INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stefan Bielak      Fragment fotografii Stefana Bielaka - Przegląd Tatarski, nr 2/2010.

Stefan Bielak  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bielak Stefan (1868–1907), Tatar litewski, syn Macieja i Heleny ze Skirmuntów, ur. się 4 VI w majątku Kościeniewicze w pow. bialskim na Podlasiu, zapisany w parafji muzułmańskiej w Studziance. Gimnazjum ukończył w Grodnie, uniwersytet (wydział prawniczy) w Moskwie. Od r. 1892–1897 był płatnym aplikantem przy sądzie okręgowym w Wilnie. Należał do P. P. S. i zajmował się kolportowaniem przez granicę nielegalnej literatury socjalistycznej (np. »Przedświtu«, »Robotnika«) przy pomocy swego krewnego, Tatara Aleksandra Sulkiewicza. Współpracował w tym kierunku z Józefem Piłsudskim i Stanisławem Wojciechowskim i agitował wraz z nimi wśród robotników Warszawy, Łodzi, Białegostoku. Przyjaźnił się z Al. Sulkiewiczem, drem Nap. Czarnockim, Marjanem Abramowiczem, adw. Witoldem Abramowiczem, Wojciechem Joczem, Kazimierzem Stefanowskim. W mieszkaniu B-a w Wilnie w zaułku Mahometańskim na Łukiszkach a potem przy ul. Garbarskiej niejednokrotnie ukrywali się konspiracyjni działacze P. P. S., i gromadziły się stosy nielegalnej literatury. W r. 1894 wskutek głębokiego przejęcia się sprawą procesu krożan i śmiercią Aleksandra III, którą poczytywał za początek wielkich zmian w Rosji i Polsce, B. uległ rozstrojowi psychicznemu i musiał poddać się leczeniu. Powróciwszy do zdrowia, dalej brał udział w pracy niepodległościowej, póki w r. 1897 nie przeniesiono go na stanowisko sędziego śledczego do Głębokiego. Tam B. z niezwykłą odwagą cywilną manifestował swoją polskość (odesłał np. z bardzo ostrą odpowiedzią listę składkową na pomnik Murawjewa w Wilnie). Ożenił się też w Drui 31 VIII 1899 r. z Polką-katoliczką, Marją Rudnicką, córką ziemianina z pow. dziśnieńskiego, przyjąwszy uprzednio wyznanie ewangelicko-reformowane. W r. 1900 rząd »dla dobra służby« przeniósł B-a w głąb Rosji do Tichwina w gub. nowgorodzkiej na stanowisko najpierw sędziego śledczego, a potem sędziego pokoju. Od roku 1904 B. był członkiem sądu okręgowego w Nowgorodzie. Przyjechawszy do Wilna w lecie r. 1907, uległ ponownie chorobie umysłowej. Zmarł na zapalenie płuc w szpitalu psychjatrycznym w Nowo-Wilejce 29 XII 1907 r. Pozostawił troje dzieci. Był człowiekiem nadzwyczajnej prawości charakteru, żywej inteligencji i wielkiej odwagi cywilnej. Socjalizm był dla niego nie celem, lecz środkiem do walki z nienawistnym mu caratem i do uzyskania niepodległości Polski, w której odrodzenie wierzył gorąco.

 

Stefanowski K., Kartka ze wspomnień (Stefan Bielak), »Kurjer Wileński«, nr 93 z 23 IV 1929; Ksiega Pamiątkowa P. P. S., W. 1923, 35, 40, 58–9; Informacja listowna rodziny Stefana Bielaka.

Stanisław Kryczyński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.