INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Włodzimierz Szczekin-Krotow  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2010-2011 w XLVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szczekin-Krotow Włodzimierz (1884–1969), zootechnik, profesor Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie.

Ur. 18 XI w Bojkowie (pow. Lebiedin) w gub. charkowskiej, był synem Mikołaja i Elżbiety z Sielickich.

Po ukończeniu gimnazjum w Sumach (ze srebrnym medalem i wyróżnieniem za wybitne zdolności do matematyki) rozpoczął S.-K. w r. 1903 studia matematyczne na uniw. w Charkowie. Po roku przeniósł się do Inst. Gospodarstwa Wiejskiego w Moskwie, gdzie w maju 1910 uzyskał tytuł «uczonego agronoma pierwszego stopnia». Następnie od sierpnia t.r. odbywał praktykę przy Wydz. Hodowlanym Gubernialnego Ziemstwa w Połtawie, a od października 1911 przy obwodowym specjaliście hodowlanym Min. Rolnictwa w majątku Trościaniec; prowadził tam badania nad karmieniem bydła wytłokami. W kwietniu 1912 podjął pracę jako gubernialny zootechnik w Ziemstwie Czernihowskim, skąd we wrześniu 1913 przeszedł na takie samo stanowisko w Ziemstwie Połtawskim. Od października 1918 pracował jako zootechnik Kubańskiego Tow. Rolniczego w Jekaterynodarze i równocześnie był zastępcą kierownika działu zootechnicznego w Radzie Badań Okręgu Kubańskiego. Opierając się na danych z gospodarstw tego rejonu, przygotował opracowanie Koń jako żywy motor w gospodarstwie drobnym na Kubaniu.

W poł. r. 1922 przeniósł się S.-K. do Polski i od sierpnia t.r. prowadził na zlecenie Romana Prawocheńskiego badania nad pogłowiem bydła powiatu Biała Podlaska. W listopadzie został asystentem I Kółka Kontroli Obór w pow. kutnowskim. Wyspecjalizował się w kontroli mleczności i w maju 1923 objął kierownictwo Związku Kontroli Obór, a następnie w listopadzie 1929 kierownictwo Wydz. Hodowlanego przy Centralnym Tow. Rolniczym w Warszawie. Po unifikacji Towarzystwa z Centralnym Związkiem Kółek Rolniczych i powstaniu Centralnego Tow. Organizacji i Kółek Rolniczych został ponownie w czerwcu 1930 kierownikiem działającego przy nim Związku Kontroli Obór (od marca 1933 przy Warszawskiej Izbie Rolniczej). Od r. 1925 systematycznie opracowywał i wydawał w formie broszur coroczne sprawozdania z działalności kółek kontroli obór i omawiał je na łamach „Gazety Rolniczej”, „Gazety Gospodarczej” i „Przeglądu Hodowlanego”. Jako członek Sekcji Doświadczalnictwa Zootechnicznego, powołanej 18 XII 1927 przez Polskie Tow. Zootechniczne, zajmował się badaniami genetyki mleczności oraz problematyką zawartości tłuszczu w mleku; opublikował m.in. prace Przyczynek do badań nad współzależnością ilości mleka a procentu tłuszczu („Roczniki Nauk Roln.” T. 15: 1926 z. 3) i Dobór sztuk w związku z dziedziczeniem procentu tłuszczu (W. 1928). Opublikował pracę Kontrola mleczności (zasady, metodyka) (W. 1930), która ujednolicała metody kontroli mleczności, rozmaicie prowadzone w trzech byłych zaborach. Szczególnie interesował się hodowlą bydła czerwonego polskiego i na podstawie ksiąg rodowodowych Warszawskiego Związku Hodowców Bydła opracował wymiary, normy wychowu i zasady wyceny budowy tej rasy (Rozwój i sposoby wychowu bydła czerwono-polskiego, W. 1933). Przedstawił normy żywienia cieląt i w celu ich sprawdzenia zorganizował u hodowców trzyletnie doświadczenia, którymi kierował i których wyniki opracował w r. 1939 (materiały uległy zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej). W czerwcu 1935 objął kierownictwo Referatu Hodowlanego Związku Izb i Organizacji Rolniczych. W l. trzydziestych przedstawił recepturę mieszanek pasz treściwych dla bydła; ich produkcję na skalę przemysłową rozpoczęto w Warszawie. Również w l. trzydziestych włączył się w organizację hodowli bydła; opracował projekt przepisów o kwalifikowaniu bydła do elity hodowlanej i po jego przyjęciu wszedł jako sekretarz w skład komisji dokonującej wpisów do ksiąg. Od kwietnia 1938 publikował protokoły z prac komisji w „Przeglądzie Hodowlanym”. Odbył kilka zagranicznych podróży naukowych, m.in. do Holandii (1927), Szwecji (1929) i Belgii (1937), z których sprawozdania umieszczał również w „Przeglądzie Hodowlanym”.

