INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łuskina Kazimierz Jerzy h. własnego (ok. 1730–1790), wojski, stolnik, podwojewodzi i marszałek witebski, poseł na sejmy. Był synem Józefa i Teresy z Olszewskich, bratem Stefana (zob.). Kształcił się zapewne w hojnie wspieranym przez ojca witebskim kolegium jezuickim, którego dobrodziejem sam niebawem został. Działalność publiczną rozpoczął jako poseł woj. witebskiego na sejm ekstraordynaryjny warszawski 1750 r.; tytułowany był wówczas podczaszym witebskim, starostą waśnikowskim i orlejskim. Na sejm ordynaryjny 1758 r. posłował już jako podstoli, razem z Piotrem Bohomolcem, stolnikiem witebskim (obaj byli adresatami dedykacji F. Bohomolca dołączonych do tomów 3–4 jego „Komedii”, W. 1757–8). Jako wojski witebski i chorąży petyhorski podpisał w r. 1764, wraz z woj. witebskim, konfederację generalną warszawską (16 V). T. r. jako podstoli witebski posłował z woj. witebskiego na sejm elekcyjny i podpisał elekcję Stanisława Poniatowskiego; następnie z tegoż województwa posłował na sejm koronacyjny. T. r. został lustratorem dóbr królewskich (z woj. witebskiego) oraz tak jak i w r. 1766 – surrogatorem grodzkim witebskim (na czas wyjazdu za granicę wojewody witebskiego Józefa Dowoyny Sołłohuba). W r. 1766 występował już jako stolnik. Sejm 1768 r. wyznaczył Ł-ę do komisji «na rozgraniczenie dzierżawy Dworzyskiej» (w woj. połockim «w aktualnej posesji» P. Bohomolca). Wówczas z urzędem stolnika i wojskiego łączył Ł. i urząd podwojewodziego.

Znalazłszy się po pierwszym rozbiorze na terytorium przyłączonym do Rosji, Ł. «służył z ochotą Orłowi Czarnemu…, równie jak przedtem Orłowi Białemu» („Wiersz w trenach żałobnych”). Dwukrotnie piastował godność marszałka szlachty witebskiej, raz prezydenta, a nadto godność sędziego (zapewne w sądzie drugiego departamentu gub. połockiej, w którym zasiadali następnie jego synowie, Wincenty i Jerzy). O pewnych zachowanych z Rzecząpospolitą związkach świadczy kształcenie synów w Warszawie oraz przyznanie mu Orderu Św. Stanisława w r. 1790. Zmarł Ł. w końcu t. r.; uroczysty pogrzeb, celebrowany 17 II 1791, uczciło jezuickie kolegium witebskie panegirykiem „Wiersz w trenach żałobnych z okoliczności śmierci… K. Ł-y” (Połock 1791).

Synami Ł-y (z nieznanej żony) byli: Wincenty i Jerzy. Wincenty (ur. ok. 1762, zm. przed 1812?), jest autorem dwóch bajek szkolnych („Osieł w studni” i „Przymierze baranów z wilkami” z J. de La Fontaine’a), które ukazały się na łamach „Zabaw Przyjemnych i Pożytecznych” (T. 14: 1776 cz. 2 s. 284–7, T. 15: 1777 cz. 2 s. 413–5). Na terenie gub. połockiej był sędzią drugiego departamentu (mohylewskiego). Odznaczony Orderem Św. Stanisława w r. 1790. Jerzy był w r. 1812 członkiem rządu tymczasowego w Mohylewie.

 

Estreicher; Boniecki; Uruski; Wielądko W., Heraldyka, W. 1792 I 138; Łoza S., Kawalerowie Orderu Św. Stanisława, 1765–1813, W. 1925; – Bohomolec F., Komedie, W. 1758 IV (dedykacja); Diariusze sejmowe z w. XVIII, Wyd. W. Konopczyński, W. 1937 III; Poszakowski J., Wojny święte dla odzyskania Ziemi Świętej, Wil. 1749 (dedykacja); Vol. leg., VII 146, 163, 275, 380, 496, 497, VIII 856–7; – Kalendarzyki polityczne z l. 1774–1790; – Bibliografia do syna Wincentego: Aleksandrowska E., Zabawy Przyjemne i Pożyteczne 1770–1777, Wr. 1959; Iwaszkiewicz J., Litwa w r. 1812, W. 1912; – B. Czart.: rkp. 818: (Exercitationes literariae… habitae in Collegio Nobilium Varsoviensi S. R. M. mense Augusto 1776); – Życiorys Wincentego Łuskiny pióra E. Aleksandrowskiej w materiałach biograficznych Red. PSB.

Elżbieta Aleksandrowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.