INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mieczysław Joffe  

 
 
1921-10-26 - 1944-08-01
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Joffe Mieczysław, przybrane nazwisko Maślak (1921–1944), młodzieżowy działacz socjalistyczny, publicysta. Ur. 26 X w Krakowie, syn Borysa, lekarza, działacza Bundu (zm. 1922), i Gustawy Grossbart, także lekarki. W r. 1939 ukończył gimnazjum im. Sobieskiego w Krakowie; wyróżniał się uzdolnieniem do języków obcych. Po wejściu hitlerowców do Krakowa w r. 1939 J. przeniósł się do Lwowa, gdzie przebywał do r. 1942. Wznowił tam kontakty z młodzieżowymi działaczami socjalistycznymi i po zajęciu Lwowa przez hitlerowców rozpoczął działalność konspiracyjną, początkowo w grupie lwowskiej Socjalistycznej Organizacji Bojowej (SOB), następnie od zimy 1942/3 w grupie warszawskiej. SOB była organizacją sabotażowo-dywersyjną i opierała się na dawnym Wydziale Sabotażu Polskich Socjalistów. Komendantem SOB był początkowo Leszek Raabe, a po jego zaginięciu Włodzimierz Kaczanowski. J. wziął czynny udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych SOB. Pod przybranym nazwiskiem Maślak, poruszał się po Warszawie i całej Generalnej Guberni, biorąc udział w podpalaniu parków samochodowych, wykolejaniu pociągów, akcji rozbrajania i likwidowania szpiclów i hitlerowców. Nie zaniedbywał pracy samokształceniowej i publikował sporo artykułów w konspiracyjnych pismach młodzieży socjalistycznej „Płomienie” i „Młodzież Socjalistyczna”. Zajmował się przede wszystkim problematyką organizacji życia gospodarczego. Prowadził także pracę szkoleniową w zakresie wiedzy wojskowej. Zginął 1 VIII 1944 r. na Żoliborzu, przy domu Gdańska 2, w pierwszych godzinach walk powstańczych żoliborskich oddziałów SOB.

 

Leszek Raabe we wspomnieniach przyjaciół, W. 1963; – „Pokolenia” (W.) 1962 nr 6 s. 157; – Sekretariat II Liceum im. Sobieskiego w Kr.: Papiery J-go; – Informacje Jadwigi Polakowej i Bronisławy Skrzeszewskiej; Wspomnienia własne autora życiorysu.

Krzysztof Dunin Wąsowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jerzy Kaliszewski

1912-06-08 - 1990-05-31
aktor teatralny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Skwierawski

1884-11-13 - 1945-07-01
ksiądz
 

Antoni Mikołaj Swinarski

1910-12-20 - 1985-09-08
chemik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.