INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Damalewicz Stefan, ksiądz. Ur. z pocz. w. XVII w m. Warcie, ziemi sieradzkiej, z rodziny mieszczańskiej. Studia wyższe odbywał w Akad. Krak., gdzie najpierw uzyskał stopień licencjata, a w parę lat później doktora teologii w r. 1638. Po wyświęceniu na kapłana pracował w diec. włocławskiej, w której cieszył się szczególniejszą protekcją ówczesnego biskupa włocł., Macieja Łubieńskiego, późniejszego prymasa. W r. 1673 został mianowany rektorem seminarium duch. we Włocławku, teologiem domowym bpa Łubieńskiego i kanonikiem kolegiaty kruszwickiej, a w r. 1640 kaznodzieją i kanonikiem katedry włocł. W r. 1642 wstąpił do klasztoru kanoników regularnych w Kłodawie i po odbytym tamże nowicjacie i złożeniu profesji przydzielony został do klasztoru w Kaliszu, najpierw jako wiceprzełożony a od 28 V 1649 przełożony tegoż klasztoru. Po śmierci prymasa Łubieńskiego (28 VIII 1652) popadł w zatarg z władzami swego zakonu i podwładnymi zakonnikami i na skutek skarg do arcybpa gnieźn. został dekretem prymasa Wacława Leszczyńskiego 24 II 1660 złożony z urzędu przełożonego klasztoru kaliskiego. Rozżalony, przeniósł się do opactwa w Trzemesznie, gdzie przez lat trzynaście aż do samej śmierci (10 VI 1673) prowadził życie wyłącznie ascetyczne. Z działalności jego publicznej zasługuje na podkreślenie jego udział w charakterze przedstawiciela archid. gnieźn. na zjeździe religijnym z różnowiercami w Toruniu w r. 1645 (Colloquium Charitativum). Oddawał się też pracy pisarskiej w zakresie teologii i kaznodziejstwa, a najwięcej w dziedzinie historii. Należał bowiem do najpłodniejszych swego czasu historyków, jakkolwiek nie odznaczał się większymi zdolnościami i nie zawsze był krytycznym w przedstawianiu faktów. Z dzieł jego zasługują na uwagę (pisane po łacinie) Żywoty biskupów włocł., Żywoty arcybiskupów gnieźn., Żywot św. Bogumiła, Konstytucja kanoników regularnych klasztoru św. Mikołaja w Kaliszu. Ks. D. wydał także i objaśnieniami zaopatrzył dzieje klasztoru św. Katarzyny w Jędrzejowie, opracowane przez ks. Aleks. Macieja Rudzkiego (Lux Ecclesiae Andreoviensis S. Catharinae, Romae 1650).

 

Chodyński A., Stefan Damalewicz, historyk, przełożony kanoników lateraneńskich w Kaliszu, P. 1872; tenże w Enc. Kośc. Nowodworskiego, IV 9–12.

Ks. Michał Morawski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.