym, w tym J-owi, zarzucano przynależność do organizacji powstańczej i zabójstwo. Gdy pomimo wyroku uniewinniającego landrat Wystrucia polecił aresztować oskarżonych, by wydać ich władzom carskim, miejscowa ludność pomogła im w ucieczce.

 

Groniowska B., Rola Prus Wschodnich w powstaniu styczniowym, „Komun. Maz.-Warm.” 1960 nr 1 s. 39–41 i nadb.

Tadeusz Oracki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Tadeusz Teodor Miciński

1873-11-09 - II 1918
pisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Adolf Konrad Steinert

1834-02-26 - 1916-11-23
przemysłowiec
 

Ludwik Natanson

1822-03-04 - 1896-06-06
lekarz
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.