Po zlikwidowaniu przez okupantów niemieckich w styczniu 1940 Związku Izb i Organizacji Rolniczych pracował S. jako inspektor Związku Hodowców Bydła przy Warszawskiej Izbie Rolniczej. Po upadku powstania warszawskiego 1944 r. przebywał w obozie w Pruszkowie, a następnie mieszkał kolejno w Gliniku i Bratoszewicach koło Łodzi. Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej został pod koniec marca 1945 nauczycielem hodowli zwierząt w Liceum Hodowlanym w Bratoszewicach; w gospodarstwie szkolnym prowadził badania nad drobiem i w „Przeglądzie Hodowlanym” (1949 nr 4–6) opublikował artykuł Obserwacje nad ptactwem gospodarskim. Równocześnie był dyrektorem tamtejszego Państw. Inst. Praktyk Rolniczych. Od października 1945, dojeżdżając do Łodzi, prowadził jako wykładowca kontraktowy zajęcia z hodowli zwierząt domowych w powstającej Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego; a od r. 1946 był tam dziekanem Wydz. Rolniczego i kierownikiem Katedry Hodowli Zwierząt. Pod koniec lipca 1947 zrezygnował z pracy w Bratoszewicach i przeprowadził się do Łodzi. Zajmował się m.in. przygotowaniem do celów dydaktycznych i doświadczalnych sześciu gospodarstw rolnych, przydzielonych uczelni. Pod jego kierunkiem rozpoczęły się tam w r. 1949 badania nad przydatnością przemysłowych mieszanek pasz treściwych w żywieniu bydła i trzody chlewnej. Prowadził doświadczenia nad wychowem cieląt oraz, na zlecenie Min. Rolnictwa, nad karmieniem bydła odpadkami przemysłowymi (Doświadczenia z opasem bydła odpadkami przemysłu rolnego, „Przegl. Hodowlany” 1951 nr 1–2). Gdy w r. 1950 włączono uczelnię łódzką do tworzonej w Olsztynie Wyższej Szkoły Rolniczej, S. jako profesor kontraktowy objął tam 1 IX t.r. na Wydz. Zootechnicznym kierownictwo Zespołowej Katedry Szczegółowej Hodowli Zwierząt oraz kierownictwo Zakł. Hodowli Bydła i Trzody Chlewnej (od 1 X 1952 Zakł. Hodowli Bydła). Wykładał hodowlę bydła oraz hodowlę trzody chlewnej (do r. 1952). Pracę Katedry i Zakładu zorganizował od podstaw, tworząc m.in. bibliotekę, laboratorium, salę ćwiczeń i pokój dla magistrantów; do potrzeb dydaktyczno-naukowych dostosował pięć przydzielonych gospodarstw rolnych. W r. 1954 otrzymał tytuł profesora nadzwycz.

S. zapoczątkował badania nad stanem hodowli bydła w woj. olsztyńskim i białostockim; wspólnie z Czesławem Lewickim i Józefem Trzaskowskim opublikował obszerną pracę Badania nad bydłem czerwonym polskim powiatu Wysokie Mazowieckie („Roczniki Nauk Roln.”, S.D, T. 72: 1955). Zajmował się też zagadnieniami żywienia bydła (O racjonalnym żywieniu krów, buhajów, cieląt i jałowizny, Olsztyn 1955, Żywienie bydła, Olsztyn 1956), wychowu cieląt (Nowe poglądy na żywienie cieląt, „Przegl. Hodowlany” 1955 nr 6, Nie spieszyć się z ubojem cieląt, „Nasza Wieś” 1959 nr 43), opasu bydła (Jeszcze o kalkulacji wypasu bydła rzeźnego, „Przegl. Hodowlany” 1956 nr 9, W sprawie produkcji mięsa wołowego, tamże 1960 nr 1), produkcji mleka (Przyczynek do zagadnienia podnoszenia wydajności krów mlecznych, „Nowe Rolnictwo” 1958 nr 7, Uwagi o kosztach produkcji mleka, tamże 1958 nr 20) oraz sprawami hodowlanymi (Problemy i metody wyceny wartości hodowlanej buhajów, W. 1960). Był znawcą hodowli bydła w rozwiniętych rolniczo krajach europejskich; opublikował m.in. pracę Hodowla bydła w Holandii (Olsztyn 1958). Angażował się w propagowanie spraw hodowlanych, m.in. w Tow. Wiedzy Powszechnej i Polskim Tow. Zootechnicznym wygłaszał prelekcje i odczyty dla nauczycieli szkół rolniczych. Jako ekspert współpracował z prezydiami wojewódzkich rad narodowych w Olsztynie i Białymstoku; zainicjował rozszerzenie kontroli użytkowości mlecznej krów na obory rolników indywidualnych. Wchodził w skład Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Rolnictwa oraz Sekcji Ogólnej V Wydz. Nauk Rolniczych i Leśnych PAN.

