INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ludwik Bogusławski  

 
 
1773-08-25 - 1840-10-20
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bogusławski Ludwik, h. Prus II. (1773–1840), generał wojsk polskich, ur. 25 VIII we wsi Górznie w obwodzie konińskim, w ówczesnem województwie kaliskiem; był synem Jana i Marjanny z Gromadzkich. Do wojska wstąpił w styczniu 1790 r. jako żołnierz 1. p. p., szefostwa gen. Górzyńskiego. Awansując stopniowo, został mianowany w r. 1794 podporucznikiem w tymże pułku. Brał udział w kampanji 1792 r. i znajdował się w bitwach pod Zasławiem i Dubienką. W czasie insurekcji kościuszkowskiej walczył pod Szczekocinami i pod Warszawą. Powtórnie zaciągnął się do szeregów po 12-letniej przerwie w r. 1806, w stopniu porucznika w 2. p. p. wojsk Księstwa Warszawskiego. Uczestniczył w kampanjach 1807, 1812, 1813 i 1814 r. i wyróżnił się zwłaszcza pod Smoleńskiem i nad Berezyną, mianowany przez Napoleona na placu boju szefem bataljonu. W r. 1813 odznaczył się w bitwie pod Lipskiem, w czasie której dowodził pułkiem. Dekorowany złotym krzyżem Virtuti militari i krzyżem oficerskim legji honorowej. W r. 1815 wstąpił do 4. p. p. 1. w stopniu majora; w r. 1817 awansował na podpułkownika, a w 1820 został dowódcą tego pułku w randze pułkownika. Pułk ten, jak wiadomo, cieszył się specjalnemi względami w. księcia Konstantego; składał się z rzemieślników i drobnomieszczaństwa warszawskiego; B. postawił bardzo wysoko jego sprawność służbową i bojową. W r. 1824 został powołany do Sądu Wojennego dla rozpatrzenia sprawy Łukasińskiego i tow. On to wraz z Kurnatowskim zwrócił się drogą nieoficjalną do w. księcia Konstantego, oświadczając, że nie widzi dowodów winy podsądnych. Uspokojeni przez Kurutę, głosowali jednak za skazaniem. W r. 1829 mianowany królewskim fligeladjutantem.

W nocy 29 listopada, jak cała starszyzna wojskowa, przeciwstawił się powstaniu. Twardy służbista, uważając przytem wybuch za szaleństwo, czynił rozpaczliwe wysiłki, by pułk powstrzymać od wystąpienia. Uderzony przytem ciężko w piersi rękojeścią szabli, wkońcu odegnany kolbami, komendę pułku objął jednak znowu na rozkaz gen. Paca po dokonanym przewrocie, a już w grudniu otrzymał dowództwo brygady w 3. dywizji gen. Skrzyneckiego. Spoczątku dawał odczuć swym czwartakom nieco urazy; pogodzili się w ogniu, w którym B. okazywał zawsze wspaniałą odwagę i świetne zdolności taktyczne. Brał udział w bitwach pod Dobrem (17 II 1831) i Grochowem (20 i 25 II); odznaczył się szczególnie w bohaterskiej obronie Olszynki. Mianowany za to generałem brygady dn. 10 III 1831 r. Prowadził rozstrzygające natarcie piechoty prawego skrzydła pod Dębem Wielkiem (31 III) i wbrew rozkazowi zatrzymania się, po zdobyciu folwarku samorzutnym atakiem na wieś o zmroku przedłużył bitwę, czem umożliwił rozstrzygające zwycięskie uderzenie jazdy. Pod Ostrołęką (26 V 1831) walczył na lewym brzegu Narwi w straży tylnej, odpierając ataki znacznie silniejszego nieprzyjaciela i broniąc zacięcie miasta, przyczem brygada jego poniosła ciężką a niezawinioną klęskę. W sierpniu B. dowodził 3. dywizją piechoty. Bronił następnie Warszawy, stojąc z dywizją na odcinku od Powązek po Czyste i obsadzając Wolę. On to 6 IX wytrzymywał z najcięższemi ofiarami główny napór; nazajutrz szczątki jego pułków jeszcze biły się do upadłego. Po upadku powstania aresztowany w Płocku, złożył przysięgę na wierność Mikołajowi (w październiku 1831 r.); wysłany potem do Rosji, powrócił do kraju na skutek manifestu carskiego w r. 1833. Pochowany w Warszawie w r. 1840, w katakumbach powązkowskich.

 

Arch. Akt Dawnych: Komisja Rządowa Wojny, nr 759, 1987a; Skorowidze uczestników powstania; »Kurjer Polski« z r. 1831, nr 522; »Kurjer Warsz.« z r. 1840, nr 311; Askenazy, Łukasiński, W. 1929, I, II, Tokarz W., Wojna polsko-rosyjska 1830/31 r., tenże, Sprzysiężenie Wysockiego i noc listopadowa, W. 1931; Pamiętniki gen. Prądzyńskiego, Kr. 1909, I–IV; Wybranowski, Pamiętniki II, 49–56.

Maksymiljan Meloch

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.