INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Piotr Słowacki (Slovacius, Słowacjusz)      Pior SŁOWACJUSZ, zm. 1588 - epitafium u Dominikanów w Krakowie - rys. 1841 Wojnarowski, Jan Kanty (1815-1876) - Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa - domena publiczna - fragment.

Piotr Słowacki (Slovacius, Słowacjusz)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1999-2000 w XXXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Słowacki (Slovacius, Słowacjusz) Piotr (zm. 1588), profesor astrologii Uniw. Krak., matematyk, autor kalendarzy. Pochodził z rodziny chłopskiej. Ur. w Zdakowie koło Połańca, był synem Piotra (prawdopodobnie o przezwisku Gibała).

W półr. letn. 1564 r. podjął S. naukę na Uniw. Krak. i na czas studiów zamieszkał w bursie Filozofów. Najprawdopodobniej słuchał wykładów matematyki Stanisława Grzepskiego. Stopień bakałarza otrzymał jesienią 1566, magistra filozofii – w półr. letn. 1572. Jeszcze w t.r. podjął wykłady na Wydz. Filozoficznym – już jako prepozyt Kolegium Mniejszego – koncentrując się przede wszystkim na matematyce i astronomii, a nawet w półr. letn. 1578 objaśniał „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika. Uchodził za wybitnego matematyka, stąd też 13 III 1577 został wybrany na profesora katedry astrologii z fundacji Marcina Króla, z czym wiązał się urząd astrologa miejskiego. Prócz wykładów z astrologii miał więc obowiązek ogłaszania corocznie kalendarzy, zaopatrzonych w prognostyki astrologiczne. Z t.r. pochodzi rozprawka Praktyka o komecie widzianej Roku Pańskiego 1577 dnia dziesiątego listopada… (Kr.), w której dał opis własnych obserwacji astronomicznych, poprzedzony krótkim wstępem o powstaniu komet. Z pocz. r.n. został powołany do Kolegium Większego, zaś jesienią objął urząd dziekana Wydz. Filozoficznego.

Wg dawnej tradycji uniwersyteckiej miał S. przygotować i przekazać do Rzymu papieżowi Grzegorzowi XIII traktat opiniujący projekt reformy kalendarza autorstwa L. Lilia. Prawdziwość tego przekazu zakwestionował Henryk Barycz, a ostatnio Henryk Rutkowski dowiódł, że Uniw. Krak. wcale nie odpowiedział na prośbę papieża o opinię uniwersytetu w tej sprawie. S. był autorem niezwykle popularnych w kraju i za granicą prognostyków astrologicznych i kalendarzy, drukowanych także w językach węgierskim i niemieckim. Z tej obfitej produkcji dochowały się kalendarze na l. 1579, 1582–8, dedykowane przeważnie dostojnikom państwowym. Wydaje się, że utrzymywał S. liczne znajomości pozauniwersyteckie, był np. w kontakcie z Andrzejem Dudyczem, zainteresowanym krakowską matematyką; miał też znajomości na dworze Stefana Batorego, skoro dzięki piśmiennej interwencji króla uzyskał 25 IX 1581 zgodę władz uniwersyteckich na 3-letni urlop dla odbycia studiów lekarskich za granicą. Zapewne posiadał wtedy przynajmniej niższe święcenia kapłańskie, ponieważ właśnie w tym czasie otrzymał godność kanonika kolegiaty św. Anny w Krakowie.

Dn. 21 X 1581 wyjechał S. do Włoch i po dwóch latach studiów w uniw. padewskim został 3 IX 1583 promowany na doktora medycyny. Jesienią 1584 podjął wykłady na Wydz. Filozoficznym, najwidoczniej nie nostryfikując doktoratu padewskiego. Jedynym śladem dalszych jego zainteresowań medycyną jest rozprawka Observatio de plica… (Kr. 1587). W tym czasie zabiegał o bogato uposażoną kanonię w kolegiacie św. Floriana, którą uzyskał 6 VI t.r. Zmarł niespodziewanie 11 I 1588 w Krakowie i został pochowany w kościele dominikańskim Św. Trójcy, gdzie koledzy uniwersyteccy wystawili mu epitafium z czerwonego marmuru (zachowane w klasztorze, w skrzydle łączącym furtę z krużgankami). Był dobroczyńcą krakowskich dominikanów. Ponadto w testamencie zapisał legaty pieniężne na rzecz kolegiaty św. Floriana oraz rodziny (m. in. na studia krewniaków: Wojciecha Gibały i Jana Borowskiego).

 

Estreicher; Katalog zabytków sztuki w Pol., IV cz. 3 s. 169; – Barycz, Historia UJ; Grabowski A., Starożytnicze wiadomości o Krakowie, Kr. 1835 s. 261; Lachs J., Kronika lekarzy krakowskich, „Arch. do Dziej. Liter. i Oświaty w Pol.” T. 12: 1910 s. 159–60; Rutkowski H., Gregoriańska reforma kalendarza, w: Kultura polska a kultura europejska. Prace ofiarowane Januszowi Tazbirowi, W. 1987 s. 123–4; – Acta rectoralia, II; Album stud. Univ. Crac., III 53; Conclusiones Univ. Crac.; Michalewicz J., Michalewiczowa M., Liber beneficiorum et benefactorum Universitatis Jagellonicae in saeculis XV–XVIII, Kr. 1978 I cz. 1 s. 172; Starowolski S., Laudatio Almae Academiae Cracoviensis, Kr. 1639 s. 29; tenże, Monumenta Sarmatarum; Statuta nec non liber promotionum; Windakiewicz S., Materiały do historii Polaków w Padwie, „Arch. do Dziej. Liter. i Oświaty w Pol.” T. 7: 1892 s. 163; – AP w Kr.: rkp. 450 k. 336, 352, 362; Arch. UJ: rkp. 17 s. 445, 533, rkp. 63 s. 159, rkp. 95 s. 5, rkp. 181 s. 199, Mater. Leszka Hajdukiewicza; B. Jag.: rkp. 59 k. 66v., rkp. 220 s. 5 i n., rkp. 226 s. 125, rkp. 5359/12, Cim. 8420 (Zapiski Marcina Gliciusa na marginesie dzieła C. Leovitiusa, Ephemeridum novum opus 1556–1606, Augsburg 1557).

Wanda Baczkowska

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.