W październiku 1960 przeszedł S.-K. na emeryturę, ale nadal był czynny naukowo. W tym okresie opublikował, m.in. prace Hodowla bydła w Europie Zachodniej: Anglia, Niemcy, Dania (Olsztyn 1961), Polskie bydło czerwone w woj. białostockim (W. 1965) i Hodowla bydła we Fryzji Zachodniej (Olsztyn 1968). Ogółem ogłosił ok. 130 prac naukowych, sprawozdań i artykułów popularyzujących wiedzę hodowlaną. Należał do PZPR. Zmarł 4 II 1969 w Olsztynie, został pochowany 7 II na cmentarzu komunalnym. Był odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1937), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1954) i Medalem X-lecia PRL.

S.-K. był dwukrotnie żonaty. W zawartym w Rosji małżeństwie z (nieznanego imienia) Kwiatkowską, której rodzina pochodziła z Kieleckiego, miał syna zmarłego w r. 1922 w wieku niespełna dwóch lat. Z poślubioną w r. 1927 Klaudią z Lewickich dzieci nie miał.

W dn. 12–13 IX 1996 zorganizowano w Akad. Rolniczo-Technicznej w Olsztynie konferencję poświęconą pamięci S-a-K-a; materiały z niej zostały opublikowane pt. „Hodowla bydła w Polsce, historia i przyszłość. Sympozjum naukowe” (Olsztyn 1996). Imię S-a-K-a nadano ulicy w Olsztynie (dzielnica Brzeziny).

 

Bibliografia zawartości czasopisma „Roczniki Nauk Rolniczych” 1903–1955, Kr. 1956; Bibliografia zawartości dwumiesięcznika „Postępy Nauk Rolniczych” 1956–1960, Kr. 1961; Bibliografia zawartości miesięcznika „Przegląd Hodowlany” 1927–1954, Kr. 1955; Bibliografia zawartości „Roczników Nauk Rolniczych” 1903–1957, W. 1958; Chłosta J., Ludzie godni pamięci. Warmińsko-mazurscy patroni olsztyńskich ulic, Olsztyn 1997 s. 146–7; tenże, Ludzie Olsztyna, Olsztyn 2003 s. 115; Katalog polskiej literatury biologicznej za lata 1950–1954, Wr. 1963; toż za l. 1955–9, Wr. 1969 cz. 2; – Czaplicka H., Włodzimierz Szczekin-Krotow (1884–1969), „Wiad. Zootechn.” R. 43: 2005 nr 2 s. 169 (fot.); Dwudziestopięciolecie Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie 1950–1975, Olsztyn 1975 I–II (częściowa bibliogr. prac); Dziesięciolecie Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie 1950–1960, Olsztyn 1960; Grudniewska B., 45 lat Wydziału Zootechnicznego, Olsztyn 1996 s. 3–5 (fot.), s. 24; Karty z dziejów zootechniki polskiej na pięćdziesięciolecie (1922–1972) Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego im. Michała Oczapowskiego, W. 1973 s. 515–20 (fot.); Kastyak L., Setna rocznica urodzin profesora Włodzimierza Szczekin-Krotowa, „Przegl. Hodowlany” 1985 nr 5 (częściowa bibliogr. prac, fot.); Łaniec S., Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Łodzi (1945–1950), „Biul. Nauk.” [Akad. Roln.-Techn. w Olsztynie] 1991 nr 2 s. 53–4, 56; 50 lat Wydziału Bioinżynierii zwierząt 1950–2000 [Uniw. Warmińsko-Mazur. w Olsztynie], Oprac. B. Grudniewska, Olsztyn 2000 cz. 1 s. 29–31 (fot.), s. 33, 39, 247–9 (fot. zbiorowa), s. 251, 254, cz. 2 s. 111–12 (fot.); 50-lecie pracy zawodowej prof. Włodzimierza Szczekin-Krotowa, „Przegl. Hodowlany” 1960 nr 3 s. 46–8 (fot.); Sroka S., Doświadczalnictwo zootechniczne w Polsce w latach 1918–1939, „Studia i Mater. z Dziej. Nauki Pol.”, S. II, 1991 z. 3 s. 206–7, 211, 219; Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Łodzi, Ł. 1946 s. 53; – Krukowski M., Pogodne wspomnienie pośmiertne o prof. Włodzimierzu Szczekin-Krotowie, „Przegl. Hodowlany” 1994 nr 3 s. 28–9; – Nekrologi i wspomnienia pośmiertne z r. 1969: „Głos Olsztyński” nr 31, 32, 34, „Przegl. Naukowej Liter. Zootechn.” R. 15 z. 3 s. 3–4 (J. Szwemin, fot.); – Arch. Uniw. Warmińsko-Mazur. w Olsztynie: sygn. ART. 445/34 (teczka osobowa S-a-K-a).

Stanisław Tadeusz Sroka

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.